Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

Pamukta hayal kırıklığı!

Manisa’da 20 yıl sonra pamuğa dönen üretici, 2018 yılı pamuk destekleme icmallerinde dekar başına sadece 500 kilogram destek verileceği açıklaması karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Dekar başına yaklaşık 700 kilo pamuk alan üretici, Cumhurbaşkanı ve Tarım bakanından durumun düzeltilmesini istedi.

Manisa’da 20 yıl sonra pamuğa dönen üretici, 2018 yılı pamuk destekleme icmallerinde dekar başına sadece 500 kilogram destek verileceği açıklaması karşısında hayal kırıklığı yaşadı. Dekar başına yaklaşık 700 kilo pamuk alan üretici, Cumhurbaşkanı ve Tarım bakanından durumun düzeltilmesini istedi.

Muzaffer Kirt

20 yıl sonra geçtiğimiz sene tekrar pamuk ekmeye başlayan Manisa'nın Şehzadeler ilçesine bağlı Tilkisüleymaniye Mahallesindeki üreticiler dün açıklanan 2018 yılı prim destekleme icmalleriyle ne yapacaklarını şaşırdı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ da pamuk üreticisini tarlasında ziyaret ederek yaşanan sıkıntının biran önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

PAMUK ÜRETİCİSİ MAĞDUR

Pamuğun zorlu bir sürecin ardından yetiştirildiğini kaydeden Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, "Yapılan emeğe, alın terine karşı, son zamanlarda bu primlerde az da olsa çok da olsa vatandaşın mağdur edilmemesi lazım. Eğer destekleme 500 kilogramdan baz alınacaksa bize direk desinler ki pamukta 400 lira dekar başına para veriyoruz. Biz de o zaman dekar hesabı yapalım. Alacağımız parayı bilelim. Üretici de bilsin. Şuanda 500 kilogramın üstünü verme, 500 kilogramın altına düştü mü o zaman kes. Bunun üstünde ürün alan vatandaş neden mağdur olsun? Pamukta ikinci mahsulü ektik bu boya getirdik. İlk ürünün primi yeni ödeniyor. Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı. Bayramdan önce ödemelerin olacağını söyledi. Biran önce bu ödemeler de olursa vatandaşın tam da mahsulüne para harcadığı zaman eline geçerse oldukça makbule geçer."dedi.

“BU ÜRETİCİYİ CEZALANDIRMAK MI?”

Yeni icmaller çıkınca pamuk üreticisinin mağdur olduğunu kaydeden Altındağ,  "500 kilogramı baz alarak bir prim ödemesi söz konusu. Bu geçen senelerde 580, 600, 650 kilograma kadar prim alan arkadaşlar var. Bu sene 500 kilogramdan olunca büyük bir tepki var ve her bir üreticinin de 15-20 ton gibi ürünlerine prim alamama durumu var. Biz pamuğun biran önce üretilsin, üretim fazlalaşsın diye uğraşırken, bizim Manisa'da bu ikinci senemiz pamuk ekimi. Bir sene ödendi, ertesi sene 500 kilogramda kesilmesi bir cezalandırma gibi olur. Dekarda 600-700 kilograma kadar pamuk alan üreticilerimiz var. Bunların günahı ne? 500 kilogramdan 200 kilogram fark var ve buna prim alamıyor. Vatandaş bu primi alacağı için pamuğu ekti. Bu haberleri de duyunca geldiler şimdi pamuk tarlalarında kara kara düşünüyorlar. Diyorlar ki 'Bu seneye 400 kilograma inerse biz ne yapacağız.' Yani bu işin bir garantisi yok. Geçen sene verilen prim bu sene kesiliyor. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, Manisa milletvekillerimize sesleniyorum, biran önce bunun düzelmesi ki bu diğer illerde de aynı, bu sorunun çözülmesini istiyoruz. İyi ürün alan, çalışan, damlama yapan, tam sistemli çalışan üretici bir kilogram daha fazla alayım demesi cezalandırmak mı oluyor?" dedi.

“ÜRETİCİ NEYE GÖRE HAREKET EDECEK?”

Tilkisüleymaniye çiftçilerinden 57 yaşındaki Rasim Uysal ise şunları söyledi: "Ben 57 yaşındayım. 2000 yılına kadar hep pamuk ektik. 2000 yılından sonra bazı sebeplerden dolayı pamuktan vazgeçtik ve mısıra döndük ve bugünlere mısırla geldik. Geçen sene pamuk ektik bunu severek yapmak için ektik. Geçen sene damlama sulama yaptık pamuklara, 600-650 kilogram pamuk aldık dekar başına. Şimdi primleri 500 kilograma düşürmüşler. 500 kilogramın üzeri yok. Biz neye göre hareket edeceğiz ve neye göre çalışacağız? Biz verimi artırıp nasıl çok para kazanırız onun hesabını yapıyoruz. Bir sürü masraf yapıyoruz. Damlaması, yapraktan beslemesi, kökten beslemesi. Bu sıkıntılarımızı duyurmamız lazım. Benim geçen seneki çiftçi kayıt sistemine göre 103 dekar yer vardı yaptığım pamuk 67 ton. Benim 17 ton pamuk gitti. Nereye gitti tayyare cemiyetine gitti. Bunlar gerçekten çok büyük ağır şartlar. 17 ton pamuk demek benim için büyük bir kayıp. Ben niye çalışıyorum 3 kuruş para kazanmak için. Ben mısırı eker geçerim yoksa. Amaç ne amaç; mısırda topraklar yoruldu pamuğa döndük ama bu gidişle pamuk da olmaz. Bunları yetkililerin çok iyi düşünmesi lazım.

“KİMSE PAMUK EKMEZ!”

Türk milleti, çiftçisi aslında çok cefakardır. Yarın bunu ekmezsek gidip ABD'den, Brezilya'dan, Mısır'dan getirirler. İhracatla gelen paralar da buralara geri gider getirirler pamukları. 500 kilogram sınırlaması olmaz. Böyle bir dünya olmaz. Biz gerçekten de çiftçiliği severek yapan insanlarız. Laf olsun diye bu işi yapmıyoruz. Bu bizim mesleğimiz. İnsanlar iyi şeylere layık. Benim koca yaz ne bir tatilim var ne de başka bir şeyim. Benim şartlarım güzel olsun ki ben de ayakta durayım. Böyle giderse bizim işlerimiz çok vahim. Sonraki yıllarda değil eğer bu prim çıkmış 500 kilogramdan icmal çıkmış, verirlerse tamam bu iş biter. İlerleyen yılları hiç düşünmem pamuk ekmeyi dahi düşünmem. Kimse ekmez. Yapılacak iş değil. Bizim amacımız 3 kuruş daha fazla para kazanmak için pamuğa döndük. Yoksa ekerim mısırı geçerim. Mısırın masrafı yok. Cumhurbaşkanımızın ve Tarım Bakanımızın bunları duyması lazım. İcmali gördüm, Ramazan ayında oruçluyum inanın tansiyonum düştü."

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim