Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

JES’lere cepten denetim!

jeotermal enerji santrallerinin (JES) doğayı kirletmemesi için sıkı bir denetime başladıklarını belirten Manisa Valisi Ahmet Deniz, santrallerin deşarj ettikleri akışkanların toprağa veya dere yatağına vermesi durumunda değişen ısı hareketliliğinin cep telefonlarına düşeceği ve anında müdahale edileceğini açıkladı.

Hülya Kılınç

Manisa Valisi Ahmet Deniz, Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk ile il müdürlüğü binasında düzenlediği basın toplantısında kent tarımını tüm yönleriyle ele aldı.

Manisa’da Jeotermal seracılığın yaygınlaştırılması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ifade eden Vali Deniz, ürünün katma değerini artıracak çalışmanın önemine dikkat çekerek “Neredeyse dönümde 35-40 bin lira gibi bir gelir elde edilebilecek. Hem Alaşehir’de hem Kula’da hem Soma’da Salihli’de. Alaşehir’de MTA etüt çalışmalarını yapıyor. Kamuya ait bin dekar yerimiz var. Öncelikle orayı yapacak ardından Soma’da kül depolama alanında.”dedi.

JES’LERE OTOMOTİK KONTROL

Jeotermal enerji santralleri (JES) ile ilgili denetimlere başladıklarını ifade eden Vali Deniz, otomatik bir kontrol sistemi geliştirdiklerine dikkat çekerek sistemle ilgili şu bilgileri verdi “Bizim şartnamemizin dışında bir usulsüzlük yaptıklarında otomatik bir kontrol sistemi geliştirdik.  Deşarjları eğer dere yatağına verirlerse 11 santral var, ısı değerleri otomatikman cep telefonlarına düşecek. Biz anında kontrol edemememin sıkıntısını yaşıyorduk. Anında müdahale edemediğimiz için iş işten geçmiş oluyordu. Firmalarla da toplantı yaptık, ‘bu bizim değerimiz enerjiye dönüşsün ama tarımı da kullanalım ama herkes kurallara uymak zorunda’ dedik. Denetim bizim işimizi kolaylaştıracak. Bir dere yatağındaki ısı farklılığı durumu hemen sisteme düşecek, böylece gidip işlem yapılacak. Uygulamaya yeni başladık.” 

“MANİSA ANADOLU COĞRAFYASINDAN DAHA ZENGİN”

Kendisinin de bir çiftçi çocuğu olduğunu ve tarımın, çiftçinin önemini çok iyi bildiğini kaydeden Vali Ahmet Deniz, Anadolu coğrafyasının çok zengin olduğunu, ancak Manisa’nın daha da zengin olduğunu dile getirdi. Çay ve fındığın dışında Manisa’da yetişmeyen hiçbir ürünün bulunmadığını belirten Deniz “İlk kez Çin’e, Güney Kore’ye kiraz ihracatı gerçekleştirdik. Ciddi bir ihracat var. Geleceğimiz sanayi, tarım ve turizmdir. Manisa olarak birçok üretimde ilk üçteyiz” diye konuştu.

“GÖRMEYELİM, ETMEYELİM GİBİ LÜKSÜMÜZ YOK”

Manisa’da her yıl hasat sezonunda birçok tarım işçisinin trafik kazalarında hayatını kaybetmesinin ardından Valilik başta olmak üzere kurumlarca alınan tedbirlerden bahseden Vali Deniz, “Geçmişte tarım işçilerinin taşınmasında çok üzücü hadiseler Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da oldu.  Emniyet ve jandarma olarak yoğun bir şekilde denetimlere çıkıyoruz. Bazı vatandaşlarımız tarım dönemi nedeniyle biraz serzenişte bulunuyor ama başka çaremiz yok. Kontrolü bir türlü yapmadığınız zaman üzücü hadiseler oluyor. Denetim olmadan da devlet her alanda kendi görevini yapmak zorundadır. Biz denetleyeceğiz. Görmeyelim, etmeyelim gibi lüksümüz yok. O zaman başka problemler ortaya çıkıyor. Başka tavizler çıkıyor. Trafik kurallarına uymamaktan 4-5 bin insanımızı kaybediyoruz” diye konuştu.

KİRAZ İHRACATINDA SEVİNDİREN ARTIŞ

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk ise, Manisa’nın tarımsal yapısı ile ilgili yaptığı konuşmada 2019 yılının ilk 6 ayında 193 bin tonun üzerinde tarımsal ürün ihracatının gerçekleştirildiğini açıkladı. Öztürk, aynı sürede çiftçilere 145 milyon 716 bin liralık bitkisel üretim, 49 milyon 344 bin liralık da hayvancılık desteklemesinin gerçekleştiğini söyledi. Geçen yıl Çin’e başlayan kiraz ihracatının ardından bu yıl Güney Kore’nin geldiğini ifade eden Öztürk, bu ülkeye de kiraz ihracat edeceklerini, bu konuda ihracat için firmaların yetki aldığını vurguladı. 

ÜÇÜNCÜ TARIM ŞURASINA HAZIRLIK

3. Tarım Şurası öncesinde hazırlık olarak Manisa’da 17 Temmuz’da sektör buluşmasının gerçekleşeceğini belirten Öztürk, paydaşlarla beraber Anemon Hotel’de yapılacağını söyledi.  Üzümde yeni sezonunun ne zaman başlayacağıyla ilgili olarak Öztürk, “Erkenci çeşitlerle ilgili Süperior çeşidi sofralık olarak ilk önce kesilen üzümdür. Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlüğü konuyla ilgili ilk toplantısını yaptı. Sahada çalışacaklar. Süperior ile ilgili kesim tarihini belirleyecekler. Biz doğru zamanda hasat edilmesini istiyoruz. Sultaniye üzümü hasadına daha var. Şuan için büyük bir sorunumuz yok. Birkaç yerde dolu oldu. Manisa’nın ortalamalarında bir ürün bekliyoruz” diye konuştu.

MOLOZ DÖKENLERE AĞIR CEZA

Çevre yolu kenarında molozların tarım alanlarına atılmasını değerlendiren Öztürk, “Tarım alanlarına izinsiz yapılan tüm müdahaleler, yapılaşma olsun, moloz dökümü olsun cezası var. Metrekare başına kesilen cezası var. Akabinde de ilgili tarafından oranın kaldırılması isteniyor. Para cezasının yanında çok büyük maliyetler dökenler için oluşuyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Başkanlığı da bu konuda tedbirini alıyor. Vatandaşlar bu konuda daha bilinçli. Canı çok yananlar oldu, çok büyük cezalar ödendi” diye konuştu.

HAVZA MODELİ TARIM ŞURASINDA ELE ALINACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya başlattığı Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında 17 ilçenin hepsinde farklı ürün desteklemelerinin uygulandığı Manisa’da sistemin işleyişi ile bilgi veren İl Müdürü Öztürk, uygulamanın devam ettiğini belirterek şunları söyledi “Manisa belli havzalara ayrıldı. Bizim ilimizde her ilçe farklı bir havza olarak değerlendirildi. 17 ilçenin her birinde desteklenecek ürünler o ilçenin su varlığına göre alınarak o ürünlerle ilgili havza bazlı desteklemeler devam ediyor. Bakanlığımızın 3. Tarım şurası Eylül ayında onunla ilgili yönetmelik de yayınlandı. Ondan sonra bu havza çalışması çok daha farklı bir yere gidecek diye öngörüyoruz.

“BİZ ÜZÜME DAHA ÇOK DESTEK OLUNSUN İSTİYORUZ”

Havza baslı desteklenecek ürünler belli sanırım 20 çeşit desteklenen ürün var. Üzüm bunların içinde değil. Farklı meyvelerde yok mesela. Onlar bakanlığın stratejik olarak belirlediği ürünler. Tritikale de hayvancılık için önemli bir ürün. Dolayısıyla o ürünler stratejik olarak belirlenen ürünler o kapsamda değil. Biz tabi ki üzüme çok destek olunsun istiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim