Misafir
6,5968
5,8668
253,98
ÜYE GİRİŞİ

CHP su zammının karşısında

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Mayıs tarihinde yapılan meclis toplantısında görüşülerek Çevre ve Tarifeler Komisyonu’na sevk edilen suya zam talebine tepki gösteren CHP teşkilatı, zammın karşısında duracakları açıklamasında bulundu

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Mayıs tarihinde yapılan meclis toplantısında görüşülerek Çevre ve Tarifeler Komisyonu’na sevk edilen suya  zam talebine tepki gösteren CHP teşkilatı, zammın karşısında duracakları açıklamasında bulundu.

Muzaffer Kirt

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Mayıs tarihinde yapılan meclis toplantısında görüşülerek Çevre ve Tarifeler Komisyonu’na sevk edilen suya  zam talebine tepki gösteren CHP teşkilatı, zammın karşısında duracakları açıklamasında bulundu.

Komisyona sevk edilen su zammıyla ilgili CHP İl Başkanı Semih Balaban, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Ferdi Zeyrek ve Bülent Mersinli ile birlikte İl Başkanlığı’nda açıklama yaptı. Basın toplantısında konuşan İl Başkanı Semih Balaban, CHP’nin halkın sorunlarına duyarlı olduğunu belirterek, vatandaşların zamlar altında ezilmemesi için çalıştıklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin suya zam yapmak istediğini kaydeden Balaban, CHP’li meclis üyelerinin bu zammın karşısında duracağını söyledi.

“MASKİ HER AY 7 MİLYON TL ZARAR EDİYOR!”

CHP Belediye Meclis Üyesi Ferdi Zeyrek, hafta içinde yapılan MASKİ Genel Kurulu’nda suya zam konusunun gündeme geldiğini belirterek, CHP olarak suya zamma karşı olduklarını açıkladı. Zeyrek, “Kamuoyunda o günden sonra sanki bütün partililerin ‘Evet’ demiş onay vermiş gibi lanse edilmek istendi. CHP grubu olarak biz suya zamma kesinlikle ‘Hayır’ diyoruz. Pazartesi günkü toplantıda ise buna ‘Ret’ oyu vereceğiz. Sayın Cengiz Ergün suya neden zam istedi. Çünkü bize şunu söyledi. MASKİ’ye her ay 7 milyon TL büyükşehir belediyesi para aktarıyor. MASKİ her ay 7 milyon TL zarar ediyor. Geçtiğimiz mecliste de 40 milyon TL borçlanma yetkisi istedi. Bir şirket her ay 7 milyon TL zarar ediyorsa, bunu araştırmak lazım. Cengiz Ergün’ün şirketi olsa ve her ay 7 milyon TL zarar etse bu şirketi daha ne kadar sürdürebilir. Bu borcu nereye kadar devam edecek. Sorduğumuz da ise bize ‘Altyapı çalışmaları devam ediyor. Altyapı çalışmaları bitmedi’ deniyor. Peki bu altyapı çalışmaları ne zaman bitecek. Bu şirket ne kadar zarar ediyor? Personel mi fazla, yoksa takip edilmeyen ihaleler mi var? Yoksa teknolojimiz mi yetersiz suyu daha fazlaya mı üretiyoruz? Bunların kesinlikle irdelenmesi gerekiyor. Bu 7 milyon TL hepimizin parası. Ben biraz araştırdım ve gördüm ki bizim suyu üretmedeki teknolojimiz yetersiz. Şuanda suyu çok pahalıya mal ediyoruz. Pompalarımız verimsiz. Pompalarımız yüzde 40 verimlilikle çalışıyor. Kapalı olan kuyularımız var. Daha sonra Avrupa’da veya bazı büyükşehir belediyelerimizde bu iş nasıl yapılıyor şeklinde bir araştırma yaptım. Bir veri toplama sistemi var. Bu sistemden kuyudaki suyun vatandaşın evine gidinceye kadar bütün her aşamasını analitik veri olarak bizlere verebiliyor. Bu sistem sayesinde hangi noktada zarar veriyoruz, hangi noktada yeterince suyu alamadığınızı tespit edebiliyorsunuz. Öncelikle büyükşehir belediyemizin yapması gereken böyle bir sisteme geçmesi” dedi.

BİRÇOK İLDE SUYA İNDİRİM YAPILIRKEN MANİSA’DA ZAM

Ülke genelinde birçok belediyenin suya indirim yaptığını, ancak Manisa’da suya zam yapılmak istendiğini savunan Ferdi Zeyrek, Cengiz Ergün’ün Ekrem İmamoğlu’nu örnek almasını istedi. Zeyrek, “Ekrem İmamoğlu tıpkı seçim sürecinde söz verdiği gibi koltuğa oturduğu ilk günde suya yüzde 40 indirim uyguladı. İstanbul gibi bir yerde bu kadar karmaşık yerde yüzde 40 indirim uygulanırken Manisamızda neden suya zam yapılıyor. Bunun araştırılması lazım. Sayın Cengiz Ergün eğer bu işin nasıl yapılacağını bilmiyorsa, sayın Ekrem İmamoğlu’nu örnek alsın. Gitsin baksın. İstanbul suyu 1-10 metreküp arasında 4.71 TL’ye kullanırken, Ekrem İmamoğlu’ndan sonra 2.86 TL’ye kullanıyor. Biz Manisamızda 2.90 TL’ye kullanırken, Cengiz Ergün’den sonra 3.91 TL’ye kullanmaya başladık. Daha önce 4.31 TL’ye kullandığı 11-20 metreküp su, 5.93 TL olacak. Suda en pahalı kullanan iller arasına girmiş durumdayız. Buna dur demek lazım. Bir belediye yaşamın en önemli ihtiyacı olan su için para talep ederken elini vicdanına koyması gerekir. Eğer bir belediye başkanı paranı otele, betona, spor kulüplerine aktarmak yerine, yeni sistemleri geliştirseydin vatandaştan böyle bir zam talep etmeyecektin. Bu ekonomik krizde vatandaş zor geçinirken, sofrasından bir ekmeğini daha almak hiçbir belediyecilik anlayışına yakışmaz. Şeffaf belediyecilik sözleri sadece lafta kalmaktadır. Eğer zarar ediyorsa bunun bilançolarını kamuoyuna açıklamak zorundadır. Eğer şirketiniz sizden kaynaklanan nedenlerle zarar ediyorsa, bu zararı vatandaştan karşılamamak gerekmektedir” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI

Su zamları konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile geçmişte tartışma yaşayan AK Parti’ye seslenen Ferdi Zeyrek, “İlçelere göre değişik zam oranları var. Zam oranın konutlarda yüzde 40 ile yüzde 60 arasında değişiyor. İşyerlerinde ise yüzde 140 kadar çıkabiliyor. Şimdi komisyonu sevk edildi. Tüm belediye meclis üyelerine çağrı yapan Zeyrek, “Bu bir kamuoyu vicdanıdır. Bu oylamayı yaparken partilerinden önce vicdanlarının sesini dinlemelerini gerekir. Biz CHP gurubu olarak ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi.

“T.C. İÇİN OYLAMA YAPMAK UTANÇ VERİCİ”

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Mersinli de, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda İYİ Parti grubunun verdiği önergeye dikkat çekti. Mersinli, “Salı günü gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iki tane önemli konu vardı. Birincisi su zammı ile ilgiliydi. İkincisi ise İYİ Parti’nin verdiği T.C. ibaresi ile ilgili. T.C. ibaresinin büyükşehir belediyesinin tabela, resmi evraklarda, logosunda ve resmi araçlarında kullanılması şeklinde önerge verdi. Bu önergeyi biz ortak bir önerge gibi gördük. CHP gurubu buna tam destek veriyor. Önümüzdeki Pazar günü ise 19 Mayıs’ı kutlayacağız. Pazartesi günü ise belediye meclis toplantısında ise ‘T.C.’ ibaresi olsun mu-olmasın mı diye oylama yapacağız. Bu durum çok utanç verici bir durum. Bu T.C. ibaresi için nice şehitler verdik. Bu ibare bize miras bırakıldı. Ancak ben şunu şöyle görüyorum şımarık, baba mirası yiyen çocuklar gibiyiz. Bunu yanlış bir düşüncedir. Büyükşehir belediye başkanımızın bu duruma önem göstermesini istiyoruz. Bunu oylama meselesi yapmasın. Bu gündem maddesi geldiğinde bir ara versin. Gruptan vekillerle bir toplantı yapsın. Bunu yapsın. T.C. ibaresi olsun mu-olmasın mı diye oylama yapılacak ve eğer toplantıda bu ülkeyi kuranlardan birisi izlese oradaki 89 belediye meclis üyesinin suratına tükürür. Çok acı bir durum. İnşallah bu hassasiyet  göz önüne alınır ve oylama gereği olmadan T.C. ibaresinin tabelalarda yerini almasını istiyoruz”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim