Misafir
6,3616
5,6729
260,49
ÜYE GİRİŞİ

Çiftçi dolu ve rüzgara teslim!

Manisa'da günlerdir etkili olan yağmur ve dolu ekili tarım arazilerinde büyük zarara yol açarken Üreticiler sadece bu yılın değil önümüzdeki yılın ürünlerini de etkileyecek boyutta bir zararla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıiğdecik Mahallesi'nde geçtiğimiz Cumartesi günü dolu yağışı ile birlikte etkili olan şiddetli rüzgar üzüm bağlarına zarar verdi. Bağlardaki beton direkler yan yatarken üretici mağdur oldu. Salkım halindeki üzümleri ve yaprakları delip geçen dolu taneleri önümüzdeki sene ürün verecek olan bağ çubuklarına da büyük zarar verdi. 
Yaşanan afette üzüm bağı büyük zarar gören Sancaklıiğdecik Mahallesi'ndeki üreticilerden Kemal İpek, "2 gün önce doğal afet yaşadık. Bağlarımız büyük zarar gördü. Muhtar ve ilçe tarım müdürlüğü yetkililerimiz ile birlikte bağları geziyoruz. Cenab-ı Allah’tan gelen büyük bir afet yaşandı. Akşam tarladaydık. Daha sonra eve gittik. 8 buçuk 9 gibi afet yaşanmış. Ertesi gün geldiğimizde bu zararla karşılaştık. Burası 9 dönüm. 3 dönümünde direklerin tamamı rüzgarla karışık dolu yağdığından dolayı yan yattı. Mahalle genelinin bir çok yerindeki bağlarda zarar var. Çok güçlü bir dolu yağdı. Üzümlerin yüzde 80’i yerlerde. Direkler tamamen yıkıldı. Devletten yardım bekliyoruz. Başka da yapabilecek bir şeyimiz yok. Sonuçta bir afet oldu” dedi. 
ÇİFTÇİLER BÜYÜK ZARARA UĞRADI

Sancaklıiğdecik Mahalle Muhtarı Arif Kurtoğlu, “Ben buradan tüm çiftçilerimize geçmiş olsun diliyorum. Rabbim beterinden korusun. Cumartesi günü akşamı 20.30 ile 21.00 arası mahallemizde meydana gelen aşırı yağış ve doludan dolayı çiftçilerimizin büyük bir kısmı zarar görmüştür. Ertesi gün hemen ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası ekipleriyle birlikte bağlarımızı gezdik. Hasarı yerinde gördük. Mahallemizin büyük bir kısmında yüzde 80’ne varan bir hasar oluştu. Buradaki zararı sayın vekillerimiz de görsün. Çiftçilerimiz burada yılda bir defa aldığı mahsulden kazandığıyla çocuğunu okutup evine bakıyor. Bankalardan kredi çeken çiftçilerimiz var. Bizim isteğimiz, vekillerimiz buraya gelip zararımızı yerinde görsünler. Burasıyla ilgili bir çalışma yapılsın. Yaklaşık 300 dönümlük bir alanda büyük hasar var. Bu seneki mahsulden ziyade önümüzdeki yıl için de büyük risk var. Çünkü bağ çubukları çok zarar görmüş. Seneye kadar bu çubuklar yarasını kapatamaz” diye konuştu. 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim