Misafir
6,3728
5,6807
260,49
ÜYE GİRİŞİ

Müteahhitler emlakçılık yapamayacak!

Manisa Esnaf Sanatkarlar Odası ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitlerin, emlakçılık yapamayacaklarını söyledi.

Manisa Esnaf Sanatkarlar Odası ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler. Düzenleme ayrıca site yönetimlerinin emlakçılık faaliyetinde bulunmalarının da önüne geçecek" dedi.

YETKİ BELGESİ OLAN EMLAKÇILAR YAPABİLECEK

Akyüz, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak faaliyetlerinin artık yetki belgesi alan işletmeler tarafından yapılabileceğine işaret ederek, düzenlemeye göre emlak işletmelerinde taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacaklarının altını çizdi.

Akyüz, taşınmaz ticaretine konu hizmetlerinin kapsamı hakkında şu bilgileri verdi "Taşınmazların alım, satım ve kiralanması, tapu işlemlerine aracılık işlemleri, kira toplama gibi mülk yönetim hizmetleri, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri, rayiç satış ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme ancak yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek. Bunlar tamamen taşınmaz satış ve kiralama esasları çerçevesinde geçerli olacak. 2018 yılı Haziran ayında çıkan yönetmelikle emlakçılara bu belgenin alınması zorunluluğu getirildi. Belgesi olmayan odamıza üye bir emlakçı, 2018 yılı Haziran ayından önce Esnaf Sanatkarlar Odalarından, Ticaret Sanayi Odalarından ve Halk Eğitim Merkezlerinden Emlakçılık sertifika almışsa, hemen Ticaret Bakanlığı sayfasından Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemine Yetki Belgesi için başvurabilir.  

EN AZ LİSE MEZUNU OLMA ŞARTI

Ancak sertifika sahibi bir üyemiz, 2018 yılı Haziran ayından sonra ofis açmışsa bu sertifikanın herhangi bir geçerliliği yok, bu yüzden Mesleki yeterlilik belgesi Emlak Danışmanı Seviye 5 belgesi almak zorunda. Ayrıca yeni işyeri açmak için en az lise mezunu olması şartı getirildi. 2 yıl sonra bu şart iki yıllık emlak bölümü mezunu olmayı, 6 yıl sonra da 4 yıllık emlak bölümü mezunu olmayı gerektirecek.”

Sertifikası olmayan emlakçı ve yanında çalışan elemanlara emlak danışmanı belgesi almaları için çağrıda bulunan Akyüz, sınav için resmi kayıtların devam ettiğini söyledi.  Mesleki Yetki Belgesi alınması hususunda son tarihin 5 Aralık 2019 olduğunu belirten Akyüz, taşınmaz ticaretine konu hizmetleri iştigal eden Yetki belgesi olmayan işletmelerin ruhsat alamayacaklarını ifade etti.

CEZA İŞLEMİ UYGULANACAK

Akyüz, 5 Aralık 2019 tarihinden sonra cezai yaptırımlar söz konusu olacağının altını çizerek “Yetki belgesi olmayanlar taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunamayacak. Ticaret Bakanlığı, Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından Emlak yasasına uymayanların 5 Aralık 2019 tarihinden sonra dükkanları kapatılacak ve 4 Bin TL cezai işlem uygulanacaktır. Dükkanı kapanan kişiler ve yeni açanlar lise mezunu değil ise Emlakçılık yapma şansları yoktur. Kendi üzerlerine iş yeri açamazlar ve çalışamazlar. Yasanın takibi ve denetimi Ticaret Bakanlığı, Ticaret İl Müdürlüğü ve Meslek Odasının kontrolündedir.”diye konuştu.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim