Misafir
ÜYE GİRİŞİ

“Askıdan öğrenmek istemiyoruz!”

‘Dünya Mimarlık Günü’ dolayısıyla açıklamada bulunan mimarlar, Manisa’nın yeni imar planı ile ilgili Büyükşehir’in yürüttüğü çalışmalara destek vermek isteyen Mimarlar Odasının dahil edilmemesini eleştirerek, “Manisa’nın 40-50 yıllık geleceğine ışık tutacak imar mevzuatını askıdan öğrenmek istemiyoruz.”görüşünü dile getirdi.

Hülya Kılınç

Manisa’nın gelecekteki 40-50 yılına damgasını vuracak olan yeni imar planı ile çalışmaların yürütüldüğü  şu günlerde kutlanan ‘Dünya Mimarlık Günü’ çerçevesinde Mimarlar Odası Başkanı Yasemin Gümüş çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oda binasında düzenlenen basın toplantısında sağlıklı yapılaşmanın sürdürülebilir olması için mimarlar ve mühendislerin görüşlerine başvurulması gereğinin altı çizildi.  

7 Ekim Dünya Mimarlar Gününde Mimarlar Odası Başkanı Yasemin Gümüş başkanlığında toplanan sekreter Mahir Gülhan, Sayman Göktan Hurmalı, üye Volkan Arslan, Hüseyin Solmaz, odanın eski başkanları Muzaffer Gülsuyu, Ferdi Zeyrek, genç mimarlar Bengü Caklı ve Serdar Kora Mimarlık mesleğinin tıkandığı noktaları tartışarak masaya yatırdı.

“BÜYÜKŞEHİR’DEN RANDEVU BİLE ALAMIYORUZ!”

“Mimarlar ve akademik görüşlerin alınmadığı bir imar olamaz”diyen Gümüş, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşam hakkının kısıtlanamayacağını belirterek şöyle devam etti “. Manisa’nın 40-50 yıllık gelişimine ışık tutacak imar mevzuatını askıdan öğrenmek istemiyoruz. İmar konusunda toplumdaki ilgili ilgisiz tüm STK’lar en ince ayrıntılarına kadar bilgilendirilirken bizler konumuz hakkında Büyükşehir Belediyesinden talep ettiğimiz randevulara bile yanıt bulamıyoruz. İletişimin en üst düzeyde olduğu günümüzde iletişimsizliği yaşıyor olmaktan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Mimarlar Odası olarak Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesini ziyarete gittiğimizde Büyükşehir Belediyesiyle temasa geçemediğimiz için imar planın biz de en son halkla birlikte görmeyelim. Önceden görelim biz de bilgi ve birikimimizi aktaralım sizlere yanlış bir şey varsa aktaralım diye. Onlardan da bir talep bekliyoruz.”

ÜLKEMİZE GÖÇ 9 YILDA 19 BİNDEN 4 MİLYONA ULAŞTI

Mimarlık mesleğinin Uluslararası boyuttaki katkılarının küçümsenemez boyutlarda olduğu, tüm bu işlevleri yerine getirirken bir çok bedelleri de yine Mimarların ve akademisyenlerin ödediğinin altını çizen Gümüş “Tüm dünyada ve ülkemizde insanlığın; yapılı, doğal ve kültürel çevrenin geleceği; iklim değişikliği, çevre sorunları, savaş ve çatışma, sömürü, açlık, yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılık gibi nedenlerle tehdit altındadır. Dünya genelinde sağlıksız kentleşme, çevre sorunları, afetler, savaşlar gibi nedenlerle son on yılda göç ederek yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalanların sayısı hızla artmıştır. 2009 yılında dünyada 36,4 milyon kişi göç ederken; 2018 yılında bu sayı 74,8 milyon olmuştur. 2009 yılında ülkemize göç eden sayısı 19.408 kişi iken; bölge coğrafyasındaki savaşlar ve çatışmalar nedeniyle bu sayı 2018 yılında 4 milyona ulaşmıştır.

“MESLEK HAKLARI KISITLANMAKTA”

“Mimarlık… herkes için konut” teması ile tüm dünyada kutlanan mimarlık gününde ülkemizde; yakın dönem merkezi ve yerel yönetim uygulamalarının temelini, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını engelleyen; yapılı çevreyi, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran politikalar oluşturmaktadır. Bu politikaların önünde engel olarak görülen nitelikli mimarlık ve planlama hizmetleri ise, kısa zamanda ve çok sayıda yapı üretilmesi baskısıyla önemsizleştirilmekte, mesleki haklar kısıtlanmaktadır.

 BİRİKİM VE BİLGİYİ DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN KULLANMAK

Bütün yerleşmelerin fiziksel ortamını oluşturan yapı üretimi ve mekân tasarımı etkinliği olan mimarlık; yalnızca “üretim süreci” ile sınırlı değil, aynı zamanda taşıdığı toplumsal sorumluluk nedeniyle evrensel değerleri bağlamında insancıl ve yaşam hakkına saygılıdır. Mimarlar Odası olarak; eşitliğe dayalı, temel insan hak ve özgürlüklerinin tanınmasında hiçbir ayrım, mahrumiyet ve kısıtlamanın yaşanmadığı sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının korunması konusundaki sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere mesleki deneyim, birikim ve bilgimizi daha iyi bir dünya için kullanmaya kararlıyız. Dünyamızın, bölgemizin, ülkemizin, kentlerimizin, mesleğimizin ve yaşama hakkımızın tehdit altında olduğu bu zorlu dönemde, meslektaşlarımızı dayanışmamızı güçlendirmeye çağırıyor; bu vesileyle bütün mimarların ve yurttaşlarımızın Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz.”

İMARDAKİ HATALAR BUGÜN DE DEVAM EDİYOR

Mimarlar Odası eski başkanı ve CHP Manisa Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyesi Meclis üyesi Ferdi Zeyrek yeni imar planının ardık gündeme gelmesi gerektiğini belirterek, bundan 3 yıl önce yapılan hatanın tekrar edildiğini ifade etti. Kapalı kapılar ardından saklanan bir imar planıyla karşı karşıya olduklarını kaydeden Zeyrek şunları söyledi“ Aynı hata yapıldığında 10 bin 800 tane dilekçe vardı, aynı dilekçelerle karşı karşıya gelebiliriz. İmar planı katılımcı sayısını artırdığınız zaman başarılı olacaktır. Bunun içerisine meslek odalarını, muhtarları, şehrin önde gelenlerini davet edebilirsiniz. Ama maalesef nedenini bilemediğimiz Büyükşehir Belediyesinin yine kapalı kapılar ardında yürüttüğü bir imar planı çalışması var. Biz bunlara kendimizi hazırlamazsak işte Volkswagen’den sonra gelecek insanlara konut üretmek için yine bir çarpık yapılaşma, yine eşe dosta faydası olan imar alanları ortaya çıkacaktır. Paydaşların da dahil edilmesi gerekiyor. Eğer dahil edilmezse 30 yıl sonra bu masalarda bizim çocuklarımız oturacak ve yeni bir imar planını konuşuyor olacaklar. Eşe dosta arsa paylaşmaktan başka bir şey olmadığını görüyorum. Bu söylemlere karşı susuyorsanız,  altında bir kasıt olduğunu düşünüyorum. Rantların yarıştığı değil, akıl ve fikirlerin yarıştığı projelerin yer aldığı İmar değişikliği gündemde olması gerekir. Geçmişte imarla ilgili yapılan stratejik hatalar bugünde yapılıyor. Bu şehrin akademik dinamiklerinden de mutlak faydalanılmalıdır. Biz bu plan hazırlanırken Mimarlar Odası’na da bir sandalye verilmesini istiyoruz. Bilgimiz oranında bütün arkadaşlar alt komisyonları oluştururuz, belirli kararlarda size yön verebiliriz. Bunu dinlersiniz veya dinlemezsiniz. Ama burada bir sandalye istiyoruz. Bu bizim mesleğimizin aslında bir zekatıdır. Biz bir şeyler vermek istiyoruz derken, kapıların yüzümüze doğru kapatılması da çok doğru değildir. Gerek Büyükşehir, gerekse Şehzadeler ile Yunusemre belediye başkanlarının ve onların oluşturduğu kurulların bizlerin fikirlerine başvurmaları geleceğin Manisa’sının oluşturulmasından büyük önem sağlayacaktır. Manisa’nın 1. Derece deprem kuşağı altında olduğunun da unutulmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Kısaca rantta değil sağlıklı şehirlerin yatırılmasında birlikte hareket etmeliyiz.”

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim