Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Bağlamayla Anadolu’yu öğreniyorlar

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı bağlama kursuna katılan çoğunluğunu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu kursiyerler, bağlama çalmayı ve türkü söylemeyi öğrenerek Anadolu’nun o eşsiz kültürünü unutulmamasına önemli bir katkı sunuyorlar.

Hülya Kılınç

Bu topraklarda Pir Sultan Abdal’dan Dadaloğlu’na, Karacaoğlan’dan Yunus Emre’ye kadar yüz yıllardır söylenegelen halk türküleri, hala bin yıllar öncesinin kültürünü anlatıyor bizlere. Hala türküler; sazla, sözle ete kemiğe bürünerek Anadolu’nun o halk felsefesini günümüze taşıyor. 

Yaşar Kemal’in, “Türküler tıpkı kırk bin yıl su altında kalmış, yıkanmış, cilalanmış çakıl taşı gibidir,” gerçeğiyle birlikte Anadolu’yu anlatan o türküleri unutmamak, unutturmamak için kentimizde de güzel işler yapılıyor.

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde geçtiğimiz yıl açılan ve bu yıl da devam etmekte olan ‘Bağlama Kursu’nda geçmişimizi anlatan işte bu bin yıllık türküler, tıpkı bir tülbente işlenen oya gibi ilmik ilmik dokunuyor. Mustafa Kılınç tarafından verilen bağlama kursuna gelenlerin tamamını, birkaç öğrenci dışında Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün personeli oluşturuyor.

KÜLTÜRLERİ YAŞATMAK TÜRKÜLERLE MÜMKÜN

Kültürümüzü, değerlerimizi, toprağımızı anlatan türkülerin yaşatılması için önemli bir kapı aralayan Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’ni ve kursiyerleri ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet ettik. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu’nun da eşlik ettiği sohbette, türküleri konuştuk, türkülerin toplum yaşamı üzerindeki etkilerine değindik.

Pazartesi-Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada 3 gün 2 saat verilen kursa herkesin yıllardır içinde beklettiği bağlama öğrenme hevesiyle geldiğini ifade eden Kurs Öğretmeni Mustafa Kılınç, kursiyerlere Türkiye’nin her yöresinden yaklaşık 40 türküyü notalarıyla birlikte öğrettiğini ve 6 ayda önemli bir yol aldıklarını söyledi. Kursiyerlerin bağlamayla çaldıkları türküleri aynı zamanda seslendirdiklerini belirten Kılınç, aynı zamanda türküyü yöresine göre de seslendirdiklerini kaydetti.

Emekli öğretmen Zeynep Işık, Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri; Enver Kök, iki ay önce emekli olan Medeni Yılmaz, Hasan Ordahan, Cihat Özyurt’un yanı sıra öğrenciler; Yunus Emre Dalgılıç, Ozan Kılınç, Mehmet Gürbulut ile yaptığımız söyleşide, uzun uzadıya türküleri konuştuk.  

“TÜRKÜLER İNSANLARI DA KAYNAŞTIRIYOR”

Enver Kök (İl Milli Eğitim personeli) Hep hevesimiz vardı bağlama çalmaya, kendi aramızda da zaman zaman konuşuyorduk. “Halk eğitim merkezine talepte bulunsak kurs açarlar mı” diye konuşurken sağ olsun müdürlerimiz de duyarlı davrandı talebimiz değerlendirildi ve kurs açıldı. İşin tekniğini öğrendik notalarla çalıyoruz. Önceden öylesine vuruyorduk. Bir de türküler insanları kaynaştırıyor. Türkilerin de etkisi sanırım güzel bir iletişimimiz bir aile ortamı gibi.

Hasan Ordahan (Milli Eğitim personeli) iş yerinde öyle aralarında bir araya geliyor birlikte pratik yapıyor, türküleri konuşuyoruz. Bir whatsap grubumuz var, yeni duyduğumuz türküleri beğendiğimizde çekiyor ve paylaşıyoruz. Kursta hocamızdan türküyü dinliyor ve öğreniyoruz. Kursun ilk başladığı günlerde sazı saklayarak gelirdik.

“ÖĞRENMENİN YAŞI MI OLUR HİÇ!

Medeni Yılmaz(Milli Eğitim Müdürlüğü yeni emekli):Çevremizdeki insanlar “Yaşınızı başınızı aldınız, bu yaştan sonra bağlama mı öğrenilir?” derlerdi. Öğrenmenin yaşı mı olur hiç. Bizim içimizde saklı olan bir hevesti bağlama çalmak ve şimdi sevdiğimiz bir enstrümanı çalarak mutlu oluyoruz. Artık bağlamayı da öyle saklamıyoruz, elimizde gururla taşıyoruz. Altı ay eğitim aldık ilk kursumuz bitti ikinci kursa yeni başladık. 6 ayda yaklaşık 40 tane türküyü çalıp söylemeyi öğrendik.

“ESKİDEN KAHVEYE GİDİYORDUM ŞİMDİ….”

Cihat Özyurt(Milli Eğitim Müdürlüğü personeli) Eskiden  evde canımız sıkıldığında kahveye gidiyordum, artık onu bıraktım evde bağlamayla ilgileniyorum. Hocamız evde çalışmamız için ödev veriyor bu ödevleri büyük bir keyifle evde yapıyorum. Ailemle, çocuklarımla birlikte keyifli zamanlar geçiriyorum. Aslında müzikle ilgilenmek, bir enstrüman çalmak herkesin içinde biraz vardır. Ben teşekkür ediyorum Mustafa Hocam’a, müdürlerime, eğer bu kurs açılmasaydı o heves olarak kalacaktı sadece. Ama açmak da ayrı bir marifet. Bu tür sanatsal etkinliklere zaman harcanması gerektiğini düşünüyorum. Sağ olsunlar Milli Eğitim Müdürlüğü bize bu zemini hazırladı.

MÜZİK İNSANI DÖNÜŞTÜRÜYOR

Emekli öğretmen Zeynep Işık: Eşim de milli eğitimde çalışıyor kursun açılacağını duyunca katılmak istedim. Çünkü eskiden beri hep öğrenmek istiyordum. Bağlamayı çalmaya başlayınca artık her sabah kalktığımda çalmak istiyorum. Müzik insanı rahatlatıyor, daha mutlu ediyor. Hayata bakışınızı hep olumlu yönde değiştiriyor. Bir gün çocuklarıma özel bir gün düzenleyip öğrendiklerimi onlara göstermek istiyorum. Bağlamada sabır çok önemli, hocamızın sabrı önemli, çünkü bağlama öyle kolay  öğrenilecek bir enstrüman değil öğreten ve öğrenen için uzun bir süreç ve sabır gerekiyor.

MÜDÜR KUŞÇUOĞLU DA TÜRKÜLERE YABANCI DEĞİL

Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kuşçuoğlu da türkülere yabancı değil, öğretmenliğe başladığı 1977 yılında heves edip bir bağlama almış kendine, ancak evi taşınırken çalınmış bağlaması. Tekrar alıp öğrenmediği için pişmanlık duyan Kuşçuoğlu, bağlama öğrenmenin, türküleri söylemenin önemli bir kazanım olduğunun altını çizerek, bu tür eğitimleri sürdürerek toplumun kültürel değerlerini yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.Kuşçuoğlu, ayrıca kurs tamamlandığında kursiyerlerin öğrendikleri türküleri hem çalıp hem söyleyecekleri bir program gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim