Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Muradiye’de 10 bin istihdam beklentisi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin (MOSB) yanında faaliyet gösteren Muradiye Sanayi Bölgesi’nin OSB’ye dönüşmesi için Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay bekleniyor. 123 firmanın üretim yaptığı ve 15 bin kişiye istihdam sağlanan bölgenin OSB’ye dönüşmesiyle firma sayısının 199’a, istihdamın 25 bine çıkması bekleniyor.

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde Muradiye Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 3 bin 200 dönümlük Muradiye Sanayi alanının ıslah OSB'ye dönüştürülmesi için Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız tarafından çalışmalar titiz bir şekilde sürdürülüyor. 218 tane sanayi parseli bulunurken, bunlardan 199 tanesi yapı yapılabilir parsel, geri kalanlar ise ortak alanlar için ayrılmış alan durumunda. Yaklaşık 15 bin kişinin istihdam edildiği alanda alt yapı ve yollar yeteri kadar gelişmedi. Organize sanayi bölgesi olması için bakanlığa dosya gönderildi. Bakanlığın olur vermesiyle Manisa Merkez'deki OSB sayısı 2'ye yükselecek. Muradiye OSB'de alt yapının ve yolların yapılmasıyla, düzenlenmesiyle hem daha fazla yatırımcıyı çekecek, hem de istihdam edilen kişi sayısı daha da artacak.

BÖLGENİN ALTYAPISI YETERSİZ

Muradiye Sanayi Bölgesi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldız, bu alanın Muradiye Belediyesi zamanında imara açılmış bir sanayi bölgesi olduğunu belirterek "1997 yılında imar çalışması yapıldı, 2002 yılında bitti. Burası toplamda 3 bin 200 dönüm. Burada 218 tane sanayi parseli var. 199 tane yapı yapılabilir parsel, geri kalanda ortak alanlar için, sosyal tesisler için ayrılan alan. Muradiye Belediyesi zamanında imar düzenlemesi yapılıp, sanayi alanı ilan edilmiş, devamında insanlar burada yapılarını imar durumuna göre yapmışlar. Ama alt yapı olmamış. 2012 yılında şuanda uğraştığımız ıslah OSB'ye dönüştürme kanunu gene böyle bir kanun çıkmıştı. O zaman Muradiye Belediyesi belde belediyesi iken buraya muvakkak vermedi, kendinden kopup başka bir organize sanayi bölgesi olmasıyla alakalı. Burada bir derneğimiz var. O derneğin vasıtasıyla ihtiyaçların görülebileceği kadar bir alt yapı yapıldı. Ama tabi yeterli değil. Bunların hepsi o günün acil ihtiyaçlarına binaen yapıldığı için artık kaldırmıyor. Bu bölge 199 parselden 123 parseli yapılaşmış faal halde sanayi tesisi bulunmakta. Geri kalan 76 parselde şuanda boş. Ve muhtemelen bunlarda zaman içerisinde yapılacaktır" dedi.

BUTİK OSB ADAYI

Burasının organize sanayi bölgesi olduğu takdirde sağlayacağı avantajlara değinen Yıldız, şöyle devam etti "Çevreye şuan bakın. Şuan mevcut durumun hiçbir avantajı yok. Burada çalışan, gelip giden insan böyle bir sanayi bölgesinde çalışma duygusu yok yani. Fabrika belediyenin verdiği imar durumuna göre yapılmış, ama yollar yapılmamış. Burada yapılamayanları eleştirmek maksat değil ama sonuçta yapılamamış. Bunun aşılabilmesi için buranın şimdi çevreniz düzenliyse verimli çalışırsınız, düzensizse verimsiz çalışırsınız. Sanayinin de en önemli gücü verimli çalışmak. Verimli çalışabilmek için de senin sanayi tesisinin için düzgünse, çalışmayı devam ettirirsin. Bu mevcut alan düzeltilirse burası benim tabirimle butik bir organize sanayi bölgesi olmasına aday. Burada sayıyı tam olmamakla birlikte 15 bine yakın istihdam var. Bu mevcut geri kalan parsellerde de yapılaşma olduğunda en kısa zamanda olur. Alt yapı gibi sıkıntılar giderilirse kısa zamanda 20-25 bine kadar burada istihdam edilebilecek potansiyel var. Burada emek yoğun bir iş yapılıyor. Teknoloji de var ama mevcut yapılacak olan yapılarda burada yapılan iş dağılımına baktığımızda bu tür tesisler çoğunlukla talep ediliyor.  Ana sanayi de var, yan sanayi de var. Kendi ürününü üreten de var. İhracat yapan da var. Yani burada her sanayi kolundan iş yapan insan var. Dediğim gibi istihdamı mutlaka ama mutlaka artırır." diye konuştu.

BAKANLIKTAN ORGANİZE TESCİLİ BEKLENİYOR

Muradiye sanayi alanındaki durumun binaların ıslahı değil alanın ıslahı olduğunu belirten Yıldız, "Binaların ıslah edilecek bir tarafı yok, alan ıslaha edilecek. Burada arıtma yeri mevcut, yolları gayet geniş. Bu planlamaların hepsi yapılmış. Bu 1 Temmuz 2017 tarihinde çıkan yasaya istinaden bizim derneğimizin vasıtasıyla valiliğimize başvuruda bulunduk. Valilik hızlı bir şekilde buna cevap vererek buranın bir an önce mevcut kanun süresince ıslah edilerek OSB'ye dönüştürülmesiyle alakalı şuan ki Valimiz özellikle bu işi hızlandırmıştır, giden valimizde bu işi yeterince sahiplenmiştir. Onun dışında Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın özellikle başkanı, büyükşehir belediyesi, Yunusemre Belediyesi buna muvakkak verdi. Muvakkak verince biz Manisa olarak bitirdik bu işi. Dosya bakanlık aşamasında. Bakanlığın da olur vermesi neticesinde organize tescilinin verilmesini bekliyoruz. Biz Mayıs 2018'de kesin başvurumuzu yaptık. İşte kanun ve yönetmeliğin çıkması biraz zaman aldı. Yönetmelik çıktıktan sonra 2 yıllık süreyi bitirmek zorundayız. 2020 yılının Mayıs ayında bu işini bitmiş olması lazım" diye konuştu.

BÖLGENİN YAPTIRIM GÜÇ UYGULAYACAK ÜST KİMLİĞİ YOK

Altyapının, sosyal tesislerin kim tarafından yapılacağına da cevap veren Yıldız, en çok kendilerini zorlayan konuların bunlar olduğunu dile getirdi ve alanda bulunanların ikna edilerek sürecin bu duruma getirildiğini söyledi. Yıldız, "Biz tüzel kişilik kazanalım, kazandıktan sonra bunu konuşalım. İtiraz edenler çok oldu ama bunu yapmaktan başka çare görünmüyor. Bu şekilde kalınması istenmiyorsa bu üst tüzel kişiliğin alınması lazım çünkü herkes kendi başına burası belediyeye bağlı olsa da gerçek manada yaptırım güç uygulayacak üst kimliği yok. Burada üst kimlik olunca işler derlenip toplanacak. İkincisi hemen bölgenin alt yapısını falan yapalım gibi bir düşüncemiz yok açıkçası, ama zamanla etap etap ayağımızı yorganımıza göre uzatarak burayı biraz derleyip toplamak aklımızda var"dedi.

YABANCI YATIRIMCI DA GELECEK

Mevcut bölgede yabancı yatırımcıların bulunduğuna vurgu yapan Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşte yolun olmayışı, sosyal alanların olmayışı. Burada Manisa'yı tıklarken işte 2004 yılında en iyi yatırım yapılabilecek bir yer, artı yanımızda hakikaten çok düzenli bir OSB olması. Şimdi buraya bir iniyor bakıyor, ondan sonra yabancı yatırımcısı açıkçası buraya gelmiyor. Düzenleme olursa yabancı yatırımcı yatırım yapmaya daha çok gelir, burayı da terci

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim