Misafir
6,5992
5,8711
254,32
ÜYE GİRİŞİ

Ticaret Lisesi kapanıyor mu?

Manisa’da 72 yıldır mesleki eğitim öğretim hizmeti veren, eski adıyla “Manisa Ticaret Meslek Lisesi” olarak bilinen Yunusemre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılacağı iddiaları, öğrenci ve velileri ayağa kaldırdı.

Manisa’da 72 yıldır mesleki eğitim öğretim hizmeti veren, eski adıyla “Manisa Ticaret Meslek Lisesi” olarak bilinen Yunusemre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılacağı iddiaları, öğrenci ve velileri ayağa kaldırdı.

Hülya Kılınç

Manisa’da 1947-1948 eğitim yılından bu yana 72 yıldır  mesleki eğitim öğretim hizmeti veren eski adıyla “Manisa Ticaret Meslek Lisesi” olarak bilinen, Yunusemre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kapatılacağı iddiaları öğrenci ve velileri tedirgin etti. Bir grup öğrenci velisi okulun kapatılmaması için CİMER’e başvuru yaparken, öğrenciler ise imza kampanyası başlattı.

OKULDA BİRÇOK ALAN KAPATILDI!

Okulda son dönemde eğitim ve öğretimde olumsuz birçok gelişmenin yaşandığına vurgu yapan veliler, yaşanan bu olumsuz süreçle ilgili şu bilgileri verdi “Eğitim kurumunda sürekli okul müdürleri çeşitli gerekçelerle değiştirildi, görevlendirme ve vekalet ile okul yönetimi zayıflatıldı. Önce, okula ait B blok bitişiğindeki kapalı spor salonu Atatürk Ortaokulu’na süresiz olarak tahsis edildi. 2018-2019 eğitim yılının başında, B blok 2. katta bulunan toplam 7 sınıf Atatürk Ortaokulu öğrencilerine tahsis edildi. Okulda yaşanan fiziki yetersizlikler üzerine, aynı dönemde bazı alan ve dalların kapatılması Milli Eğitim Bakanlığı’na teklif edildi. Bunun üzerine konu, Manisa milletvekilleri tarafından soru önergeleri ile Bakanlığa kadar iletildi. Okul üzerinde her türlü olumsuz girişim ardı ardına devam ederken, yine bu dönemde okulun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devri gündeme geldi. Bu çalışma da başarısız olunca, Mayıs ayı içinde okula ait B bloğun Anadolu Lisesi olarak açılması ve bu yolla bin 200 öğrencinin mesleki eğitim gördüğü köklü okulun, birçok alanı kapatılarak,  arka binada çok dar bir alanda adeta yokluğa itilmesi ve zamanla kapatılması yolunda adımlar atılacağı iddia edildi.”

“YENİ BİR OKUL MANİSA İÇİN KAZANÇ DEĞİL”

Kapatılacak  okulun yerine açılacak olan yeni okula “Fuat Sezgin Anadolu Lisesi” adı verildiğini çeşitli kaynaklardan öğrendiklerini ifade eden veliler, yeni okul açılacaksa bile çocuklarının mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek “Yatırım planlarına alınmadan mevcut bir okulun bazı birimlerinin kapatılmasıyla açılacak yeni bir okul Manisa eğitimi için bir kazanç değildir.”görüşünü dile getirdi.

“YÜZLERCE ÖĞRENCİ MAĞDUR OLDU”

Tüm bu çalışmalar yapılırken veli, öğrenci ve eğitimcilerden görüş alınmadığı ve bilgi paylaşımı yapılmadığı eleştirisinde bulunan veliler,  halen çocukların alan tercihlerinin devam ettiği bugünlerde, bu okulu tercih etmeyi planlayan yüzlerce gencin mağdur olacağını vurgulayarak şöyle devam ettiler “Manisa’nın 72 yıllık  köklü okulunu ortadan kaldırmaya dönük her türlü çalışmaya karşı tüm adımları atmaya kararlıyız. Okuldan mezun olmuş Manisa’da birçok sektörde hizmet veren binlerce mezunumuzun da desteğini alarak yaşanan bu süreci yakından takip edecek ve öğrencilerimizin mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız.”

 

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim