Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Sanayideki 10 bin işçi işsiz kalacak!

Manisa İşçi Savunma Derneği Başkanı Nazif Gündüz, 2019’da yaşanan ekonomik krizden dolayı Manisa Organize sanayi Bölgesi’nde işçi kıyımının yaşandığını, önümüzdeki günlerde de bu çıkışların devam edeceğini belirterek, yan sanayi ile birlikte 60 binin üzerinde kişinin çalıştığı bölgede yaklaşık 20 bin işçinin işsiz kalacağı görüşünde bulundu.

Manisa İşçi Savunma Derneği Başkanı Nazif Gündüz, 2019’da yaşanan ekonomik krizden dolayı sanayide işçi kıyımının olduğunu kaydetti, sanayide çalışanlardan elde edilen bilgilere göre önümüzdeki günlerde birçok şirkette de çıkışların olacağına dikkat çekti. Dernek olarak işçi kıyımını tasvip etmediklerini vurgulayan Gündüz, işçi çıkışlarını en minimuma indirmek gerektiğini aktararak, “Ama maalesef kapitalist sistem sadece kar amacı güttüğü için işçilerin işsiz kalması onları çok fazla bağlamıyor. Onlar yılsonunda kendi kar marjinalleri ne kadar yüksekse o kadar başarılı görüyorlar. Diğer türlü işçilerin hakları onlar için o kadar önemli değil. Manisa sanayisi 2004 yılında dünyanın, Avrupa’nın en iyi yatırım sanayisi açısından söylüyorum yatırım şehri seçildi. Bu bağlamda birçok dış ülkeden birçok sanayicide buraya geldi, yatırım yaptı Manisa’ya. Burada hükümetinde bir politikası var. Türkiye’de işçilik ucuz olsun, dışarıdan yatırımcı çekelim diye. Ama işçilerin haklarını ne kadar baltaladıklarını, asgari ücretin normal ücretin ne kadar altında kaldığını düşündükleri yok. Bu bağlamda da sendikalar olsun, diğer sivil toplum örgütleri olsun başkaldırdığı zaman vatan haini seçilip vatan haini damgası vurup kenara atılıyor” dedi.

OSB’DE İŞÇİLERİN YÜZDE 20’Sİ İŞSİZ KALACAK

Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayide çalışan sendikalardan, işçilerden aldıkları bilgilere dayanarak söylüyorum. Bire bir araştırma yapan birisi değilim. Yaklaşık yüzde 15, yüzde 20 gibi 2019 yılında işçi çıkarılacağı söyleniyor. Bazı insan kaynaklarında çalışan arkadaşlarımız var. Zaman zaman onlardan da bilgi alıyoruz. Onlar da aynı görüşteler. Yüzde 15 yüzde 20 gibi işçi kıyımı yapılacağı söyleniyor. İnşallah bunu en aza indirirler. Manisa’daki beyaz eşya olsun, kombi olsun birçok firmalarda yaz dönemlerinde işçi artışı oluyor ama bu dönem fazla artışta sağlamadılar. Fazla işçi alımı da yapmadılar. Tam tersine Ağustos-Eylül’den sonra hızlı bir şekilde işçi azaltmaya gidecekler diye düşünüyorum.”

HUKUKSUZLUĞA UĞRAYAN İŞÇİYE TAM DESTEK

Gündüz, işçilerin genelde iş hukukunda haksızlığa uğradıkları zaman geldiklerini söyledi. Bunun dışında emeklilik konusunda müracaat ettiklerini ifade eden Gündüz, “Engelli emeklilik konusunda bizden bilgi isteyen var. Ücret karşılığı herhangi bir hizmetimiz olmadığı için sadece bilgi verebiliyoruz. Emekli sendikacı olduğum için iş hukuku konusunda genelde ben bilgi veriyorum. Derneğin tüzüğü çerçevesinde uzman avukatlardan da destek alabiliyoruz. 160 tane resmi üyemiz var. Yaklaşık 200-250 civarında da karar bekleyen üyemiz var.  Toplamda resmi olmadan söylüyorum 395 üyemiz var. Karar verdikten sonra diğerleri de sistemi girip üye yapılacak” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim