Misafir
6,3492
5,656
259,47
ÜYE GİRİŞİ

Tarım çöküyor çiftçi perişan!

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde kiraz bahçesinde çalışan çiftçileri ziyaret etti. Altındağ, yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretemez duruma gelen çiftçinin, üretimden vazgeçmemesi için devletin acil önlem alması gerektiği görüşünde bulundu.

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde kiraz bahçesinde çalışan çiftçileri ziyaret etti. Altındağ, yüksek girdi fiyatları nedeniyle üretemez duruma gelen çiftçinin, üretimden vazgeçmemesi için devletin acil önlem alması gerektiği görüşünde bulundu.

Muzaffer Kirt

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Sancaklıbozköy’de üreticileri ziyaret ederek, günlerini kutladı, sorunlarını dinledi. Kuzey Yarım Küre’nin ilk kirazının üretildiği yer olan Sancaklıbozköy’de kiraz üreticileri fiyatların düşük olmasından yakındı.

Altındağ, “Soflarımızı donatan, yaz kış yağmur çamur demeden uğraşıp da bizlerini yaşamanı idame ettirmek için üreten çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun. Çok değerli çiftçilerimizi yerinde ziyaret ederek Çiftçiler Gününü kutlayalım dedik.  Bir kiraz bahçesindeyiz. Sancaklıbozköy Mahallesi’nde meşhur kirazın yoğunlaşma döneminde ama fiyatların biraz aşağıda kaldığı, üreticilerimizi çok memnun etmediği durumuyla karşı karşıyayız. Bundan sonraki çıkacak olan diğer ihracat kirazlarında inşallah biraz daha iyi olur.  Üreticimiz para kazanır. Üreticimiz para kazandığı zaman bunları devam ettirmek zorunda kalır ama şuanda bizim Türkiye’de çiftçimizin yaş ortalaması 55. Gün geçtikçe gençlerimiz çiftçilikten uzaklaşıyor. Buna devletin en yakın zamanda tedbir alarak çiftçilerimiz tarladan uzaklaştırmamalıyız. Eğer biz çiftçiyi tarladan uzaklaştırırsak ülkenin halini siz düşünün. Biz üretirsek vatandaş ucuz yiyecek ama bize de üretmek içinde destek gerekiyor” dedi.

“ÇİFTÇİ İŞÇİ PARASINI ZOR KURTARIYOR”

Doların yükselmesiyle mazot fiyatlarının, gübre fiyatlarının, işçi fiyatlarının çok aşırı derecede arttığına dikkat çeken Altındağ, bu durumun maliyetlere yansıdığını vurguladı. Altındağ, “Biz tüketiciye pahalı yesin demiyoruz. Biz ürettiğimiz üründen para kazanmadığımızda mutlaka pahalı satmak zorundayız. Böyle olunca pahalı yiyecek. Onun için mazot, gübre destekleri daha çok artırılmalıdır. İlaç fiyatları yüzde 100 arttı. Soğan pahalanınca tanzim satışları devreye girdi. Bugün kiraz 3 liraya, 4-5 liraya satılıyor. İşçinin parasını ancak kurtarıyor. Burada belediye girsin, 8-10 liradan alsın buradan gidip satsın. Biz ne yapalım çiftçi olarak bizimde elimizden tutan bir yardımcı olması gerekiyor. Üreticinin malı pahalandığı zaman ithal ediliyor da düştüğü zaman niye elinden tutulmuyor. Burada tanzim satışları bu şekilde devriye girmesi lazım” diye konuştu.

KİRAZ TARLADA 3 LİRAYA DÜŞTÜ!

Kiraz üreticilerinden Musa Azılı, “Üretici olarak iç piyasa alınan mallar 7-8 lira iken bugün 3 liraya düştü. Biz bütün alıcıların buraya gelmesini istiyoruz. Umudumuz ihracat olursa bundan sonraki kirazlarda var. İşçi parası pahalı, mazot pahalı. Sadece bu tarlanın bir aylık sulanması bin TL’dir. Giderler çok pahalı olduğu için bu işin içerisinden çıkamıyoruz. Bu gidişle de çiftçiliği bırakacağız”diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim