Misafir
6,3726
5,6823
260,49
ÜYE GİRİŞİ

Bisiklet alamayınca tamirci oldu!

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Çarşı Mahallesi’ndeki dükkanında bisiklet tamiri ve ikinci el bisiklet satışı yapan Mustafa Karapınar, çocukluğunda çok istediği bisikleti alamayınca bisiklet tamircisi olduğunu söyledi.

Hülya Kılınç

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Çarşı Mahallesi’ndeki dükkanında kış aylarında deri üretimi, yaz aylarında ise bisiklet tamiri ve satışı yapan Mustafa Karapınar (48), işlerinin yoğunluğundan hafta sonları bile dinlenmeden hizmet veriyor.

Bisikletin bugünkü gibi yaygın olmadığı 1970’li yıllarda herkesin bisiklet alamadığını ifade eden Karapınar, ilkokul yıllarında bisiklet alamadığı için bisikletçinin yanında tamirat işini yapmayı öğrenmiş. O yıllarda  eşyaları tamir etmeye çok hevesli olduğunu anlatan Mustafa Usta, bu hevesini hiç kaybetmediğini belirterek mesleğe nasıl başladığını ise şöyle anlattı “İlkokula giderken Yeni Cami civarında bisiklet tamircisi vardı Zeki Mercan onun yanında başladım. Okul çıkışı gider ufak işler yapardım. Aslında tamir etmeye çok hevesliydim evimizde bulunan saatleri radyoyu açıp tamir etmeye çalışırdım.

“BİR BİSİKLETİM OLMASINI ÇOK İSTEDİM AMA…”

O yıllarda herkes bisiklet alamazdı fiyatları çok yüksekti ve bu kadar yaygın değildi. Ben de bir bisikletim olmasını hep çok isterdim. Ama olmadı tabi ki. Belki de içimdeki bu istek beni bisiklet tamirciliğine yöneltti bilemiyorum. İlkokuldan sonra ortaokul ve lise yıllarımda da okuldan kalan boş zamanlarımda hep bisiklet tamircisinde çalıştım.”

KENDİ DÜKKANINI 1995’TE AÇTI

Tamirata meraklı olduğu için meslek lisesinin metal işleri bölümünde eğitim gören Mustafa Usta, lise yıllarında olduğu gibi mezun olduktan sonra da, bisiklet tamirciliği işine devam etmiş.  Askerlik dönüşü 1995 yılında ilk dükkanını  Eski Garaj civarında açan Mustafa Usta, bir yıl sonra da evlenmiş. Bir kız ve 2 erkek çocuk sahibi olan Mustafa Usta, bugün Eski Belediye binası civarında Manisalıların Çarşı olarak bildiği Kuyumcular Çarşısı’ndaki dükkanında  Nizamlar Deri Giyim markasıyla hizmet verdiği dükkanında, her iki mesleği bir arada sürdürüyor.

İKİNCİ EL BİSİKLETE RAĞBET ARTTI

“Meslek lisesinde okuduğum için, bisiklet tamirciliği bana uzak bir iş değildi.”diyen Mustafa Usta, bisiklete olan merakıyla başladığı bisiklet tamirciliği mesleğini severek sürdürüyor. Yaz tatilinin gelmesiyle birlikte işlerinin çok yoğun olduğunu ifade eden Mustafa Usta, bisiklet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ailelerin daha çok ikinci el bisiklet satın almayı daha çok tercih ettiğini ifade ediyor.

BİSİKLETTE ÖĞRENCİ KAMPANYASI

Dükkanındaki çocuk ve büyükler için olan bisikletlerin 100 lira ile350 lira fiyat aralığıyla satışını yaptığını kaydeden Mustafa Usta, karnesini alarak yaz tatiline giren öğrenciler için yaptığı kampanya ile ilgili şu bilgileri verdi “ Çocuklarımız karnelerini alarak sevinçle yaz tatiline girdiler. Onları sevindirmek için ben de bir kampanya yaptım. Satış yaptığım her bisiklete yüzde 10 indirim uygulayacağım. Ben çocukluğumda bisiklet hevesimi alamadım. İstiyorum ki isteyen tüm çocuklar bisiklet sahibi olsun. İşte bu yüzde tamiratında da, satışında da elimden gelen tüm imkanları sunuyorum. Bisikletlerimizin ikinci el olduklarına bakmayın onların bakımını, temizlemesini, cilalamasına yaparak birinci el durumuna getiriyorum. Ayrıca satışını yaptıktan sonra da 6 ay ücretsiz bakım hizmeti veriyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim