Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

Ankara'ya JES çıkarması

Manisa Akademik Odalar Birliği, çevre dernekleri ve ziraat odası başkanlarından oluşan bir heyet, Gediz Ovası’na kontrolsüz yapılan JES’lerin yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına verdiği zararların araştırılması ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden destek istedi.

Manisa Akademik Odalar Birliği, çevre dernekleri ve ziraat odası başkanlarından oluşan bir heyet, Gediz Ovası’na kontrolsüz yapılan JES’lerin yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına verdiği zararların araştırılması ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden destek istedi.
Manisa Akademik Odalar Birliği, çevre dernekleri ve ziraat odası başkanlarından oluşan bir heyet, Gediz Ovası’na kontrolsüz yapılan Jeotermal Enerji Santralleri’nin (JES)  yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına verdiği zararların araştırılması ve Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerini ziyaret ederek destek istedi.
MECLİSTE GRUBU BULUNAN PARTİLERLE GÖRÜŞÜLDÜ
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun Manisa’daki jeotermal sondajların, elektrik santrallerinin su kaynaklarına, çevreye, tarıma, insan sağlığına verdiği zararların araştırılarak, alınacak önlemlerin ve çözüm yollarının belirlenmesi, kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için verdiği önerge üzerine harekete geçen Manisalı çevreci heyet, mecliste grubu bulan tüm partilerin grup başkanvekillerini ziyaret ederek konu hakkında bilgilendirmede bulundular.  
AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan,  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu’na yapılan ziyaretlerde önerge sahibi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da Manisa heyetine eşlik etti.
“ARAZİ SAHİPLERİ SESLERİNİ ÇIKARAMIYOR!”
Ziyaretlerin çok verimli geçtiğini iki siyasi partinin grup başkanvekilinin Manisa Milletvekili olmasının ve desteklerinin çok önemli olduğunu belirten Bakırlıoğlu, ziyaretlerle ilgili şu bilgileri verdi “ Ülkenin en önemli tarımsal üretim merkezi olan ve büyük kısmı Manisa ili sınırları içerisine kalan Gediz Ovasında kontrolsüz yapılan jeotermal sondaj çalışmaları yer altı sularına, tarıma, doğaya ve insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Daha önce Alaşehir Alkan köyünde patlayan jeotermal kuyusu ve geçen günlerde Salihli’de sondaj kuyusundan çıkan sıcak akışkanların bağlara, su kaynaklarına zarar verdiği resmi kurumlar tarafından tespit edilmiştir. Kural tanımayan ruhsat sahiplerinin iktidara yakınlığı ve yerel yöneticilerin tehditleri nedeniyle arazi sahipleri seslerini çıkaramamaktadırlar.”
GEDİZ OVASI TARIMSAL SİT ALANINDA
Gediz Nehri’nin, Ramsar Sözleşmesi ile (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) koruma altına alındığını ve  Manisa sınırları içerisinde yer alan Gediz havzasındaki tüm ovaların 21 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile “tarımsal sit” olarak belirlendiğini hatırlatan Bakırlıoğlu, yeraltı kaynaklarının kullanılmasına karşı olmadıklarını, ancak yasalara, kurallara aykırı, kontrolsüz şekilde çalışmalarına da izin verilmesini istemediklerini ifade etti.
“ZEHİRLİ GAZLAR SANTRAL BACASINDAN OVAYA BIRAKILIYOR”
CHP’li Bakırlıoğlu şöyle devam etti “Çünkü jeotermal kuyusundan çıkan buhar elektrik santralinde kullanıldıktan sonra aynı sıvı olarak derinliğe reenjeksiyonla yani tekrar basma yöntemiyle geri verilmesi gerekiyor. 2000 metreden çıkarılıyorsa su yine 2000 metre derinliğe tekrar basılması  gerekir. Fakat işletmeler 100-200 metrede bıraktıkları için içme ve tarımsal sulamada kullanılan sularda bor miktarı kat kat artmıştır. Gece yarısından sonra filtreler kapatıldığı için zehirli gazlar santral bacasından ovaya bırakılmakta Alaşehir bölgesinde tüm ovayı çürük yumurta kokusu kaplamaktadır. Aydın’da Manisa’da jeotermal elektrik santrallerinin bulunduğu yerlerde kanser vakaları artmıştır. Köyler yaşanmaz hale gelmiştir.”
“AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK”
“Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” diyen Bakırlıoğlu, konuya duyarlılık gösteren  STK temsilcilerine ve tüm grup başkanvekillerine teşekkür ederek, mecliste kurulacak Araştırma Komisyonu ile hazırlanacak olan raporun konuyu tüm yönleriyle ortaya koyacağını ve JES’lerin yarattığı sorunları çözeceğini dile getirdi. Haber Merkezi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim