Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Parayı paylaşıyorlar!

Sümerbank Manisa Pamuklu Mensucat’ı 14 yıl önce satın alan OGG yönetimi, açılan tapu iptali ve tescil davasının temyiz süreci devam ederken tedbir kararı kaldırılan Redevco AŞ’ye ait olan bankadaki 4 milyon Euro’yu paylaşmak için olağanüstü toplandı.

Hülya Kılınç

Kamuoyunu 14 yıldır meşgul eden Sümerbank Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş. ile ilgili dün kentimizde çok önemli bir gelişme yaşandı. 2005 yılında Sümerbank’ın fabrika arazisini satın alan Ortak Girişim Grubu A.Ş.,(OGG A.Ş.) düzenlediği Olağanüstü Genel Kurul’da 20 milyon Euro’dan kalan ve Redevco AŞ’ye ait olan 4 milyon Euro (26 milyon TL) tutarındaki paranın nasıl paylaştırılacağı görüştü. Yapılan oylamada, paranın paylaştırılması oy çokluğuyla karara bağlandı.  

Alınan karara göre 26 milyon TL tutarındaki paranın 23 milyon 800 bin TL’si OGG A.Ş.’ ortağı yaklaşık 47 kişi  arasında paylaştırılacakken, toplam paranın yüzde 8.47’sini oluşturan 2 milyon 200 bin lirası ise MPM A.Ş.’nin binlerce eski ortağına pay edilecek.

Özelleştirmenin başından bu yana 14 yıldır hukuki mücadele veren Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş.’nin eski ortaklarından eski HSKY ve Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, olayın geçmişini, yapılan olağan genel kurulu ve konuyla ilgili öngörülerini gazetemize değerlendirdi.

“30 MİLYON DOLARLIK YATIRIM SÖZÜ VERMİŞLERDİ!”

“Manisalının malı Manisa’da kalsın” sloganı ile yola çıkarak kurulan Manisa Ortak Girişim Grubu A.Ş.’nin (OGG A.Ş.), 2005 yılında özelleştirilen Sümerbank’ı 30 milyon dolarlık yatırım yapma taahhüdünde bulunarak  3 milyon 375 dolara satın aldığını hatırlatan Ertosun, MOG AŞ’nin kısa bir süre sonra, şirketin tek mal varlığı olan taşınmazını, 20 milyon  Euro’su peşin ödenmek suretiyle 25 milyon Euro bedelle REDEVCO AŞ’ye sattığının altını çizdi.

“OGG FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRDİ”

O dönemde yaptıkları başvurular üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulunca gerçekleştirilen incelemeler sonucu, yapılan özelleştirme ihalesinin iptali ile satılan kamu hissesinin geri alınmasına karar verildiği ve kendisinin de müdahil olduğu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açılan davanın,  lehlerine sonuçlandığını belirten Ertosun şöyle devam etti “ Taşınmazın Redevco AŞ adına olan tapu kaydının iptali ile MPM AŞ adına tesciline karar verilmiştir. Temyiz edilen bu kararın, dosyanın daha önceden Yargıtay incelemesinden geçmesi, bozmaya uyulması, dolayısıyla usulü kazanılmış hak oluşması nedeniyle onanması gerekmektedir. Mahkeme kararı ile blokeli olan bankadaki para üzerindeki tedbir kaldırıldığından OGG AŞ, bunu fırsat olarak değerlendirmiş, 20 milyon Euro’dan kalan ve Redevco AŞ’ye ait olan 4 milyon Euro mevcut parayı bölüşme hevesine düşmüştür.”

DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYORLAR

Bu aşamada MPM AŞ’nin hakim ortağı MOG AŞ’nin 25 Temmuz 2019 ve 13 Eylül 2019 tarihlerinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarıyla kasada bulunan 12 milyon Euro ile ilgili olarak, Redevco AŞ ile anlaştığını ve bu paranın 8 milyon Euro’sunu adı geçen Şirkete vererek hisselerini satın aldığına dikkat çeken Ali Suat Ertosun “Bu hisseleri daha sonra MPM AŞ’ye devrederek, şirketleri birleştirmiştir. Kalan  4 milyon Euro’nun dağıtımı ile ilgili olarak da, ikinci Olağanüstü Genel Kurul yapılmadan 30 Eylül 2019 günü Olağanüstü Genel Kurul yapılması kararı almıştır. Yapılan 25 Temmuz 2019 tarihli Birinci Olağanüstü Genel Kurulda alınan hisselerin satın alınması kararının iptali için tarafımızdan dava açılmıştır. Daha sonra TTK’nın 445. maddesinde yazılı üç aylık dava açma süresi beklenmeden 13 Eylül 2019 günü İkinci Olağanüstü Genel Kurul yapılmış olup, bunun da iptali için dava açma hazırlıklarımız devam etmektedir”dedi.

“REDEVCO  75 MİLYON TL’DEN NEDEN VAZGEÇTİ?”

MOG AŞ ortaklarının, Özelleştirme İdaresine verdikleri parayı ABD Doları olarak getirileriyle geri alacağını ve herhangi bir zararları olmayacağını belirten Ertosun, 47 ortağın paylaşacağı  23 milyon 800 bin liranın haksız kazanç olduğunu ifade etti. Redevco A.Ş.’nin satın aldığı Sümerbank arazisi için ödediği 20 milyon Euro’nun 8 milyon Eurosu’nu harcadıklarını, kalan 12 milyonun 8 milyonunu Redevco’ya verdiklerinin altını çizen Ertosun, firmanın 12 milyon Euro’dan (75 milyon TL)  neden vazgeçtiğinin anlaşılamadığını, kapalı kapılar ardında nasıl bir anlaşmanın yapıldığının merak edildiğini dile getirdi. Ertosun “MPM AŞ’de başlangıçta yüzde 77 olan halk hissesi, Şirketin devamlı zarar etmesi nedeniyle sermayesi sürekli artırıldığından zaman içinde yüzde onbinde bire kadar düşmüştür. Bu miktar sayıları binlerce olan eski ortakları şüphesiz ki tatmin etmeyecektir. Bu para, yapılan ve yapılacak masraflar ile ödenen ve ödenecek vergiler nedeniyle daha da düşecektir.”diye konuştu.

“BURASI YAĞMA HASAN’IN BÖREĞİ DEĞİL!”

Ertosun, OGG’nin “Manisa’nın malı Manisa’da kalsın” diyerek yüzde 99.99 oranındaki kamu hissesini 3 milyon 375 bin dolara satın aldığını ve bir çivi dahi çakmadan, yanın onbinde bir oranında hisse sahibi olan eski ortakların da paylarını koyarak binaları yıktıktan, hurdaları sattıktan sonra şirketin tek mal varlığı olan taşınmazını Başbakanlık Teftiş Kurulu, Başbakanlık ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun aksi yöndeki kararlarına rağmen 25 milyon Euro bedelle Redevco A.Ş’ye sattığını belirterek  “Bunu hiçbir vicdan kabul etmez. Bu mal, özel kişilerin olsa, üstünde bile durmayız. “İstediği gibi alır, satar” der, geçeriz. Ancak mal halkın ve kamunun. Bu nedenle üzerinde duruyoruz. Çünkü burası yağma Hasan'ın böreği değil. Devlet bizim hakkımızı korumuyorsa, gerekirse biz korumayacak mıyız?”sorusunu yöneltti.

 “HESAP VERMEKTEN KAÇINIYORLAR!”

Redevco’nun 75 milyon TL’den vazgeçmesinin nedeninin anlaşılamadığı ve bu durumun hayatın olağan akışına aykırı olduğunu ifade eden Ertosun, MPM AŞ’nin hakim ortağı OGG AŞ’nin aldıkları satış bedeli ile ilgili hesabı vermekten de kaçındığını kaydederek “MPM AŞ’nin özelleştirilmesi ve sonradan yaşanan gelişmeler üzerine tarafımızdan hukuk, ceza ve idari dava açılmış olup, bunlar lehimize sonuçlanmıştır. Tamamen haklı olduğumuz ve mahkeme kararları ile sonuç aldığımız bu olayda, Manisa’mızın ve sürekli mağdur edilen eski ortakların menfaatlerinin gözetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Manisa’nın malı olan, geçmişte kentimizin kalkınmasında önemli rolü bulunan MPM AŞ’nin tabutuna bu şekilde son çivinin çakılmasına izin vermeyecek mücadelemize devam edeceğiz”görüşünü dile getirdi.  

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim