Misafir
6,3862
5,6624
238,99
ÜYE GİRİŞİ

SEÇMENİN DEĞERİ

SEÇMENİN DEĞERİ

\r\n

Artık ismi açıklandı.

\r\n

O bir aday.

\r\n

Üç dönem yaptığı milletvekilliğinden sonra, siyasi istikbali, yine milletin vereceği oylarda. Son anlarda gerilim ve korkuya dönüşecek olan merak ve heyecan başladı. AKP' deki iç çekişmede sessiz ve derinden ilerleyen, temkini elden bırakmayan, Tanrıverdi kendi zaferine ulaştı. Her partide olduğu gibi diğer aday adayları üzüldü, küstü. Ama sonuç değişmeyecek. Resmen açıklanan adayla yola devam edilecek.

\r\n

MHP de baştan beri aday belliydi. Ergün, iktidardaki hükümet misali, Belediye imkanlarını çoktan kullanmaya başladı bile. Bir adım önde. Şansı daha çok CHP'nin açıklayacağı aday ile orantılı. Kulislerdeki aday herkesin bildiği Özgür Özel. Gerçekten aday olursa Cengiz Ergün'ün işi zora girebilir. İlk seçimde Bülent Kar'dan bıkan diğer partili seçmen ve sol taban ona oy vermişti.

\r\n

Özgür Özel Manisa'da parti içinde sevilen biri olmasına rağmen garip bir şekilde Genel Başkan tarafından milletvekilliğine kontenjandan aday gösterildi. Şimdi de belediye başkan adayı olacak. Aktif bir milletvekili, sürekli Manisa'da.  Ama neden aday olmak istiyor? Bir sonraki milletvekilliğini garantilemek için mi,  yoksa AKP'nin belediyeyi alması için mi? Kendisinin kazanamayacağı CHP'nin oy durumundan belli. Belki de nam salmak istiyor. Tabii en iyisini kendisi bilir...

\r\n

Bundan sonra yarışın kızışacağı kesin. Tanrıverdi zorla kendisini partide aday yaptırsa da son sözü seçmen söyleyecek. Ama işi zor. Kendisi de bunu biliyor. Fakat sokak siyasetinden vazgeçeceğe de benzemiyor. Yine cenazelerde fotoğraf çektiriyor. Yapmacık esnaf ziyaretleriyle, etrafa gülücük dağıtıyor. Diyeceksiniz ki diğerleri de aynı şeyleri yapmıyorlar mı? Doğru, yapıyorlar.  Ama en çok Tanrıverdi'ye yakışmıyor. Halk arasında daha çok antipatik bulunuyor. Aslında partililer de çok istememişti. İsteyenler sadece ondan medet umanlardı. Ama artık aday kesinleştiğine göre, şimdi ses çıkaranlar fitneci sayılacak. Adaylığı açıklandıktan sonra karşılamaya gelmeyenler fişlendi bile. Şimdi etrafa atılan o gülücükler sonra azara çevrilebilir benden söylemesi. Bana inanmazsanız ak saçıma ak sakalıma inanın.

\r\n

Siyasetin yapmacıklığını eskiden beri sevmem. Bizim gençliğimizde adaylar mertti cesurdu. Böyle çok da değildi. Adam gibi ortaya çıkarlardı. Ayak oyunları daha azdı. Şimdi öyle mi; sohbetlerde hatır için gülmeler. Tanımadığın bir kişiye gülerek sarılmalar. Yolda bilmediğin insanlara sadece seçim döneminde verilen selamlar. Bunların hepsi benim midemi bulandırır. Sevimsiz bulurum. Kanım kaynamaz. Elektrik alamam. Kendimi bazen sevmeye zorlasam da yan etkisi alerji olan bir ilaç almış gibi olurum.

\r\n

Sağ duyulu seçmenin de benim gibi düşündüğünden eminim. Kimse artık kendisinin enayi yerine konulması istemiyor. Samimi, içten, olduğu gibi, kendini o siyasetçide görebileceği adaylar bekliyor. Görünen o ki yine bizim sevmediğimiz daha çok Genel Başkanların sevdiklerine oy vermek zorundayız. Patronlar iş başında. İstediğini getiriyor, istemediğini götürüyor. Kendine sadık elemanlar arıyor. Ama hesaplar bu sefer tutmayabilir.

\r\n

Yerel seçimler genel seçimler gibi olmuyor. Adayların özellikleri ön planda. Kim ne derse desin adayların gücü partilerin gücünden daha etkili. Seçmen daha hassas, daha duyarlı.

\r\n

Yarışın AKP ve MHP adayları arasında geçeceği belli. Kim seçmene gerçek değeri verir, içten davranırsa kazanır. Yoksa  gösterişle ,adam toplamakla seçim kazanılmaz... 

Yazarın Diğer Yazıları

25.04.2016 - METİN AMCA… 21.01.2014 - GERGİN BEKLEYİŞ 06.01.2014 - KAHKAHA ATARAK GÜLENLER 30.12.2013 - BENİM AK SAÇIM, AKSAKALIM BİRİLERİNE DERT OLMUŞ 17.12.2013 - SEÇMENİN DEĞERİ 08.12.2013 - GÖRDÜKLERİNİZE İNANIN! 01.12.2013 - EN DOĞRU ADAY 24.11.2013 - BU KAVGANIN KAZANANI KİM OLUR ?

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim