Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Manisaspor Taraftarlığı; Ötekilerden Biri Olmak

Manisaspor Taraftarlığı; Ötekilerden Biri Olmak

\r\n

 

\r\n

İnsanlarımızın kendini açıklamak için kullandığı kimliklerden biri, belki de en önemlisi; taraftarlık. Bu kadar çok taraftarlık kimliğinden beslenen bir ülkenin taraftar profili neredeyse 3 takıma indirgenmiş durumdadır. Ülkenin pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da tedaviye gereksinim duyduğu apaçık ortadadır. Tüm ülkede İstanbulluları tutmak mecburiyetmış gibi bir algı var. İstanbullular dışında başka bir takımın taraftarı olduğunu söylediğin an ''eee başka?'' sözünü duymamak bizler için birer hayalden ibarettir. Yaşadığın şehri değil de kilometrelerce uzakta bir yabancıyı tutmak normalleşmiştir. Peki nedir bu normalleşmenin sebebi?

\r\n

Futboldan haber aldığımız en önemli araç televizyon ve gazetedir. Reyting kaygısıyla sempatizanı daha çok olan İstanbulluların haberlerini saatlerce veren medya bir kısır döngü içindedir. Reyting için İstanbulluları sürekli gözümüze sokulması bu beyin yıkamayla büyüyen çocukların İstanbul takımlarından birinin sempatizanı olmasına, çocukların sempatizan olması kanalların İstanbul ağırlıklı yayınına sebep oluyor.

\r\n

Öteki(!) takımlardan birini televizyonlarda görmek için gecenin bir yarısını beklemek gerekir. Gerçi onu da izleyebileceğin zaman 2-3 dakikadır. Takımını televizyonda normal saatlerde görmek için ya tribünde olay çıkarmalısın ya köklü bir kulüp olarak yok olmanın eşiğine gelmelisin ya da İstanbullularla oynamalısın. İstanbullularla oynadığın zaman da özne olarak değil nesne olarak ekranlardasındır. Kaybedersen Kara Kartal'ın kanat akınları konuşulur, kazanırsan Galatasaray tandeminin bir türlü istikrar sağlayamamış olması. Yani her türlü İstabullu konuşulur. Şeytan Rıdvan arada '' Şimdi hakkını vermek lazım Antep takımı bugün çok koştu, çok mücadele etti.'' demeye çalışşa da Güntekin Onay lafı yine Fener'e getirerek Antep sevdalılarının hevesini kursağında bırakır.

\r\n

Gazetelerde de durum farklı değildir. Takımını, orta kısımlardaki siyah beyaz sayfalardan ararsın belki bulursun belki bulamazsın, kısmet... Manisaspor çok iyi oynadığı bir maçın ardından Fener'e 5 atar, bir gün sonra heyecanla gazetelere koşan Manisasporlular Milliyet Gazetesinin şu başlığı ile karşılaşırlar; Bitkisel Hayat (16 Nisan 2006)

\r\n

Henüz aklımız başımızda değilken dayı ile babanın ''Cimbomlu olacak. Hayır, Fenerli olacak.'' kavgasına alet olmuşuz. Dedenin rüşvetiyle bir yandan Beşiktaş'a göz kırpmışız. Fakat aklımız başımıza geldiği an şehrimizin takımına meyillendik. Kolay değil öyle etraftan ''döndü'' sıfatını adımızın önüne almak, ''Şampiyon mu olacaksınız?'' sorusuna muhatap olmak. Ötekileştirildiğimiz bir ülkede cefa çekmekten haz almak belki de bizimkisi. Zaten sefa sürmek için takım tutmanın hiçbir onuru yoktur bizim gözümüzde. Bizim taraftarlığımız taa doğduğumuzun andan beri empoze edilen sisteme baş kaldırmanın gururundan beslenir. O güzel bestenin de dediği gibi ''Ne varsa senden gelen eyvallah dedim...''

\r\n

Manisa şehri sanayisinden dolayı sürekli göç alan ve göç almaya devam edecek eskiden küçük ama artık büyük bir şehirdir. Şehrin göç alması farklı kültürlerin yaşaması Manisalı kavramını zayıflatan en önemli unsurdur. Üzerine birde yukarıda saydığım İstanbullu takım tutma kültürü eklenince kentin toptan Manisaspor'a gönül vermesi iyice zorlaşıyor. Gerçekten Manisaspor'a gönül veren bir avuç insan var şehirde. Bunu İstanbullularla yapılan her maçta tribünlerden anladığımız kahrolduğumuz yetmezmiş gibi şimdiki yönetim kaosunda da tekrar bununla karşı karşıya kaldık. Süper denen ligin tozunu atan, şu yılların milli takımının temelini bünyesinden çıkarmış Manisaspor sanki saatli bombaymış gibi kucaktan kucağa atılıyor.Bu bir avuç sevdalı olanları, verilip tutulmayan sözleri, takıma sırtını dönmüş ensesi kalın sanayicileri, Cengiz Ergün'ün şartlı yardım önerisini ve daha birçok şeyi görüyor. Herkes, Manisaspor'a sırtını dönüyor.Sadece ülke genelinde değil Manisa şehrinde de ötekiyiz. Ekonomik ranttan, siyasi ranttan ötekiyiz. Necip Fazıl'ın da dediği gibi ''Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!'' işte bizi kahreden de bu ya...

\r\n

Biz ötekiler daima var olmaya devam edeceğiz!

Yazarın Diğer Yazıları

04.06.2014 - Manisaspor Taraftarlığı; Ötekilerden Biri Olmak
Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim