Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’ya 3.5 milyar dolarlık yatırım geliyor

Manisa’ya bugüne kadar 1.5 milyar dolarlık jeotermal elektrik santrali yatırımı yapıldığını belirten JESDER Başkanı Ali Kındap, Manisa’nın, jeotermal potansiyeli ve yeni yatırımlarla liderliği Aydın’dan alabileceğini ifade ederken, Başkan Vekili Ufuk Şentürk ise 2025 yılına kadar 3.5 milyar dolar yeni yatırımla toplam yatırımın 5 milyar dolara ulaşacağını söyledi.

Hülya Kılınç

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği’nin(JESDER) Manisa’da düzenlediği basın toplantısında, jeotermal enerjinin ülkemiz ve kentimizdeki yapılanması, üretimi ve önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalar anlatıldı.

JESDER Başkanı Ali Kındap, Başkan Vekili Ufuk Şentürk ve Genel Sekreter Murat Solmaz, jeotermal enerji ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.

MANİSA’YA YATIRIM 5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Türkiye genelinde 33 firmanın 7 milyar dolarlık bir jeotermal santral yatırımı yaptığı ve 5 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Kındap, Manisa’da 8 firmanın yaklaşık 1,5 milyar dolarlık jeotermal yatırımı yaptığı ve bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Jeotermal enerji üretiminde Manisa’nın Aydın ve Denizli’den sonra üçüncü sırada yer aldığına değinen Kındap, yeni yatırımlarla Manisa’nın liderliği Aydın’dan alabileceğini ifade etti. JESDER Başkan Vekili Ufuk Şentürk ise, Manisa’ya yapılacak olan 4 yeni santralin 2025 yılına kadar tamamlanacağı ve 3.5 milyar dolar yeni yatırımla toplam yatırımların 5 milyar dolara yükseleceği öngörüsünde bulundu.

TÜRKİYE’YE 2.2 MİLYAR DOLARLIK CARİ AÇIKTAN KURTARABİLİR

JESTER Başkanı ve Zorlu Enerji Genel Müdürü Ali Kındap, Türkiye’nin, tektonik yapısı nedeniyle jeotermal santral yatırımları için dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ifade ederek, Ege Bölgesi’nde tespit edilmiş 3 bin megavatlık elektrik üretim potansiyeli, 30 bin megavatlık da termal-ısıtma-soğutma-kurutma için kullanılabilecek enerji kaynağının bulunduğunu belirtti.  Jeotermalin, yerli, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağı olduğunu  ve Ege’de kurulu olan santrallerin Türkiye’nin enerji arz güvenliğine büyük katkı sağladığını belirten Kındap, “Yani Ege’deki jeotermal kaynakların tümü devreye alındığında Türkiye, 2.2 milyar dolarlık cari açıktan kurtulacaktır” dedi.

“SANTRALLERİN TARIM ÜRÜNLERİNE OLUMSUZ ETKİSİ YOK”

Son dönemde kamuoyunda jeotermal enerji santralleri ile ilgili doğru olmayan iddiaların yer aldığını ifade eden Ali Kındap, bilimsel araştırmalar ve resmi veriler, santrallerin başta üzüm olmak üzere tarım ürünlerine olumsuz bir etkisinin olmadığını göstermekte.  Manisa’da bulunan jeotermal elektrik santrallerinin, Valilik tarafından düzenli biçimde denetlendiğini vurgulayan Kındap, bu konuda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bazı incelemelerin sonuçlarını paylaştı.

“ÜZÜM REKOLTESİNDE DÜŞÜŞ YOK”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2012-2017 yılları arasında Manisa’da don olayları ve hastalıklar dışında rekoltede dramatik oranlarda düşüş yaşanmadığı ve ve başta üzüm olmak üzere, çeşitli ürünlerde rekoltelerin iyi geldiğini kaydeden Kındap  “Sultani çekirdeksiz üzümün ihracatıyla ilgili veriler de, yurtdışına satışta dramatik düşüşler yaşanmadığını göstermektedir. İhracat yapabilmek için belirli standartları yerine getirmek gerektiği düşünülürse, üretilen üzümün kalitesizliğinden bahsetmek söz konusu olmaz.”

Çekirdeksiz üzüm üretiminde hem alan hem de üretim olarak birinci sırada yer alan Alaşehir’de de, üretim alanlarının genişlediğinin gözlendiğini ifade eden Ali Kındap, “Türkiye’de jeotermal enerji yatırımı yapan Alaşehir Belediye’sinin ilçe verileri,  jeotermal santrallerin üzüm üretim ve kalitesini düşürdüğü iddiasını yalanlamaktadır” diye konuştu.

Jeotermal enerjinin fosil yakıtlarla kıyaslanmayacak derecede temiz bir enerji kaynağı olduğunun altını çizen Kındap, Jeotermal santrallere karşı basında yer alan olumsuz ve asılsız iddiaların, temiz enerji kaynağının değerlendirilmesine ket vurduğu ve kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesine sebep olduğunu belirterek “Çeşitli kaynaklardan sağlanan veriler ışığında üzüm kalite ve veriminde herhangi bir düşüş olmamasının yanı sıra, giderek artan bir potansiyel olduğu görülmektedir.”diye konuştu.

“SORUNLARI LÜTFEN DERNEĞİMİZE BİLDİRİN”

Jeotermal yatırımcılar arasından zaman zaman hatalı ve mevzuata aykırı davranışlarda bulunanlar çıkabileceğini belirten Ali Kındap, “Ayıbımız varsa örtmüyoruz. Ortaya sorun çıktığında nasıl çözüleceğine odaklanıyoruz” dedi ve gazeteciler ile halktan, santrallerde yaşanan sorunlarla ilgili kendilerini bilgilendirmelerini rica etti.

“ULUSLARARASI KURUMLARIN RAPORLARI AYDINLATACAK”

Jeotermal elektrik santrallerinin çevresel etkilerini değerlendirmek amacıyla Dünya Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ile işbirliği yaptıklarını belirten Ali Kındap, bu yıl tamamlanacak iki araştırmanın bölge halkının tüm sorularına,  bağımsız ve tarafsız kuruluşlar ağzından yanıt getirileceğini belirtti. Kındap’ın verdiği bilgiye göre, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın “Kümülatif Etki Değerlendirmesi Çalışması” adlı araştırması, JES’lerin çevresel etkileri konusunda bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı raporlardan biri olacak.

Jeotermalin çevreye etkileri konusundaki gerçeklerin bu çalışmalar sayesinde bu yıl aydınlanmış olacağını kaydeden Kındap, Jeotermalin, yerli, yenilenebilir, temiz bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti “Jeotermal elektrik santralleri, enerji üretiminde kullandıkları akışkanların tamamını tekrar yeraltına re-enjekte etmektedir. Aksi takdirde santrallerin verimleri düşer. Avrupa Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın çalışmalarının jeotermal elektrik santrallerinin yenilenebilir ve çevreci niteliklerini tartışmaya yer kalmayacak şekilde ortaya koyacağını düşünüyorum.”

“ATIKLARIN ZARARI YOK”

Jeotermal santrallerin atıkları hakkında da bilgi veren Ali Kındap, atıklar arasında yer alan karbondioksitin insanlar, hayvanlar ve bitkiler tarafından da üretilip atmosfere atıldığını, sera etkisi dışında sağlığa bir zararı bulunmadığını belirtti.

ALAŞEHİR’E JEOTERMAL İHTİSAS SERA BÖLGESİ GELİYOR

JESDER’in, jeotermalin ısıtma gücünden yararlanmak için Jeotermal İhtisas Sera Bölgeleri projesini geliştirdiğini anlatan Ali Kındap, Manisa Alaşehir’de bin 827 dönümlük alanda kurulacak Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ilgili kamu kurumlarının çalışma başlattığını belirtti. Altyapı yatırımlarının yaklaşık yüzde 80’inin devlet tarafından gerçekleştirileceği proje, jeotermal santrallerin tedarik ettiği sıcak suyla ısınacak.

Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan Jeotermal İhtisas Sera Bölgelerinin istihdama da büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Ali Kındap, “Kurulmakta olan 3 Jeotermal İhtisas Sera Bölgesi, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak” diye konuştu. Ali Kındap, Jeotermal İhtisas Sera Bölgelerinin Türkiye’nin tarımdaki kurutma kapasitesini ve kuru meyve ihracatını artıracağını da dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim