Misafir
6,7714
6,0678
249,22
ÜYE GİRİŞİ

Elektronik Bilet Sistemi 14 Nisan’da Başlıyor

 Elektronik Bilet Sistemi 14 Nisan’da Başlıyor

\r\n

 

\r\n

Hepimizin bildiği gibi 2011 yılında Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi hakkında ki 6222 sayılı kanun yürürlüğe girmiş ve ilk meyvelerini malum “Şike Davası” ile vermişti. Daha sonra ise bu kanun kapsamında her ne kadar sadece bazı illerde uygulama alanı bulsa da seyirden men cezaları, statlara alkollü girişlerin engellenmesi gibi diğer uygulama alanları da başlamış oldu. Şimdi ise yine 6222 sayılı kanunun getirdiği ve uzun süredir tartışılan Elektronik Bilet (e-bilet) uygulaması Nisan ayında faaliyete geçiyor.

\r\n

Peki, nedir bu E-Bilet Sistemi?

\r\n

Artık bilet alma, alınan bileti kâğıda dökme, bileti saklama dertlerini ortadan kaldıran bir sistem. Yani artık kâğıt bilet dönemi tamamıyla tarih oluyor. Bu sistem sayesinde statlara girişler sadece elektronik bir kartla yapılacak. Bu elektronik kart sayesinde stat girişlerinde yaşanan uzun kuyrukların ve bekleme sürelerinin önüne geçilecek. Statlara giriş çok daha hızlı bir şekilde sağlanacak. Kişiye özel olarak basılacak bu kartlarla artık sadece kart sahipleri müsabakaları izleyebilecek. Bu da taraftarların kayıt altına alınmasını sağlayacak. Türkiye Futbol Federasyonu e-bilet uygulaması ile ilk etapta yaklaşık 5 milyon tarafları kayıt altına almayı hedefliyor.

\r\n


\r\nElektronik Kart Nasıl Edinilir?

\r\n

Taraftarlar bir defa ya mahsus olmak üzere internetten, stat gişelerinden ve satış noktalarından e-kartlarını çıkarttırabilecek. Çıkarttığı bu kart ile istediği maçın biletini yine internetten, satış noktalarından ve gişelerden satın alabilecek. Satın aldığı e-bilet var olan e-kartına tanımlanacak ve taraftarlar hem bilet alırken hem de stada girerken beklememiş olacak.

\r\n

Ayrıca E-bilet sayesinde bahsettiğimiz gibi işlediği suç nedeniyle statlara girmesi yasak olan, yani “seyirden men cezası” alan kişilerin statlara girmesi engellenmiş olacak.

\r\n

E-Kart edinmek isteyen taraftarlar belirlenecek web adresi üzerinden bir başvuru formu doldurarak kartın adreslerine postalanmasını isteyebilecekleri gibi Ptt şubelerinden de kartını teslim alabilecekler.

\r\n

Elektronik kart sadece bilet alan bir kart olmayacak aynı zamanda bir çok ilde ulaşım kartı yerine de geçecek. Taraftarlar e-cüzdan niteliğinde de olan bu kartlara para yükleyerek alışverişlerinde de kartını kullanabilecek.

\r\n

Elektronik kart aynı zamanda yurt genelinde her statta kullanılabilecek.

\r\n

14 Nisandan itibaren E-Bilet sistemi; önce Spor Toto Süper Lig ve PTT 1.Lig müsabakalarının oynanacağı statlarda uygulanmaya başlayacak.

\r\n

E-Bilet sistemi ile ilgili en önemli sorun ise bu işin hukuki boyutu ve gizlilik politikasıdır. E-Kart edinmek isteyen taraftarlar kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda kalacak. Bu bilgilerin gizliliğinin korunması, başka hiçbir kurum ve şahısla paylaşılmaması için ciddi bir gizlilik politikası şart.

Yazarın Diğer Yazıları

17.12.2014 - Finansal Fair Play Dosyası Yazı Dizisi -1- 05.12.2014 - -Ortodoks Kardeşler- 21.11.2014 - FORMALARDA GELECEĞİN MUHTEMEL TEKNOLOJİSİ 09.11.2014 - Türkiye Kupası Ödülleri Yine Hayal Kırıklığı 30.10.2014 - Manisasporun CAS’a yaptığı itiraz ve Jimmy Dixon Davası 30.09.2014 - Futbolcuya Kesilen Para Cezaları ve Şartları 07.09.2014 - PASSOLİG REKLAMLARI VE HUKUKSUZLUK 04.06.2014 - Avrupa Futbolunda Irkçılık (2) 08.05.2014 - Avrupa Futbolunda Irkçılık ve Cezalar 24.04.2014 - Yabancı Sınırlaması Ve Türk Futbolu 07.04.2014 - Elektronik Bilet Sistemi 14 Nisan’da Başlıyor

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim