Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Sofralık üzümde hasat sevinci

Manisa’da Sarıgöl, Alaşehir ve yöresinde 2019 sezonu çekirdekli sofralık yaş üzüm hasadının başlamasıyla üreticinin yüzü gülmeye başladı. Erkence üzüm türü olan Trakya ilkeren ve Süperiol üzümü kilosu 5-6 lira arası iç ve dış Pazara satışa sunulacak.

Manisa’da Sarıgöl, Alaşehir ve yöresinde 2019 sezonu çekirdekli sofralık yaş üzüm hasadı başladı. Erkence üzüm türü olan Trakya ilkeren ve Süperiol üzümünün kilogramı 5-6 Lira arasında alıcı bulduğu belirtildi. Sofralık Üzüm hasat sezonunun başlaması ile birlikte bölgede hareketli saatler yaşanıyor. Sabah erken saatlerde işe başlayan işçiler sıcakta zor şartlarda çalışıyorlar. Tarım işçileri, hava sıcaklığının 45 dereceye ulaşması nedeniyle saat 06.00’da işe başladıklarını öğleden sonra saat 14.00’te ise işi bıraktıklarını söylediler.

AVRUPA ÜLKELERİNE İHRAÇ

Üzüm üreticisi Serhat Akkaya,  “Bu yıl erkenci tabir edilen Trakya ilkeren ve Süperiol üzüm sezonu beklenen günde başladı. İç piyasada, özellikle İzmir, İstanbul ve Ankara bölgelerinde pazar tezgâhlarındaki yerini alan çekirdekli sofralık üzüm çeşitleri Rusya, Belarus başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine ihracat ediliyor. İhracatçı firmalar örtü altında olan sofralık üzüm çeşitlerini tercih ediyor. Üzüm piyasasının önümüzdeki süreçte daha iyiye gideceğini ümit ediyoruz” dedi.

ÜZÜM KESİM ÜCRETİ 70 TL

2019 yılı tarım işçilerin ücretleri yaptığımız toplantı sonunda karara bağlandığını belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Üzüm kesimi 70 TL, üzüm selesi çekme 105 TL, üzüm kasalama 80 TL, Üzüm kasalarını kamyona yükleme 144 TL, Üzüm bandırma işçiliği 144 TL, üzüm bağlarını örtü işçiliği 105 TL. Üzüm seçme, uç kesme, yaprak açma için 80 TL. Bu ücretlere ayrıca işçi başına dayıbaşılara ek 6 TL ödeme yapılacak." dedi.

ÜRETİCİLERE ‘TOKATÇI’ UYARISI

Her yıl hasat sezonunda mantar gibi türeyen ‘tokatçılara’ karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Sebze ve meyvede hasat sezonu başladı. Her yıl hasat sezonunda ürünlerin toptan pazarlanması noktasında kendilerine tüccar görüntüsü veren ve halk arasında tokatçı olarak tabir edilen dolandırıcılar ortaya çıkmaktadır. Üreticilerimize bu kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz” dedi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim