Misafir
6,3804
5,6859
256,51
ÜYE GİRİŞİ

‘Mahkeme kararını takan yok!’

Beyaz Fil binasının etrafının demir putrel ve sac panellerle çevirmesi üzerine açıklama yapan Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu, binanın korunması gerektiğine ilişkin Mahkeme kararının uygulanmadığı ve hukuksuzluk durumunun yaşandığını dile getirildi.

Beyaz Fil binasının etrafının demir putrel ve sac panellerle çevirmesi üzerine açıklama yapan Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu, binanın korunması gerektiğine ilişkin Mahkeme kararının uygulanmadığı ve hukuksuzluk durumunun yaşandığını dile getirildi.

Hülya Kılınç

Manisa’nın simge binalarından Beyaz Fil Binası’nı satın alan firma ve Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu arasında devam eden çekişme, binanın etrafının demir putrel ve sac panellerle çevrilmesi ile tekrar gündeme geldi. Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu üyeleri, etrafının çevrilmesine rağmen Mehmet Yumrukaya’nın dükkanında basın açıklaması yaparak, duruma tepki gösterdi.

Platform adına açıklama yapan Ali Suat Ertosun, 2004 yılında başlayan sürecin sonunda 2012 yılında, 'Kentsel SİT Alanı İçinde Kaldığından  1. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı' olarak tescil edilen, Beyaz Fil Binası’nın 2014 yılında Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş.'ye 30 milyon 450 bin liraya satıldığını hatırlatarak, binanın tesciliyle ilgili yaşanan mahkeme sürecini şöyle anlattı “Taşınmazı satın alan Şirket, baştan itibaren burasını restore etmeyi düşünmediğinden, 2014 yılından tescili kaldırmayı başardığı 2017 yılına kadar binanın restorasyonuna yönelik hiçbir şey yapmamış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 'Riskli Yapı' kararı almış, açtığı davalarla Mehmet Yumrukaya haricinde binadaki diğer kiracıları çıkarmaya muvaffak olmuştur. Beyaz Fil Yıkılmasın Platformunun gönüllülerinden olan Mehmet Yumrukaya, her türlü baskıya karşın, binanın korunması için kiracılığını sürdürmektedir. Taşınmazın maliki olan Şirketin amacı, binayı yıkarak, yerine otel, AVM ve rezidans yapmaktır.”

“BİRİLERİNİN VEBİNE DEVLET ELİYLE PARA KONULDU!”

Teksan Brode A.Ş.’nin İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan istediğini alamadığını, ancak Ankara'da, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulundan arzuladığı tescilin kaldırılması  kararını aldığını kaydeden Ertosun,  böylece binanın değerinin 10 kat arttığını ve birilerinin cebine Devlet eliyle para konulduğunu ifade etti. Tescilin kaldırılması kararı üzerine, Platform gönüllülerinden Süheyla Ertosun tarafından açılan davada Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin31 Aralık 2018 tarihinde yürütmenin durdurulması kararı verdiğini hatırlatan Ertosun “Bu kararı uygulayan İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 15.2.2019 tarihinde verdiği, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun uyarınca riskli yapı belgesi almış olan yapıya ilişkin olarak ilgililerince gerekli güvenlik ve koruma önlemlerinin alınmasına, yapının restorasyonuna yönelik olarak hazırlanacak rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin ivedilikle kendilerine iletilmesine” ilişkin kararı ilgili tüm merciler ile taşınmazın sahibine de gönderilmiş; ancak taşınmazın maliki, binayı restore etmeyi değil yıkmayı hedeflediğinden, restorasyon projelerini hazırlamadan 'Riskli Yapı' kararını uygulamaya sokarak binanın etrafını demir putrel ve sac panellerle çevirmeye başlamış olup, çevirme işi bitme aşamasındadır. Bu konularda Şehzadeler Belediyesine yaptığımız başvurulardan sonuç alamamış bulunmaktayız.”dedi.

İŞ VE ÇALIŞMA HÜRRİYETİNİN İHLALİ SUÇU

Binanın etrafının kapatılmasının Mehmet Yumrukaya'nın ticari faaliyetini engellediğini vurgulayan Ertosun, yaşanan bu durumun  iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçunu oluşturduğuna dikkat çekti. Ertosun “14.5.2019 tarihinde tebliğ edilen kararıyla Manisa 2. İdare Mahkemesi, tescili kaldıran Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararını iptal etmiştir. Beyaz Fil Binasının korunması gerektiğine ilişkin Mahkeme kararının uygulanması gerekmektedir.

“BİNA RESTORE EDİLMEZSE KAMULAŞTIRILSIN!”

Yapılması gereken binanın güçlendirilmesi ve restorasyonunun birlikte yürütülmesi, bunun için de öncelikle restorasyona yönelik projelerin hazırlanmasıdır. Bu konuda Şehzadeler ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ile İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna büyük görev düşmektedir. Biz kararın gereğinin ivedilikle yerine getirilmesini, taşınmazın sahibi olan Şirket binayı restore etmezse kamulaştırılmasını istiyoruz. Amacımız hepimizin hatıralarının olduğu şehrimizin simgesi bu binayı korumak ve yaşatmaktır. Kentimizin belleği olan Cumhuriyet dönemine ait bu yapıyı, geçmişin mirasını koruyarak güçlendirmek bizim yurttaşlık görevimizdir. Bir sivil toplum kuruluşu olan Beyaz Fil Yıkılmasın Platformu, mücadelesini sonuna kadar sürdürecek ve sonuçta da başarılı olacaktır.”diye konuştu.

“YEREL YÖNETİMLERDE DE SIKINTI VAR”

Mehmet Yumrukaya ise, 40 yıldır Beyaz Fil binasındaki dükkanında esnaflık yaptığını ve etrafı kapanmasına rağmen hala dükkanından çıkmadığını belirterek “Tescilli olan bina 2014 senesinde satıldıktan sonra yeni sahibi bu binayla ilgili çivi bile çakmadan sadece tescilinin kaldırılmasıyla uğraşmıştır. Tescilinin kaldırılmasıyla uğraştıktan sonra da bu binanın riskli bir bina olduğunun raporunu almıştır. Ancak bu binada çıkanların bir çoğu tahliye kararları gelmişti yani süre dolmuştu veya bir şekilde kendiliklerinden çıktılar. burada en az 60 civarında kiracı vardı. Gerçekten çok büyük emekler verdim bu binayla ilgili. Bundan 7-8 sene önce ortaklarımdan ayrılırken bu binayla ilgili, bu iş yerini alabilmek için bir bedel ödedim. Ama satın alan adam, satın aldıktan sonra, satın alınırkenki şartları eğer uygulayabilseydi yani oradaki şartnamenin gereğini yapabilseydi, bu binayı yıkacağım diye değil de güçlendirip yeniden restore edip, hangi işi yapabilecekse o işi yapmak konusunda bir çalışma yapsaydı hiçbir sorun yoktu. Ancak bu binanın yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Orada yerel yönetimlere çok büyük bir yük düşüyor ama yerel yönetimler konusunda sıkıntımız da çok fazla çünkü çok fazla uğraşıyoruz ve asla gereği yerine getirilmiyor. Nedense herkes bir şekilde birbirinin üstüne atmaya alışmış. Bizi mesela tahliye edeceğiz diyorlar, kapatacağız mühürleyeceğiz diyorlar ama biz dükkanı boş gördük, kapalı gördük diye gidiyorlar. Bu şartlarda kalabilmek bir esnaf için ne demektir düşünebiliyor musunuz? Belediye şurada bir adım uzaklıkta. Gelip kapatın bizi diyoruz neden kapatmıyorsunuz? Madem kapatacaksınız kapatın. Bizi niye yokuşa sürüyorsunuz diyoruz ama ses yok. Umuyorum en kısa zamanda halledecekler ama biz de bir şekilde bu iş yerinden tahliye davasını kaybetmeden çıkan kiracılardan birisi olmak istiyoruz. Son gün son dakikaya kadar kirasını da ödemiş kiracılardan birisi olarak çıkmak istiyoruz. Bunun bir benzeri yok çünkü, benden başka bunun bir benzeri yok.  Buna katlandıysam Manisa için katlandım. Yaptığım ticaretim için katlandım, dik durmaya çalıştığım için katlandım ama sıkıntılı mıyım, sorunlu muyum derseniz hayır hiçbir sıkıntım yok varsa da kendi içimizde çözmeye çalışıyoruz ama Manisa için sevinmek istiyorum.”diye konuştu.

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim