Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

Paha biçilemeyen eserler yeni müzeyi bekliyor

Manisa'da, Ege Bölgesinde Mimar Sinan'a ait tek eser olan tarihi Muradiye Camisinin Külliyesindeki imarethane ve medrese bölümünde 1937 yılından beri hizmet veren ve 4 aydır tamamen ziyarete kapatılan Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesindeki binlerce eser yeni müzenin tamamlanmasıyla yeniden ziyarete açılacağı günü bekliyor.

Manisa'da, Ege Bölgesinde Mimar Sinan'a ait tek eser olan tarihi Muradiye Camisinin Külliyesindeki imarethane ve medrese bölümünde 1937 yılından beri hizmet veren ve 4 aydır tamamen ziyarete kapatılan Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesindeki binlerce eser yeni müzenin tamamlanmasıyla yeniden ziyarete açılacağı günü bekliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 20 milyon 300 bin TL ihale bedeliyle Yunusemre ilçesinde inşaatı devam eden yeni Manisa Müzesinin, sözleşme tarihine göre 2020 yılının ocak ayında bakanlığa teslim edilmesi gerekiyor. 29 Ocak 2018 tarihinde yer teslimi yapılarak inşaatına başlanan yeni müze binası 10 bin metrekare bir alan üzerine planlandı. Yeni müze, zemin, birinci ve asma kattan oluşuyor. Müzenin toplam kapalı alanı yaklaşık 7 bin 600 metrekare, sergileme alanı 2 bin 392 metrekare ve depo alanları ise 1.240 metrekare. Zemin katta giriş holü, mağaza, kafeterya, güvenlik odası, çocuk oyun atölyesi, çok amaçlı salon, geçici ve kalıcı sergi salonları, teknik hacimler, depo ve sığınak; birinci katta ise sergi holü, yönetim birimleri ve depo mekanları; asma katta ise teknik hacimler ve depolama birimlerinin yer alacağı yeni müzenin dış cephe kaplamasında ise doğal taş ve paslandırılmış çelik kullanılacak. 

MÜZE 4 AYDIR TAMAMEN KAPALI 
Kültür ve Turizm Bakanlığının onayıyla Manisa Etnografya ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünün teşhir ve depolarında yer alan eserlerin paketlenerek yeni Manisa Müzesine taşınmaya hazır hale getirilmesi amacıyla 11 Şubat 2019 tarihinden bu yana tamamen ziyarete kapatılan Manisa Müzesindeki binlerce paha biçilemeyen eser yeni müzenin tamamlanmasıyla yeniden ziyarete açılacağı günü bekliyor. Yıllardır yaşanan nem ve bakım çalışmaları nedeniyle kapalı bulunan arkeoloji bölümündeki birçok eserin de yeniden sergilenmeye başlayacağı yeni müzeyle birlikte Manisa'daki turizm faaliyetlerinin de canlanması bekleniyor. 

LİDYA KRALLIĞININ ESERLERİ SERGİLENİYOR
Manisa Müzesinde, Batı Anadolu'nun çeşitli yerlerinden toplanan arkeolojik eserler, yöredeki eski uygarlıkların kültür ve yaşam özellikleri hakkında fikir vermeleri açısından büyük önem taşıyor. Müzenin diğer bir önemli özelliği, Lidya Krallığı'nın başkenti Sardes antik kentinde 1958 yılından beri sürdürülen kazılarda bulunan eserlerin sergileniyor olması. Arkeoloji bölümünde bronz çağdan Bizans dönemi sonuna kadar lahitler, mezar taşları, mozaikler, toprak kaplar, heykeller, büstler, cam ve fildişi objeler bulunuyor. Ayrıca Sardes antik kentinden çıkarılan eserlerin ve mozaiklerin yer aldığı Sart salonu, antik çağ altın takıları, gümüş eşyaları ve oyun takımları örnekleri ile antik çağdan Osmanlı dönemine kadar uzanan döneme ait altın, gümüş ve bronz sikkeler de yer alıyor. Müzenin etnografya bölümünde ise halkın gelenek, görenek, inanç ve yaşam biçimini yansıtan silah, giysi, ev eşyaları ve el yazmaları gibi eserler bulunuyor. İHA

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim