Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

İnşaatta harç bitti yapı paydos!

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden ilk önce etkilenen inşaat sektörü özellikle konut satışlarındaki daralmayla birlikte sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Manisa’da binlerce insanın ekmek yediği sektör, durgun dönemin bir an önce geçmesini, ekonominin lokomotifi olma görevimizi sürdürmeyi bekliyor.

Hülya Kılınç

Sektörün yaşadığı daralma ve çözüm yollarını gazetemize anlatan Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri Derneği (MAGİD) Başkanı Aslan Yılmaz, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe satışların durduğunu, devam eden inşaatların da çekilen kredilerden dolayı tamamlanmaya çalışıldığını kaydetti.

“KRİZ FIRSATÇILARI TÜREDİ!”

İnşaat şirketlerinin zararına iş yaptığını ifade eden Yılmaz “ Örnek veriyorum, eskiden biz 300 bin liralık bir binayı, 220 bin liraya mal ederdik. Şu an maliyet arttığı için zarar ediyoruz. Zaten yatırdığınız parayı Türk Lirası olarak yatırdığınız için halihazırda paranızda bir erime söz konusu. Bu kriz diğer sektörleri etkilemiştir. Satışları azaltmıştır, yüzde 20 etkilemiştir. Bu sıkıntılı dönemde inşaat sektörünün şöyle bir durumu var; piyasalar en ufak bir nezle olduğunda bizimki ağır bir grip geçirir. Piyasalar toparlandıktan sonra da en son toparlanan sektör yine inşaat sektörüdür ve inşaat sektörü lokomtif bir sektör, ciddi bir istihdam yaratan bir sektördür. İşsizlik anlamında ciddi bir sıkıntı var. Bir çok insan iş bulamıyor. Bundan bir yıl önce adam bulamazdık şu an her gün insanlar arıyor "2 aydır iş arıyorum.", "3 aydır iş arıyoruz." diye söylemeye başladır. Piyasada da al-satçılar diye bir sektör de oluştu. Kriz fırsatçıları çok fazla türedi.”görüşünde bulundu.

“MANİSA ŞU KONUDA AVANTAJLI…”

Yılmaz, Manisa’da ekonomik daralmayla birlikte inşaat sektöründen çekilen, inşaatını durdurmak zorunda kalan inşaatçıların olup olmadığı sorusuna şu yanıtı verdi “Ben şunu söyleyeyim, zaten şu saatten sonra hükümetin bakış açısı şu an inşaatlara krediler anlamında olsun destekleme anlamında olsun yine de üretim üzerine ama biz burada AVM, iş merkezi, plaza yapmıyoruz. Biz insanların ihtiyacı olan konut yapıyoruz, bu lüks bir şey değil.  Manisa şu konuda avantajlı, işsizlik açısından Türkiye'nin sahip olduğu ortalamanın yarısına sahip. Manisa'da konutlarda bir balon yok. İstanbul, Ankara'da arz ve talep dengesinde sıkıntı da var. Bunun üzerine bir de faizler var. Şu an daire alanların çoğu erteleme yapıyor. Ben şu faizin bir tadını çıkarayım, burası iyi para alıyor, yıllık yüzde 20'lerin üzerinde faiz var. Şimdi böyle bir faizin olduğu yerde kimse parayı üretime yatırmıyor. Bu yüzden herkes beklemede. Manisa'da arz fazlalığı yok. Arz ve Talep dengesi Türkiye ortalamasında en iyi olan şehirlerden birisi. Manisa göç alan bir bölge ve hem sanayi hem de tarım var. Ankara ve İstanbul'un aksine 3 Bin - 5 Bin adet projenin olmadığı bir şehir. Müteahhitlerin elinde 40-50, bilemedin 100 dairelik projeler oluyor.”  

“BIRAKIN PAZARLIĞI DAİRE SORAN YOK!”

İnşaat sektörünün krizi derin bir şekilde yaşadığını ifade eden Yılmaz, aylardır bir tane bile müşterinin daire sormadığına işaret ederek “Bırakın pazarlığı daire soran yok. Biz de para harcamaya ve inşaat bitirmeye devam ediyoruz. Birçok çalıştırdığınız ekmeğinizi paylaştığınız birçok çalışan emekçiler var. İş olmayınca 3 aydır evime ekmek götüremiyorum diyor birikimi olmayan ciddi sıkıntı yaşıyor iyi bir sıva, kalıpçı ustasını fabrikada çalıştıramıyorsunuz. Günlük 150 lira ücret alırken fabrikada yarı fiyatının altına çalışamaz. Ayrıca fabrikada bile lise mezunu arıyorlar. Ümit ediyoruz ki biran önce düzelir ekonomi. İnsanlar yine çalışır üretir.

“DOKTOR BİLE İNŞAAT YAPMAYA BAŞLAMIŞTI!”

Bizim belki de en büyük hatalarımızdan biri biz çok yüksek AVM’ler büyük inşaatlara yatırım yaptık. Aslında bizim konut sektöründe sıkıntı yok. Sektöre yeni müteahhitlik kanunu geliyor. Herkes artık istediği kadar inşaat yapamayacak. Eskiden herkes inşaat yapıyordu. Kuyumcu, doktor bile inşaat yapmaya başlamıştı. Enflasyonun üzerinde getirisi olduğu sürece hep gözde bir sektör oldu. Manisa’da dünya kadar emlakçı oldu müteahhit oldu. 600’ün üzerinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda kayıtlı müteahhit var. Sadece Manisa merkezdeki iki ilçede. Manisa müteahhitleri dışarda da iş yapıyor Manisa ilçeleri ve çevre illerde.”  

“FAİZ OLAN BİR ÜLKEDE TİCARET OLMAZ”

Türkiye’deki faiz oranlarının yüksekliğine dikkat çekerek “Faiz olan bir ülkede ticaret olmaz” görüşünü savunan Aslan Yılmaz gelişmiş ülkelerdeki faiz oranlarının düşüklüğüne dikkat çekerek şöyle devam etti “Gelişmiş bütün ülkelere bakın yıllık faiz oranları 2’dir, 1,75’dir. Japonya gibi ülkelerde eksilerdedir. Japonya’da bankaya 100 bin lira yatırdığınızda bir yıl sonra 98 bin lira geri alırsınız. Parayla para kazanılıyor. Oysa üreterek, katma değer yaratarak büyüyebiliriz ancak. Daha önce en çok inşaat sektöründen beslenen finans sektörü bu sektöre en erken onlar döndü. Şuan bankaların genel müdürlükleri inşaat sektörü ile ilgili kredi işlemi yapmıyor, birkaç inşaat firması sıkıntıya düştü diye hepsini aynı değerlendiriyorlar. Bankalar maalesef sektörü sildiler. Kamu bankaları zararına da olsa kampanyalar yaparak desteklemeye çalıştılar ama onu da bir yere kadar yapabildiler.

“BİZE DÜŞEN ÜLKEMİZİ KALKINDIRMAKTIR”

Ümit ediyoruz biraz enflasyon düşer, faizler düşer,  durgun dönemi atlatırız ve tekrar eski günlerimize döneriz. Bize düşen kaldığımız yerden daha fazla çalışarak ülkemizi kalkındırmaktır. İnşaat sektörü olarak ekonominin lokomotifi olma görevimizi sürdüreceği.”

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim