Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Milleti doyuruyor kendisi aç!

Manisa’nın Gördes ilçesine bağlı Balıklı Köyünde çiftçilik yapan Mehmet Ertaş, ürettiğinden para kazanamayan çiftçinin bir de borçları ödeyemediği için icralık olduğunu belirterek, “Karnımızı doyurmayı bıraktık borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz diye düşünüyoruz.”dedi.

Hülya Kılınç

Tarım sektöründe maliyetlerin yüksek, kazancın düşük olmasından dolayı tarımsal üretim her yıl geriliyor. Çiftçilerin büyük bir kısmı borçlarından dolayı icralık, tarlaları ise ipotekli. İflas eden, para kazanamayan köylüler çiftçiliği bırakıp şehirlere kaçıyor.

Manisa’nın Gördes ilçesine bağlı Balıklı Köyünde çiftçilik yapan Mehmet Ertaş (57) üretimden para kazanamayan çiftçinin bir de borçları ödeyemediği için icralık olduğunu belirterek, önlem alınmaması durumunda birkaç yıla kadar köylerde tarımsal üretimin biteceğini söyledi.

“KARNIMIZI DOYURMAYI BIRAKTIK BORÇLARIN DERDİNE DÜŞTÜK”

Bu yıl sera yaparak salatalık ve patlıcan üreten Ertaş, İstanbul’da toptancıya sattığı salatalığın kilosunu 60 kuruşa verdiğini, masrafları çıkardığında elinde 10 kuruş kaldığına dikkat çekerek “Oğlumla birlikte seramızda 2 dönüm salatalık, 4 dönüm yere patlıcan ektik. İstanbul’a toptancıya gönderiyoruz 60 kuruşun 50 kuruşu masraf 10 kuruş kalıyor bize. Koli, ambar, komisyon giderini çıktığımızda elimizde kalan kilo başına 10 kuruş. Patlıcan da aynı. 80 kuruşa satıyoruz, ondan da kilo başına 25 kuruş kalıyor. Patlıcan ve salatalıktan zarar ettik. 1 dönüm yerden geçen yıl 23 bin lira bir, 22 bin lira bir defa aldım toplam 45 bin lira kazandım. Bu yıl toplam 6 bin lira kazandım. Ama 13 bin lira masraf yaptım. Aşı aldık aşıcıya borçlandık, ilaç aldık ilaççıya, mazotçuya, gübreciye borçlandık. Koliciye borçlandık.  Zaten kendi ihtiyaçlarımız duruyor. Karnımızı doyurmayı bıraktık borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz diye düşünüyoruz.”dedi.

“ÇİFTÇİ ÜRETİYOR AMA KENDİ KARNI AÇ!”

Çiftçinin tatile gidemediği, sofrasına et alamadığı, giyime para vermediğini ifade eden Mehmet Ertaş, parasızlıktan köyün dışına çıkamadıklarını ifade ederek şunları söyledi “Köylünün hiçbir hakkı yok. Borçlarımızı ödemek için geçtiğimiz aylarda eski bir arabamız vardı onu sattık. Elimde bir traktörüm kaldı tarlada kullandığım, onu da satılığa çıkardım. Çocuklar evli olduğu için evde eşimle iki nüfusuz ama kazandığım para geçinmemize yetmiyor. Seranın yarısını oğlum yarısını bek ekiyorum. Oğlum da benim gibi kazanıyor ve oğlumun 2 tane de çocuğu var.  İkimizin geliri de borcu da aynı. Tarlamızı satalım diyoruz alan yok. Zaten borçlardan dolayı satamıyoruz da. Bu sene yeni emekli oldum kredi çekip toplu yatırdığım için emekli maaşını alamıyorum henüz. Elimizde para kalmadı geldiği gibi gidiyor. Borçları ödemeye para yok. Çiftçi üretiyor ama kendi karnı aç!”

BİR TON SALATALIK 100 LİRA!

Serada 5-6 ton salatalığın daha olduğunu ancak sattığı bin kilo salatalıktan kazandığı 600 liranın 500 lirasını masraflara ödediğini ve kendisine 100 lira kaldığını belirten Ertaş, “Köydeki eşe dosta toplayın hayvanlara verin diyorum götürmüyorlar salatalıklar dalında kaldı. Satamıyorum çünkü kiloda 10 kuruş kalıyor maliyeti daha yüksek. 1 ton salatalık 100 liraya toplar mısınız? Bir ton salatalığı toplamak için en az 4 kişiye ihtiyaç var. Bir tarım işçisinin günlük yevmiyesi 100 lira. Alacağım para işçi yevmiyesini bile karşılamıyor.”diye konuştu.

ÇİFTÇİ BORCUNU KAPATMAK İÇİN ÜRETİYOR!

Tarım ürünlerinin son yıllarda dışardan ithal edilmesinin de Türk çiftçisini bitirdiğini kaydeden Mehmet Ertaş, hükümetin tarım politikalarını eleştirerek şunları söyledi “Çiftçiye sahip çıkılmasını istiyoruz. Tarım politikası tamamen yanlış. Her şey dışarıdan geliyor. Bizim köyde herkes çiftçilik yapıyor. Herkesin derdi aynı. Geçen yıl iyiydi. Bu yıl fiyatlar çok düşük, maliyetler çok yüksek. Kışın soğukta bir şey olmuyor bir marul oluyor, parasızlıktan bu yıl marul ekmeyi düşünüyorum. Borç olmasa kimse çiftçilik yapmayacak. Borcu kapatmak için üretmek zorundayız. Biz atadan dededen çiftçiyiz, başka iş bilmeyiz. Üreteceğiz ama para kazanır mıyız kazanamaz mıyız bilemiyoruz. Hava koşulları iyi gitmiyor. Bunun borcu duruyor şimdi fidan alacağım onu da borçla alacağım.”

“BÜTÜN UMUDUMU YİTİRDİM!”

Hükümetin bir dönem uyguladığı Tanzim Satış çalışmasına da değinen Ertaş, üretici ve tüketici açısından olumlu bir çalışmanın devam ettirilemediğine vurgu yaparak, bunun gibi üreticiyi destekleyen çalışmalar yapılması gerektiği görüşünü ifade etti. Beş yıl önce köydeki bir arkadaşının salatalık faturasını çıkardığını, faturada salatalığın kilosunun 2 lira 80 kuruştan satıldığını kaydeden Ertaş, “O zaman gübrenin çuvalı 35 liraydı. Şimdi salatalığın kilosu 60 kuruş, bir çuval gübrenin fiyatı 200 lira. Köye her Perşembe icra kağıdı geliyor. Köyün yüzde 80’i  borçlu. En az borcu olan 100- 150 bin lira. Traktör, motor ne varsa satacağız. Bu gelirle hiçbir şey ödenmez. Çiftçi üretemezse tüm ülke sorun yaşar.”diyerek gelecekle ilgili bütün umudunu yitirdiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim