Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Büyükşehir binden fazla işçi çıkardı!

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi ve işsizliğe karşı partisinin çözüm önerilerini anlatan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bayram öncesi başlayan işçi çıkarmalarının devam ettiğini belirterek, binin üzerinde işçinin çıkarıldığına dikkat çekti.

Muzaffer Kirt

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Cemile Bora ve partililer ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaşanan ekonomik kriz, işsizlik ve Manisa’nın eğitimdeki durumu hakkında açıklamada bulundu.

BÜYÜKŞEHİR’DE 1000’İN ÜZERİNDE İŞSİ ÇIKARTILMIŞ

CHP Manisa İl Başkanı Balaban açıklamasında ilk olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan işçi çıkarmaları konusuna değindi. CHP’li Balaban açıklamasında Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde 1000’in üzerinde işçi katıldığını iddia ederek, “Ramazan Bayramı’nın Arifesinde Manisa Büyükşehir Belediyesi’ndeki işçi kıyımı ile ilgili bir açıklama yapmıştık. Manisa yıllar sonra ilk defa geçtiğimiz bayrama bu nedenle çok buruk girmişti. Fakat bunları getirmemize rağmen Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde işçi çıkarmaları devam ediyor. Bize gelen bilgilere göre yaklaşık 1000’in üzerinde işçi çıkartılması olmuş. İnsanların işsiz bırakıldığı ve işine son verildiği, onlarca insanın ise emekliliğe ve istifaya zorlandığı, sürgünlere gönderildiği iddiaları sık sık dile getiriliyor. Bu konuda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bütün imkanlarını kullanarak insanları işsiz bırakmamasını ve üretime yönelik politikalarla insanlara istihdam sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda başta Cengiz Ergün olmak üzere büyükşehir belediyesi yetkililerine sesleniyoruz. Bir an önce gerekli tedbirleri alıp, işçi çıkarmalarına son versinler’’ diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR İŞSİZLİĞE KATKI YAPTI”

Açıklamasında yerelde ve genelde yapıcı bir muhalefet yolunu izlediklerini ifade eden Balaban, “Manisa’da geçtiğimiz aylarda ciddi bir su zammı yaşandı. Su zammına karşı olarak kurulan platform ise zamma karşı bir mahkemeye başvurdu. Şuanda süreç işliyor. CHP olarak süreci yakından takip edeceğiz. CHP olarak belediyelerde ve iktidara karşı yapıcı bir muhalefet gerçekleştireceğiz. Ama yanlışlar varsa da bunları korkmadan dile getireceğiz. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 3 aylık uygulamalarında ne yazık ki işsizliğe daha da büyük katkı yaptı. CHP olarak bu konudan çok büyük üzüntü duyuyoruz’’ dedi.

“LAFTA İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ HİÇ BİR SORUNU ÇÖZMÜYOR’’

Açıklamasında işsizlik sorununa da vurgu yapan CHP’li Balaban, Manisa’da işsizliğin her yıl arttığını belirterek, son bir yıl içerisinde Manisa’daki işsiz kalanların arasına 60 binden fazla kişinin daha eklendiğini söyledi.  Türkiye genelinde başlatılan ‘İstihdam Seferberliği’nin işsizlik sorununa çözüm getirmediğini ifade eden CHP’li Balaban, “Türkiye’de bir istihdam seferberliği adı altında bir şeyler başlatıldı. Ancak bu boş laflarla olmuyor. İstihdam seferberliği üretim, tarım ve hayvancılığın canlanması, hizmet sektörünün güçlenmesi ile olur. Lafta kalan istihdam seferberliği hiçbir sorunu çözmüyor. Türkiye son bir yılda işsiz sayısı geçen yıla göre tam 1 milyon 365 bin artış göstermiş. Bu çok ciddi bir rakam. Türkiye’nin geleceği işsizlik ile mücadelesindeki başarısına bağlıdır. Çünkü işsizlik insanların yaşarken ölü olması demektir. Bu konuda da çözüm önerilerimiz hazır. Biz eğer kendi topraklarımıza sahip çıkmaksak bize kimse sahip çıkmaz. CHP olarak ekonomik krizden çıkış yolunda belediyelerimiz gerekli çalışmaları kendi yetki ve güçleri oranlarında yapacaklardır. Özellikle hemen hemen büyükşehirler CHP’de. Bu belediyelerde bir tarımsal kalkınma modeli İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden model alınarak devam edecektir. Tarımsal ve kırsal kalkınmayı belediyeleriz aracılığı ile sağlayacağız. Böylece belediyeler üretime doğrudan katkı sağlayacak. CHP olarak payımıza düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getireceğiz’’ dedi.

MANİSA BANKALARA BORÇTA BİRİNCİ!

CHP’li Balaban yaptığı açıklamada, Manisa’nın bankaların alacak tutarlarının arttığı iller sıralamasında yüzde 99.1 ile birinci olduğunu ifade ederek, bu durumun endişe verici olduğunu söyledi.  Türkiye’de vatandaşın bankalara olan borcunun 521 milyar Lira olduğunu ifade eden Balaban, “Ülkemizde her geçen gün artan hayat pahalılığı insanın alım gücünü zorluyor. Hayat pahalılığı ile mücadelede temel faktör üretimdir. Manisa’nın tarım şehri olmasına rağmen çarşı ve pazara çıktığımızda üreticilerin mağdur edildiğini, aynı şekilde tüketicilerin mağdur edildiğini görüyoruz. Bu konuda yine halkımız pahalılıktan ciddi anlamda şikayet ediyor. Kamuoyunda yer alan bir habere göre borçların 521 milyar Lira’yı aştığı belirtiliyor. Bunun 112 milyar Lirası’nın icralık olduğunu belirtiliyor. Bu vatandaşın bankalara ve tüketici finansman şirketlerine kredi ile kredi kartı borcudur. Vatandaşın bankalara borcu tam 521milyar Lira oldu. Bunun ise yüzde 20’si ise icralık. 2.4 milyon vatandaşımız ise bankalara borcu sebebiyle yasal takipte’’ dedi.

KRİZ VE İŞSİZLİĞE CÖZÜM : ÜRETİM VE TASARRUF SEFERBERLİĞİ

CHP’li Balaban, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve işsizliğe karşı partisinin önemli politikalarının olduğunun altını çizerek, “CHP olarak ekonomik krizi önemsiyoruz. Ekonomik krizden çıkış olarak partimiz taşın altına elimizi koyuyoruz ve her zamanda koymaya hazırız. Bu konuda en önemli çözüm üretim ve tasarruf seferberliğinin olduğunu biliyoruz. Üretim olmadan hiç bir şey olmaz. Tarıma yeniden ve acil olarak önem vermek durumundayız. Tarımı teşvik etmememiz gerekir. Köyden kente göçü önleyerek, yerine kentten köye politikasını hayata geçirmemiz lazım. Bu konuda partimizin önemli projeleri var. Bu projeler hayata geçirildiği takdirde ekonominin yeniden canlanacağına ve istihdam sahalarının genişleyeceğine inanıyoruz’’ dedi.

“MANİSA EĞİTİMİNDE ÇÖKÜŞ!”

CHP’li Balaban açıklamasında Manisa’nın LGS’de üzücü bir durumda olduğunun da altını çizerek, “Manisa’da eğitimde konusunda LGS’de 81 il arasında 50. Sırada yer aldı. Bu üzücü bir durum. Manisa olarak hepimizin sorumluluğunda. Eğitimde maalesef bir çöküş var. Bunun temel iki nedeni var. Bir liyakata uygulanmaması, ikinci ise bilimsel eğitimden uzaklaşmasıdır. Liyakat ve bilimsel metodlar olmadan eğitimde başarı olacağına inanmıyoruz. Bu sistematik bir sorundur. Bunu çözmek içinde uzun önerilerimiz var’’ dedi.

“KAFTANCIOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR”

CHP’li Balaban açıklamasının son kısmında, geçtiğimiz yıllarda sosyal medyada attığı tweetler sebebiyle hakkında dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yayında olduklarını belirterek, “Sayın İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu 6-7 yıl önce attığı tweetler nedeni ile yarın mahkemesi var. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Kaftancıoğlu şahsında CHP yargılanmak istenmektedir. Bu konuda Kaftancıoğlu’na CHP Manisa İl örgütü olarak sahip çıkıyoruz. Her zaman sonuna kadar yanındayız.”dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim