Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Manisa’ya ikinci OSB müjdesi

Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nin ikinci organize sanayi bölgesine dönüştürülmesi ile ilgili yasal prosedürün valilik imzasından çıktığını belirten, Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz, “Önümüzdeki günlerde Manisa’da iki tane organize sanayi bölgemiz olacak”diye konuştu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Girişimci İnşaat Müteahhitleri (MAGİD) genel kurulunda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yılmaz, Manisa’da organize sanayi bölgesinin 2’ye çıkacağını söyledi. Alman otomotiv Manisa’ya gelme durumunun olduğunu aktaran Yılmaz, otomotiv sektörünün 230 civarında yan sanayi oluşturduğunu belirtti. Manisa’da potansiyel olmasına rağmen burada paydaşlar arası birliktelik olmadığı için tedbirli yaklaştığını kaydetti.

“EN BÜYÜK SORUNUMUZ DOĞRUYU SÖYLEYEMEMEK!”

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın en kalabalık meslek grubunu oluşturan 12. Meslek grubu inşaatlar müteahhitler grubunun birbirinden güzel çalışmalar yaptığını vurgulayan Yılmaz, “Zorlu bir süreçten geçiyoruz ülke olarak. Bu zorlu süreçten geçerken en büyük sıkıntımız doğruyu söyleyememek. Ben siyasete uzak bir adamım. Her doğru bildiğimi de her ortamda söylerim. Ama maalesef ülkede tüm sıkıntının kaynağı insanların ortama göre konuşmasıdır. Dolayısıyla bugün müteahhit arkadaşlarımız içinde bulundukları sıkıntıları objektif olarak her hangi bir şekilde yandaş ve yanlı olarak konuşmuyorsa bunu dinlemek, bunu anlatmak, ilgili kurumları bildirmek herkesin aslı görevidir diye düşünüyorum. Ülkemizde inşaat sektörü, yapı elemanlarıyla ilgili çok büyük sorunlar var. Eğer bir sorun varsa mutlaka o sorunun bir çözümü de var” dedi.

“MANİSA’NIN İKİ OSB’Sİ OLACAK”

Manisa’da bilindiği üzere bir Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu ve bu OSB’de 5 kısmın yer aldığını belirten Yılmaz, “Manisa’da yanlış algılama var. 5 tane organize sanayi bölgesi yok. Organize sanayi bölgesinde 10 milyon metrekarelik 5 kısım var. İkinci organize sanayi bölgesinin kurulması aşamasında kardeşimiz dostumuz Ramazan Yıldız, çok büyük bir mücadele verdi. 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri kanununda yeni bir tadil yapıldı. Bu tadil şunu getiriyor. Artık organize sanayi bölge vasfı taşımayan ancak belirli bir kümelenmeye sahip olan işletmelerin 4562 sayılı kanunu ıslaha OSB yasasına göre bir hak var. Ama bu hakta 3 tane olmazsa olmaz var. Bunlardan bir tanesi şu şehrin içinde yani organize sanayi yanında kurulmuş olan eski bir organize sanayi bölgesi varsa burada var. Diğeri tüm üyelerinin veya bir kısmının bağlı olduğu ticaret ve sanayi odası var. Bir de valiliğin bunlara müşterek kefalet vermesi lazım. Ben bu uzun süreçte Ramazan Yıldız’ın çok büyük emekleri oldu. Bu emekler neticesinde biz Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak kefaletimizi verdik. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğüne teşekkür ediyorum Sait Türek ve yönetimine onlarda kefaletini verdi. Sayın valimizde devlet adına ilgili yasal prosedürü tamamlayarak bugün artık imzadan çıkmış, önümüzdeki günlerde Manisa’da iki tane organize sanayi bölgemiz olacak” diye konuştu. 

MANİSA’NIN B PLANI VAR MI?

Manisa’daki sanayi ivmesinin Türkiye orta ölçeğinin çok üstünde ilerlediğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama hep Manisa’da şu konuşulur. Hiçbir zaman organize sanayi bölgesiyle daha doğrusu sanayiyle yerel yönetimler birliktelik içerisinde yürümemiştir çalışmalar. Peki, bunun akabinde ne oluyor. İşte bir Alman devinin Manisa’ya gelme durumu noktası. Çünkü bununla ilgili açıklamayı yapacak olan Türkiye’deki resmi kanal Cumhurbaşkanlığı Yatırım Destek Ofisi Başkanıdır. Diğer bir açıklamayı yapacak olan firmanın CEO’sudur. Bunun dışındaki açıklamalar biraz etik olmadığı düşüncesindeyim. Diğer bir boyutu eğer fabrikanın Manisa’ya gelme durumunda peki paydaşlarını nasıl bir hazırlığı var. Bir otomotivin yetkilileriyle görüştüğüm zaman 200 ila 230 tane yan sanayiden ibaret olduğu ve buna karşın bir yan sanayi kümelenmesinin gerekliliğini ortaya koymuş.  Peki bölgemizde bir B planımız var mı, yerel yönetimlerin yani belediyelerin buna karşı planları var mı? Bunları oturup beraber tartışmamız lazım. Biz bazı şeyleri konuşurken birileri gücenir veya birileri bundan olumsuz etkilenir diye fikir ortaya koyarsak kimse kusura bakmasın. Havanda su döveriz. Elimizde büyük bir potansiyel var. Manisa, en iyi yatırım kenti seçilmişse bu bir tesadüf değildir. Bugünü konuşuyoruz. 2009’u değil, 2019’u değil, 2029’u, 2039’u konuşalım.”

“MANİSA TSO’NUN 3 OSB PROJESİ VAR”

Manisa TSO olarak üç tane organize sanayi bölgesi projelerinin bulunduğunu vurgulayan Yılmaz,  “Bunların iki tanesi Zafer Kalkınma Ajansından geçti. Bir tanesi Alaşehir’deki tarım ihtisas organize sanayi bölgemiz 3 bin 850 dönümü kaplıyor. Peki diyeceksiniz bunun Manisa’yla ne alakası var. Biz Manisa’yı bir bütün olarak değerlendirmek durumundayız. İkinci organize sanayi bölgemizde Saruhanlı’da. Dolaysıyla Manisa’da yan sanayi tedarikçi noktasında bütün paydaşlarla birlikte olmalıyız. Bir Alman devi çok büyük firma. Kimya sanayisinde üretim yapıyor. Manisa’yı üs olarak seçmek istiyor ama paydaşları noktasında yan tedarikçisi var mı o tartışılır.

BİRLEŞME KÜLTÜRÜ ELEŞTİRİSİ

Japon yatırım ajansı geldi Manisa’ya. 250 milyar doları yurt dışına çıkarması gerekiyor. Manisa’ya davet ettik, 7 gün kaldılar. 250 milyar dolardan bahsediyoruz. Çünkü Japonya’da çok yüksek bir gelir var. Gelire karşılık harcama yok. Çünkü fiyatlar devamlı düşüyor. Düştüğü için de normal memur aylık 40-45 bin lira aylık alıyor. Peki bu yatırımcıların Manisa’ya, Türkiye’ye yatırımların çekilmesi noktasında biz yerelde nasıl bir iş birliği yapıyoruz, ortada bu var mı yok. Manisa’da çok büyük bir potansiyel var. Manisa’nın 60 milyar gayri safi milli hasılası olması lazım. Peki neden olmuyor, buradaki paydaşların birleşme kültürü oluşmamış”dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim