Misafir
6,3862
5,6624
238,99
ÜYE GİRİŞİ

BU KAVGANIN KAZANANI KİM OLUR ?

BU KAVGANIN KAZANANI KİM OLUR ?

\r\n

 

\r\n

Son günlerde gittikçe harareti artan bir dershane tartışması sürüp gidiyor.

\r\n

Bir tarafta ustalık döneminde olan bir hükümet, diğer tarafta iktidarın ilk yıllarından bugüne kadar popülerliğini kaybetmeyen, bürokrasiden şirketlere, sivil toplum örgütlerinden milletvekillerine kadar etkili olan bir Cemaat var.

\r\n

İşin sonunun nereye varacağı belli değil.Ama kesin olan her iki kesiminde bu işten zarar göreceği.

\r\n

Hükümet ve Camia bu noktaya nasıl geldi ?

\r\n

Söylentilere göre MİT müsteşarının gözaltına alınması hadisesinden tutun da Mavi Marmara olayına kadar bir  çok olay bu süreci tetikledi. Hakim ve Savcılık sınavları ile Polis sınavları da bu işe tuz biber oldu. ÖSYM'ye  yapılan aramalarda el konulan bilgisayarlardan bir çok bilgi ve kişilere ulaşıldığı ancak şu ana kadar ortaya net bir sonucun çıkmadığı da ortada.

\r\n

Camianın güç olma mücadelesi ise hükümetin sabrının taştığı son nokta oldu.İpler artık koptu.AKP her şeyi göz önüne alarak düğmeye bastı.Artık mesele dershane meselesi değil bir camiayı bitirme ve tasfiye etme süreci haline geldi.Öyle ki, bugüne kadar el üstünde tuttuğu cemaati %1 oy oranına sahip olduğunu açıkça ifade ederek küçümser bir noktaya geldi.

\r\n

Bugüne kadar bir çok alanda reform yapan hükümet çoğu kesimin takdirini alsa da dershaneler konusunda bu kadar rahat değil. Tutarlı çok fazla sebebi yok.Olayın eğitim, veli, öğrenci, öğretmen ve ticari boyutu var.Bir de karşılarında elinde basını olan, STK’lar konusunda etkili bir Camia da olunca işler iyice karışıyor.

\r\n

Başbakan son açıklamaları ile geri atmayacağını açıkça beyan etti.Cemaat ise bu işten vazgeçeceğe benzemiyor.Her iki tarafın birbirlerine söylediklerine bakılırsa da yaralar iyileşeceğine derinleşiyor.

\r\n

Cemaat ise dershaneler olayına kendilerinin tasfiye süreci olarak bakıyor.Bugüne kadar devlet kademelerinde üst makamlara getirilen bir çok camia yanlısı ve seveni tasfiye edildi.Şu an ise Camianın kendisine eleman kazandırdığı en büyük alt yapı kurumlardan biri olan dershaneler tasfiye edilecek.Bu ise camianın artık kaybedecek bir şeyi olmadığını gösteriyor.Eğer bu süreç hükümetin istediği şekilde sonlanırsa belki bir Camianın tasfiyesine tanık olacağız.Bu sebeple Camia var gücüyle bu işe karşı elindeki bütün kozları sırasıyla oynayacak.

\r\n

Taraf gazetesinin Camia sempatizanı yazarları Mehmet Baransu ile Emre Uslu'nun Aralık ayından itibaren AKP’li bürokrat ve milletvekillerine ait önemli bazı bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylaşacağı söyleniyor.Her ne kadar şu aşamada başbakanın adı geçmese de Camianın elinde başbakana ait olduğu iddia edilen bilgi ve belgelerinde olduğu dedikodusu kulaktan kulağa yayılıyor.

\r\n

Kütahya milletvekili İdris Bal'ın ilk olmayacağı AKP’den kopuş sürecinin daha da hızlanacağı söyleniyor.Hatta işin daha da ileri götürülerek Mecliste bir grubun kurulacağı da söylentiler arasında.

\r\n

Gövde gösterileri gittikçe bilek güreşine dönüşüyor.Şu an her iki tarafın da el altından birbirlerine karşı oynayacak kozlarını fısıldamaya başladığı konuşuluyor.

\r\n

Yerel seçimler yaklaşmışken bu tablonun birden ortaya çıkması AKP’nin oy oranını etkileyecek mi ? Manisa'da  açıklama yapan Tanrıverdi ise Dershaneleri kapatmanın dünyanın sonu olmadığını söylese de tüm AKP'li bürokratlarda ve milletvekillerinde içten içe bir korkunun olduğunu söylemek yanlış olmaz.

\r\n

Bizden söylemesi bu kavganın kazananı olmaz.Ancak kaybedeni olur.Tam da üç seçimin arka arkaya yapılacağı bu kritik dönemde.Acaba AKP kendi elleriyle hazırladığı sona yavaş yavaş gidiyor mu dersiniz. Bekleyip hep birlikte göreceğiz...

\r\n

 

Yazarın Diğer Yazıları

25.04.2016 - METİN AMCA… 21.01.2014 - GERGİN BEKLEYİŞ 06.01.2014 - KAHKAHA ATARAK GÜLENLER 30.12.2013 - BENİM AK SAÇIM, AKSAKALIM BİRİLERİNE DERT OLMUŞ 17.12.2013 - SEÇMENİN DEĞERİ 08.12.2013 - GÖRDÜKLERİNİZE İNANIN! 01.12.2013 - EN DOĞRU ADAY 24.11.2013 - BU KAVGANIN KAZANANI KİM OLUR ?

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim