Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Bi Şey Yapmalı

 Bi Şey Yapmalı

\r\n

Geçenlerde Evrensel Gazetesi Manisa ile ilgili çok önemli bir haberi gündemine taşıdı. Haberin konusu Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde 1970 – 1980 yılları arasında faaliyet gösteren uranyum cevher alanı ve işleme tesisinden alınan radyasyonun normal değerin 140 katı olarak ölçülmesiydi. Söz konusu ölçümün vahameti, İzmir Gaziemir’deki eski kuruşun fabrikasının bulunduğu yerde yapılan ölçümler ve Çernobil felaketinin Karadeniz’ e olan etkileri ile karşılaştırılmış, Manisa’da yapılan ölçümler İzmir’in 20, Karadeniz’in 32 katı düzeyinde ki Çernobil sonrası Karadeniz’deki kanser vakalarının artışı düşünüldüğünde ortaya çıkabilecek tablonun “felaket” veya “son” kelimeleri ile tabir edilmesi çok olası. Bununla birlikte ölçülen değerler ile ilgili çalışan ve sonrasında ABD’den gelen uzman ekipler bölgedeki radyoaktif kirliliğin akan dere yatağı ile Ege Deniz’ine kadar etkili olabileceği konusunda kesinlikle bir risk haritası çıkarılması gerektiği ile ilgili olarak kamuoyunu ve yetkilileri uyarıyor. Daha önce konu ile ilgili olarak 2008 tarihli bir rapor yayımlanmış ve raporda kirliliğin boyutuna vurgu yapılarak toprak, bitki ve su kaynaklarında rastlanılan değerlerin sonuçlarının felaketle sonuçlanacağı ve ivedilikle önlem alınması gereği üzerinde bir sonuca varılmasına karşın bugüne kadar siyaseten hiçbir önlem alınmamış.

\r\n

                Ulusal basın bunları konuşurken Köprübaşı Belediye Başkanı ise ölçülen radyasyon değeri ile ilgili olarak söylentinin gerçeği yansıtmadığını buna dayanak olarak da içme suyundaki arsenik oranının normalliğini ve civarda kanserden ölenlerin sayısının azlığını göstermiş. İnsan gerçekten buna inanmak istiyor ama hafızasında çayda radyasyon olmadığına halkı inandırmak için ekranların karşısında çay içen bir devlet bakanı deneyimi olanlar için bu pek mümkün görünmüyor.

\r\n

Bildiğimiz gibi önümüzde çok sıcak bir gündem var yerel siyasete dair. Bu konu ile ilgili olarak tüm paydaşların özellikle yerel siyaseti yönlendirmeye talip olanların bu süreçte ciddi bir çalışma yaparak konuyla ilgili olarak tüm gerçekliğin ortaya çıkmasını sağlamaları gerekmektedir. Ne pahasına olursa olsun. Yerel Yönetimler ile ilgili olarak son dönem kabul edilen yasa çerçevesinde mevcut seçim sistemine dahil olan tüm adaylar konuyu titizlikle ve dürüstlükle ele alarak bu konuda özelde yöre halkı genelde bölge halkına bir yol haritası sunmalılar. Yerel siyasetin mevcut düzeyinden ciddi anlamda derinleştirilmeye ihtiyacı var. Geldiğimiz noktada bunu hepimiz görebiliyoruz. Seçilebilmeyi kameralar önünde berber, manav, bakkal, terzi vs. eli sıkmak, objektifler önünde çocuk kafası okşamak, arkasında güruh ile dolaşarak halka sırıtmak veya bir diğerine kıyasla niceliksel çokluğunu göstermek üzere arabalardan oluşan konvoy ile trafikteki sürüş güvenliğini tehlikeye sokmak olarak kodlayan yapay zekanın bütün bunların üzerinde kenti ilgilendiren olayları ciddi bir sorumluluk eksenine taşıyarak değerlendirmesi gerekmektedir. 

Yazarın Diğer Yazıları

23.01.2014 - Bi Şey Yapmalı 15.01.2014 - IMF’ye Borcu Sıfırlamayı “Sıfır Sorun” “Paralelinde” Okumak 10.01.2014 - Suçlu Aranıyor… 03.01.2014 - Ödemeler Dengesi Ne Demektir? (1) 03.01.2014 - Ödemeler Dengesi Ne Demektir? (2) 18.12.2013 - Deregülasyon Politikaları ve Toplum Mühendisliği
Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim