Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

İmar Barışı’nda 200 milyon toplandı

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Günay Özcan, Manisa’da 61 bin 920 adet yapı kayıt belgesi verildiğini ve karşılığında 208 milyon 236 lira para tahsilinin yapıldığını bildirdi.

Hülya Kılınç

Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Günay Özcan, Manisa’da 61 bin 920 adet yapı kayıt belgesi verildiğini ve karşılığında 208 milyon 236 lira para tahsilinin yapıldığını bildirdi.

Manisa’da yaklaşık 62 bin adet imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırıldığını belirten Özcan, ayrıca dün Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 30 Haziran’da sona eren İmar Barışı ödemelerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

Resmi Gazete’deki kararda, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için Yapı Kayıt Belgesi almak üzere başvuruda bulunmuş olanlar için ödeme kolaylığı getirildiğini kaydeden Özcan “ İmar barışında sadece para yatırma işi, yeniden imar barışından yararlanmak değil. Müracaatı yapılmış  yapı kayıt belgesi almak üzere 15 Haziran 2019’a kadar başvuruda bulunmuş olanların yapı kayıt bedeli ödeme süresi uzatıldı. Yapı kayıt bedelinin en az yüzde 25’ini 31 Temmuz 2019 tarihine kadar peşin olarak,  kalan kısmını ise taksitli olarak ve kalan kısmın her ay yüzde 2 oranında artırılarak yatırılması şartıyla 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Büyük bir kolaylık geldi. Vatandaşımız, ücreti yılın sonuna kadar yatırdıkları takdirde yapı kayıt belgelerini alacak.”dedi.

MANİSA’DA BAŞVURU DAHA AZ AMA!...

Manisa’daki başvurunun emsal illere göre daha az olduğuna değinen Özcan, başvurunun az olmasının mevzuata aykırılığın az olduğunu gösterdiğini ifade etti. İzmir ve Trabzon’daki kaçak yapılaşmaları örnek gösteren Özcan, “Manisa’nın yapılaşmada planlı ve mevzuata uygun olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Yoksa insanlar bir şekilde para bulup mevcut durumunu resmileştirmek istiyorlar.  Resmi gazetede dün yayımlanan yeni yasa ile sürenin uzatılması,  hem belge hem rakamı yükseltecektir. Bundan sonraki süreçte, ikinci aşamaya geçilecek ve hak sahiplerinin mülkiyet sorunlarına çözüm aranacak. Yapı kayıt belgesi alanların tapularına kavuşmasının önü açılacak.”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim