Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

Eylemcileri savcılığa şikayet etti!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde bazı birimlerin kapatıldığı yönündeki iddiaları cevaplayan başhekim Cengiz Cengisiz, hasta ve çalışan sağlığını olumsuz yönde etkileyen F ve E servisinin kapatıldığını doğruladı, ayrıca geçtiğimiz hafta hastane önünde eylem yapanlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde bazı birimlerin kapatıldığı yönündeki iddiaları cevaplayan başhekim Cengiz Cengisiz, hasta ve çalışan sağlığını olumsuz yönde etkileyen F ve E servisinin kapatıldığını doğruladı, ayrıca geçtiğimiz hafta hastane önünde eylem yapanlar hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Muzaffer Kirt

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi önünde geçtiğimiz günlerde bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları eylem yaparak, hastanede bazı birimlerin kapatıldığı iddiasıyla tepki göstermişti.  Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafından kapatılan birimler hakkında basın toplantısı düzenlendi. Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Cengiz Cengisiz ve hastane yönetimi tarafından düzenlenen basın toplantısında hastanenin fiziki yetersizlikten ve hasta sağlığına olumsuz etkilerinden dolayı kapatılan birimler hakkında açıklama yapıldı. Başhekim Cengisiz, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

“TÜKENMİŞLİK SENDROMLARI DA OLABİLİYOR”

Hastanede fiziksel yetersizliklerinden ötürü hasta sağlığını ve çalışan sağlığını olumsuz yönde etkileyen F Servisiyle birlikte yüksek güvenlikli hastanelerde kalması gereken hastaların bulunduğu E Servisinin kapatıldığını belirten Başhekim Uzm. Dr. Cengiz Cengisiz, "Bu kapatılan servisler karanlık odası olan, penceresi olmayan, güneş ışığı gibi temel insani haklardan mahrum bırakan odalar. Hiç kimsenin o tarz yerlerde tedavisinin gerçekten sağlıklı olabileceğini kanaat getiremiyorum. Aynı şekilde çalışan hemşire arkadaşlarımız ve oradaki tüm sağlık ekibinin de hastanemize vermiş olduğu tutanaklar var. Onların orada çalışmak istemediği ve o servislerde durmak istemediklerine ilişkin. Orada bulunmanın getirdiği tükenmişlik sendromları da olabiliyor. Oranın mimarisi sağlık mimarisi olarak yapılan bir bina değilmiş. Orası atölye olarak planlanmış. Diğer üniversitelerimiz hasta kabul etmediği zamanlarda ihtiyaç hasıl olmuştur. Hastanın dışarıda kalmasındansa oraya alınması uygundur zamanında. Ama şu an 2019 yılında o zamanki şartlar üzerinden şimdiyi kıyaslamayı uygun bulmuyoruz. 30 yataklı bir servisti. Her bir odası 6 kişilik toplamda 5 oda bulunuyordu. O zamanki şartlarda gerekliydi. Açılmıştı. Daha sonra biz arkadaşlarla yaptığımız toplantıda oranın hasta tedavisi için uygun olmadığına karar verdik. 30 yataklı servisimizi kapattıktan sonra hiç bir hastamız evine gönderilmedi. Ahmetli birimimize, hastane içerisinde olan diğer servislerimize naklettik"diye konuştu.

 

“HASTA HAKLARI KISITLANDIĞI İÇİN KAPATTIK!”

Yüksek güvenlikli hastanelerde kalması gereken ve infazlarını bu hastanelerde geçirmesi gereken mahkumların bulunduğu E Servisinin de yine fiziksel yapıdaki yetersizliklerden ve hastaların haklarını kısıtlamasından dolayı kapattıklarını belirten Cengisiz, "Bizim bir de E Servisimiz bulunmakta. 13 yataklı bir servis. 10 hastanın bulunduğu bir odada ortak banyo ve tuvaletin bulunduğu bir oda. Bunların hepsi bizim için psikiyatrik hastalık kapsamında değil, ceza hukukumuzun 'yüksek güvenlikli hastanede kalması gerekir' dediği ve güvenlik tedbirine hükmolunan hastalar. Bunlar bizim rutin tedavi uyguladığımız, rutin olarak görüşmeler yaptığımız hastalardan ziyade mahkemelerin bize gönderdiği ve infazın burada gerçekleşmesi istenen hastalar. Bunlar tamamen yasanın gösterdiği hükümle gelen hastalarımız. Tabi Sağlık Bakanlığımız bunlarla ilgili planlamaları bitirmiş. Eskişehir, Adana, Kayseri ve Elazığ'da olmak üzere 100'er yataklı büyük yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri yapılmıştı. Biz de bu hastalarımızı bir oda içerisinde 10 kişinin kaldığı 3 tanesinin tecritte olduğu odalar bunlar. Biz bu hastaları yeni yapılan tüm standartları karşılayan bireysel hak ve özgürlükleri merkeze almış olan kurumlara yerleştirdik. Bu da yasanın emrettiği gibidir. Bu transfer işlemini keyfi olarak uygulamadık. Sağlık Bakanlığımızdan bize talimat gelmiştir. Biz de bu talimat üzerine Sağlık Müdürlüğü ile koordinasyon halinde bu hastaların nakil işlemlerini tamamladık. Son toplamda bizim son 1 yılda kapatmış olduğumuz hasta sayısı 43 hasta. Bunun dışında hastanemizde her hangi bir hasta odasının kapatılması söz konusu değildir" dedi.

TOPLUM TEMELLİ RUH SAĞLIĞI HİZMETİ

Cengisiz, Dünyada artık çağdaş uygulamalar kullanıldığını ve Türkiye'de de bu uygulamaların kullanıldığına işaret ederek  "10'ar kişilik hasta odalarının olduğu, her bir servisinde 60 hastanın olduğu odalar ya da servisler istenmemekte. Daha küçük servisler isteniyor. Sağlık ekibinin hakim olacağı, hekimin daha yakın ilişki kuracağı odalar idealdir. Dünya örneği de bu şekildedir. Bizler de bu kurumsal temelli olan daha çok Sağlık Bakanlığımızın da istediği gibi toplum temelli olan ruh sağlığı hizmetine geçmek düşüncesindeyiz" ifadelerini kullandı.

HASTANE YATIRIMLARI 2020’DE

Cengisiz, “ Mevcut planlama ve yapılanmamız, sağlık mimarisine uygun ve mezkur uygulamaların hepsini kapsayacak şekilde olmaktadır. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesini önümüzde ki dönemde ‘Manisa Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ olarak devam ettirmek yönünde çalışmalarımızın da devam ettiğini belirtiriz.  100 yataklı Manisa Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri (YGAP), 200 yataklı Psikiyatri Hastanesi, 100 yataklı Amatem ve 30 yataklı Çematem projeleri Sağlık Bakanlığı yatırım planlamasına alınmış, 2019 Nisan ve Mayıs aylarında bakanlığımızda gerçekleştirilen iki ayrı toplantıda nihayi değerlendirmeler yapılarak, 2020 yılı içersinde ivedi bir şekilde hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlandırılması kararlaştırılmıştır Hastanemizde son bir yılda sözde 200’e yakın yatağın kapatıldığı ve sözde 10’a yakın hekimin istifa ettiği ve diğer isnat edilen iddialar her türlü izahtan varestedir. Konu hakkında yasal yollara başvurduğumuzu belirtiriz” diye konuştu. Başhekim Uzm. Dr. Cengisiz, basın toplantısının arından basın mensupları ve hastane yönetimiyle birlikte kapatılan servisleri basına gösterdi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim