Misafir
ÜYE GİRİŞİ

Bu tohumlar hayat kurtaracak!

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı, yöre çiftçisinin GDO’lu ve hibrit tohumu ekimine son verip, yerel tohumlarla verimli üretim yaparak aile bütçelerine gelir sağlamaları için başlattıkları yerel tohum ve fide üretim çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. İnsan sağlığını kurtaracak Anadolu tohumları her geçen gün toprakla buluşuyor.

Manisa’nın Salihli ilçesinde Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı, yöre çiftçisinin GDO’lu ve hibrit tohumu ekimine son verip, yerel tohumlarla verimli üretim yaparak aile bütçelerine gelir sağlamaları için başlattıkları yerel tohum ve fide üretim çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği belirtildi. Deneme parsellerinde üretimi gerçekleştirilen her ürünün verim miktarını belirlemek için araştırma çalışmalarına domatesten başladıklarını belirten Gema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, en yüksek verimi ise pembe, iri, dilimli ve salkım domatesten aldıklarını söyledi.

90 ÇEŞİT YEREL TOHUM FİDESİ ÜRETİLİYOR

Gema Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Salihli’ye bağlı Taytan Beldesi’nde 15 dönüm arazi üzerinde Gema Vakfı yerel Tohum ve Fide üretim Merkezini oluşturduklarını belirtti. Kilimcigöldelioğlu, “Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı olarak Salihli’de 4 yıldan beri yerel tohum ve fide üretimi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız GDO’lu ve hibrit tohumu ekimine son vererek yöre çiftçisinin yerel tohumlarla verimli üretim yapıp aile bütçesine gelir sağlamasını istiyoruz. Bu nedenle Salihli’ye bağlı ve yasa gereği mahalleye dönüştürülen Taytan Beldesi’nde 15 dönüm arazi kiralayıp, yerel tohum ve fide üretim merkezini oluşturduk. Seralarımızda 90 çeşit yerel tohumdan fide üretimi yaptık. Domates (13 çeşit),Biber (12 çeşit),patlıcan (4 çeşit), Fasulye (9 çeşit) ve mısır (3 çeşit) olmak üzere yerel tohumdan üretilen fidelerin dikimini gerçekleştirdik. Deneme parsellerinde üretimi gerçekleştirilen her ürünün verim miktarını belirlemek için araştırmamıza domatesten başladık. En yüksek verimi pembe, iri, dilimli ve salkım domatesten aldık. Verimi yüksek olan domateslerin tohumlarını alıyoruz. Elde edilen domates tohumlarını geliştirip fide haline getireceğiz. Bu tohum ve fideleri tohum takas şenliklerinde yöre halkına ve üreticilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız”dedi.

SIRA KIŞLIK SEBZELERİN DENEMESİNDE

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı olarak kışlık sebze deneme üretimine önümüzdeki günlerde başlayacaklarını kaydeden Kilimcigöldelioğlu, “Kışlık sebze deneme üretimi için hazırlıklara başladık. Önümüzdeki günlerde marul, lahana, kereviz, pırasa ve diğer kışlık sebzelerin ekimini yaparak yerel tohum deneme üretimini yapacağız. Ektiğimiz bu sebzelerin verim araştırmasını yapacağız. Gema Vakfı yerel tohum ve fide üretim merkezinde çalışmalarımızı her zaman yanımızda yer alan Hamza Yar, Hasan Usta ve yöre işçilerimiz ile birlikte yürütüyoruz. Ziraat Mühendisi Biyo Tarım Sahibi Özlem Türel danışmanımız olarak bize destek vermektedir”dedi.

KONTROLLÜ VE KAYITLI SERTİFİKALI ÜRETİM

Kilimcigöldelioğlu, “Son yıllarda önemi daha fazla anlaşılan doğal kaynakların durumu, enerji sorunu, nüfus artışı, göç, kentleşme sorunları, tarım alanlarındaki sorunlar, sağlıklı, yeterli gıda üretimi sorunu, çevre kirliliği ve doğal dengenin bozulması gibi sorunları göz önünde bulundurursak Organik Tarımın neden önemli hale geldiğini daha iyi anlamış oluruz.  Organik tarım,  tarımsal ilaç, suni gübre, hormon, antibiyotik ve zararlı gıda katkı maddeleri gibi uygulamaları yasaklayan, üretimden tüketime her aşaması kontrollü, doğal kaynakları en iyi şekilde kullanarak sağlıklı tarımsal ürünler üretilmesini sağlayan bir tarım sistemidir. Organik tarım; ekolojik dengenin korunması, her türlü bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretimi ile kullanılacak girdilerin organik tarım metoduna uygun olarak üretilmesi veya temini, orman ve doğal alanlardan organik tarım ilkelerine uygun olarak ürün toplanması, bu ürünlerin işlenmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, depolanması, taşınması, pazarlanması, kontrolü, sertifikalandırılması ve denetimini amaçlayan, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen modern tarımsal üretim tekniklerini kullanmayı kabul eden, her aşaması kontrollü, kayıtlı ve sertifikalı bir üretim şeklidir. Tüm bu ifadeler ışığında Organik Tarım; kimyasal gübre ve pestisit gibi yapay dış girdileri kullanmaksızın, sürdürülebilir verimliliğe dayalı, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden, toprak verimliliğini ve gıda güvenliğini esas alan üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve kayıtlı olan sertifikalı bir üretim şeklidir” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim