Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Manisa tarımının MR’ını çektiler!

Tarım ve Orman sektöründe ülkemizin yeni yol haritasının belirleneceği 3. Tarım Şura’sı hazırlıkları kapsamında Manisa’da ilk kez böylesine kapsamlı bir çalışma gerçekleşti. Sektör Buluşma Toplantısı’nda 17 farklı çalışma masasında sektörlerin tüm paydaşlarını temsilen 210 kişilik bir ekip oluşturularak kent tarımı tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, gıda, tarım ve hayvancılıktan, orman ve mera yönetimine, toprak, su kaynakları ve tabiat muhafazası ile biyoçeşitliliğin korunmasına kadar tüm konular çalışma masalarının konuları arasında yer aldığını açıkladı.  Öztürk, “İlimizde, tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında üretici ve tüketici memnuniyetini sağlamak, ürünlerin, üretim işleme ve pazarlamasında yeni yaklaşımlar geliştirmek, uygulayacağımız projeler ile ülkemiz tarımına öncü ve örmek olmak, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hedeflerimizi oluşturmaktadır. Ülkemizin uygun ekolojisi ve tarımsal potansiyeli ile önde gelen tarım merkezleri arasında yer alan İlimizde, bilgi ve bilime dayalı sürdürülebilir bir tarım kenti oluşturmak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak geleceğe yönelik planlarımızı belirlemekte ve bu planlarımızı gerçekleştirme yolunda somut adımlar atmaktayız” dedi.

“ÜLKELER SU KRİZİNE KARŞI ARAZİ SATIN ALIYOR!”

Tarım Reformu Genel Müdürü Yardımcısı Dr. Metin Türker, 3. Tarım Şurası kapsamında Manisa’da yapılan çalışmanın ilk olduğunu açıkladı.  Yılda 1.4 milyar ton gıdanın israf edildiği bir gezegende yaşadıklarını ifade eden Türker,  39 ülkede dünyada gıda sıkıntısı var, 80 ülkede su sıkıntısı. Yine iklim senaristlerini yaptığı çalışmaya göre de 2035 yıllarında dünya gıda, su savaşlarına gebe. Bu nedenle gelişmiş ülkeler ülkelerinin elli yıl sonraki ihtiyaçlarını karşılamak için, Afrika’nın, Amerika’nın güneyinde ve pek çok ülkelerde arazi satın aldığını, kiraladığını biliyor musunuz? Ukrayna’nın arazilerinin yüzde 45’inin Çinliler tarafından kiralandığı, satın alındığını duydunuz mu? İngiltere’nin kiraladığı alanın Kanada’yı geçtiğini duymuşsunuzdur. Ama Türkiye’de bir taraftan Sudan’da olmak üzere, Etiyopya gibi bazı ülkelerde çalışmalar yapıyoruz. 10 yıldır karınca misali de olsa en azından gayretlerimiz var.  Ama bunların temelinde şu var gıda güvenliğini sağlamak mecburiyetindeyiz. Sayın bakanımızın dediği gibi gıda öyle bir hale geldi ki savunma sanayinin önüne geçti. Bu nedenle tarım ve gıda sadece bakanlığımızın sorumluluğunda olan bir sorun değildir. Tüm paydaşların, tüm yaşayanların ortak sermayesidir. Bu ortak sermayeyi çok verimli kullanmak mecburiyetindeyiz. Nüfus artıyor, sanayileşme, kentleşme büyüyor bu aynı zamanda tarım alanlarında da bir baskı oluşturuyor.  Dünyada 12 Milyon hektar tarım alanı tarım dışına çıkarılıyor. Koruma kollama dengesini sağlamak zorundayız. O Nedenle arazi kullanım planlaması başta olmak üzere bizim en verimsiz alanlardan başlamak üzere, arazilerimiz tarım dışı kullanma noktasında da önemli çalışma yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

“TOPRAKLARIMIZ TEHDİT ALTINDA VERİMSİZLEŞİYOR”

Genel Müdürü Yardımcısı Dr. Metin Türker, iklim değişikliğini tarımın üzerindeki etkisine değinerek “ 2035–2040 vizyonunda tarım alanlarında üretim alanlarında kaymadan bahsediliyor. Ve bunu sonucunda da tarım topraklarında da özellikle arazi bozulumuna yol açacağı verim kayıplarından bahsediliyor. Yani topraklarımız tehdit altında verimsizleşiyor, su kaynaklarımız kirleniyor. 1400 metreküp kişi başı düşen su kaynağımız var su zengini bir ülke değiliz. O nedenle suyu da önümüzdeki dönemlerde kredi gibi kullanmak mecburiyetimiz söz konusu” dedi.

HOLLANDA MODELİ ÖNERİSİ

Manisa Valisi Ahmet Deniz, tarımın insanlığın ilk çağından itibaren önemli olduğunu kaydetti, dünya değişmesine rağmen gıdaya olan talebin değişmediğini vurguladı. Vali Deniz, “Dünya nüfusu 7,5 – 8 milyarı aştı özellikle Çin ve Hindistan’da ciddi bir nüfus artışı yanında gelir artışı var. Arttıkça ne yapacaklar gıdaya, proteine daha iyi, sağlıklı beslenmek için gıdaya harcarsınız.  Onun için bizim gibi ülkeler ürettiği ürünler çok daha kıymetli çok daha değerli olacak. Geleceğimiz tarım ve turizmde, sanayi mutlak ve mutlak olacak zaten ondan vaz geçmek mümkün değil, onunla beraber biz tarımı çok öncelemeliyiz.  Türkiye gayri safi hasılada Avrupa’da birinci, dünyada sekizinci. Çok güzel ama bizim için yeterlimi potansiyelimiz açısından baktığımız zaman yeterli değil. Tarım konuşmalarında hep Hollanda örnek verilir, Konya kadar bir ülke.  Yüz milyar dolar ihracatı olan bir ülke ama onlar ne yaptılar, Yüz milyar dolar ihracat yapmak kolay değil, hepsini kendi de üretmiyor. Hollanda tarımda ithal eden birinci ülke, gıda ve tarımda hem alıyor hem işliyor hem de ihracata dönüştürüyor. Bu modelleri bizim uygulamamız lazım. Bizim geleneksel tarım anlayışından hızla uzaklaşarak, modern tarım tekniklerini mutlaka yapmak zorundayız.

“MANİSA’DA İŞLETME SAYISI ARTMALI”

Dünyada acımasız bir rekabet var, kimse kimsenin gözyaşına bakmıyor.  2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi koyduk, bunun içerisinde tarımı çok ön planlara getirmemiz lazım. Şu anda 20 milyar dolar civarlarında ihracatımız var biz bunu 40 – 50 milyar dolar çok rahat yapabiliriz.   Manisa Türkiye’nin gözbebeği bir şehri, hem sanayisi hem tarımı, çok güzel tesislerin yapılmış olmasından gurur duyuyorum, ama bu işletmeleri arttırmak zorundayız. Bunu nasıl arttırırız bizim kamu olarak bizlerin vatandaşa bizatihi dokunarak, bizatihi o işi yapacak kişileri bularak ikna ederek. Biz araştıralım, biz tespit etmeye çalışalım, biz ikna edelim güvendiğimiz sağlam, üretecek insanlara devletimizin teşviklerini biz anlatalım. Bu sayıları bizim arttırmamız lazım üretmekten başka çaremiz yok” dedi.

ÇIKIŞ YOLU ÜRETİMDE

Vali Deniz, “Anadolu zor bir coğrafya, sıkıntılı bir coğrafya Türkiye belirli bir kesim tarafından hedefe konmuş,  biz buradan ancak üreterek, her şeyi üreterek, iyi üreterek, iyi tarım yaparak, iyi sanayi üretimi yaparak, teknolojiyi kullanarak çıkabiliriz. Köylerin boşaldığını görmek bizleri üzüyor, buna bir çare bulmamız gerekiyor. Maalesef gençler ısrarla şehirlerde asgari ücretle çalışacak, ama şehirde yaşayacak, böyle bir şey olmaması lazım. Tarım arazilerimizde değerli bunların da koruma kullanma dengesine dikkat etmemiz lazım Toprağımız korumamız lazım, suyumuz korumamız lazım, bunlar bizim kıymetli hazinelerimiz.  Bu şuradan güzel karalar alınmasını temenni ediyorum. Manisa gerçekten üreten bir şehir, hem sanayisiyle hem tarımsal üretimde ilk üçlerde olan birçok üründe birinci sırada, ikinci sırada, üçüncü sırada olan bir şehir. 500 milyon dolar civarında tarımsal ihracatı olan bir şehir, ama bu bize yetmemeli daha çok ihracat yapmak zorundayız” dedi.

RAPOR HAZIRLANIP ANKARA’YA GÖNDERİLECEK

Üzüm kesim sezonunun yaklaştığını belirten Vali Deniz üreticilere bereketli bir sezon temenni etti.  Konuşmaların ardından Küçükbaş Hayvancılık, Büyükbaş Hayvancılık, Kanatlı, Su Ürünleri ve Arıcılık, Gıda Üretimi ve Güvenilirliği, Yem Üretimi ve Güvenilirliği, Bağ, Zeytin, Sebze ve Diğer Meyveler, Endüstri Bitkileri, Hububat ve Yem Bitkileri, Tarımsal Örgütler, Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Finansman, Mera, Toprak ve Su Kaynakları, Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar olmak üzere toplam 17 farklı konuda oluşturulan çalışma masalarında sektörün tüm tarafları ilimizin tarım ve hayvancılık konusundaki mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri, geleceğe yönelik hedef ve stratejileri ele aldı.  Sonuçlar bir rapor eşliğinde Ankara’ya sunulacak.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim