Misafir
6,3728
5,6807
260,49
ÜYE GİRİŞİ

Su zammı mahkemelik!

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ’nin Mayıs ayı Meclis Toplantısında suya yaptığı yüzde 35 ile yüzde 70 arası zamma tepki gösteren Manisalı bir grup vatandaş, zam kararının iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

Hülya Kılınç 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ’nin geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında yüzde 35 ile yüzde 70 arası suya yaptığı zamma tepki gösteren Manisalı bir grup vatandaş, konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

Zam kararının iptali için Manisa idare mahkemesine dava açmaya hazırlanan Manisa Yurttaş İnsiyatifi adı altında bir araya gelen vatandaşlar, dava açılması için Manisa 3’üncü Noteri’nde vekalet verdi. Noter önünde düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP’li meclis üyesi Ferdi Zeyrek, sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

“ERGÜN SÖZ VERMESİNE RAĞMEN ZAM KARARI ALDI”

Manisa Yurttaş İnisiyatifi adına açıklama yapan Uğur Doğan, su zammının iptali için dava açacaklarını ve Manisa halkından da destek beklediklerini kaydederek şunları söyledi “ Bilindiği gibi Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ  20 Mayıs 2019 tarihli meclis toplantısında 1 Haziran 2019 tarihinden geçerli olmak üzere suya yüzde 35 ve üzeri oranlarda zam kararı aldı. Oysa 31 Mart yerel seçimlerinden sonra bir çok ilde ve İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde suya ciddi oranlarda indirim yapılmışken ve üstelik Manisa Büyükşehir Belediye başkanı Cengiz Ergün seçimlerden önce 2018 yılı MASKİ ikinci genel kurulunda 2019 yılında suya ve MASKİ’nin hiçbir hizmetine zam yok sözü vermiş olmasına rağmen; şimdi Manisa halkı ile dalga geçer gibi su tarifelerine ve diğer hizmetlere fahiş oranlarda zam kararı almışlardır.

“SU HAKKI YAŞAM HAKKININ ZORUNLU BİR UNSURUDUR”

Oysa; temiz ve içilebilir su, insanın sağlıklı ve insanca yaşamının en temel koşuludur. Bu nedenle suya erişim hakkı ya da kısaca su hakkı yaşam hakkının zorunlu bir unsurudur. Dünya Sağlık Örgütü de temiz suyun bütün koşullardan bağımsız olarak bireye mutlaka ulaştırılması gereken bir sağlık hizmeti olduğunu ifade etmiştir. Yine evrensel tüketici haklarının başında tüketicilerin en temel gereksinmesi olan yeterli ve sağlıklı suya erişim hakkı vardır.  Bütün bu düzenlemelerden anlaşılıyor ki, “sağlıklı ve yeterli suya erişim hakkı”  temel anayasal ilkelerimizden birisi olan insan hakları kavramı içerisinde yer bulmaktadır. Su hakkı, devleti halkın ödeyebileceği, güvenli içme suyuna erişimini sağlamakla yükümlü kılmaktadır. Devlet suya erişim için gerekli ekonomik, sosyal ve siyasal şartları yaratacak politikalar ve stratejiler geliştirmelidir.”

TC DEVLETİ DE SÖZLEŞMEYE TARAF

Birleşmiş Milletler ekonomik, sosyal ve kültürel haklar uluslar arası sözleşmesinde  Devletlerin yargı alanı dahilinde, su ve suyla ilgili tesis ve hizmetlerin hiçbir ayırım gözetmeksizin herkes tarafından erişilebilir olması zorunlu” olduğunun belirtilmekte olduğunun altını çizen Doğan şöyle devam etti “ “Ekonomik erişilebilirlik  olarak da; Su ve suyla ilgili tesis ve hizmetler herkes tarafından karşılanabilir olması, suyun güvenliğinin sağlanması ile ilgili doğrudan ve dolaylı masraf ve ücretlerin ödenebilir olması ve Sözleşmede yer alan diğer hakların gerçekleştirilmesini tehlikeye atmaması veya tehdit etmemesi gerektiği” vurgulanmaktadır. Sözleşmeye taraf devletlerin ki; T.C Devleti de bu sözleşmeye taraftır  “suyun maddi olarak karşılanabilir olmasını sağlamak için, gerekli bir takım tedbirleri alması, uygun ve düşük maliyetli bir dizi tekniklerin ve teknolojilerin kullanılması;  bu kapsamda ücretsiz veya düşük maliyetli su temini gibi uygun ücret politikaları uygulaması,  görece daha yoksul hane halkları üzerine su giderlerinin oransız bir yük olarak binmemesi için gereken önlemleri alması” gerekmektedir.

“BÜYÜKŞEHİR YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YOK SAYMIŞTIR”

Oysa; Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ aldığı bu kararla; sözleşmenin tarafı olan T.C devletine yüklediği, ücretsiz veya düşük maliyetli su temini gibi uygun ücret politikaları uygulama, görece daha yoksul hane halkları üzerine su giderlerinin oransız bir yük olarak binmemesi için gereken önlemleri alma yükümlülüklerini yok saymıştır. Hakkın kullanılmasını engelleyen bu karar açıkça hukuka ve suya erişim hakkına aykırı olduğu ortadadır.

MANİSALILARA DESTEK ÇAĞRISI

Bu nedenle Manisa da yaşayan yurttaşlar olarak anayasadan doğan yasal hakkımızı kullanıyoruz ve MASKİ’nin yapmış olduğu fahiş su zammı kararının yürütmesinin durdurulması ve yargılama sonucu iptalini istiyoruz ve Manisa idare mahkemesine dava açıyoruz. Bu konuda bütün Manisa halkından destek bekliyoruz.”

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim