Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

Güzelyurt’un kalbine hançer!

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne (MOSB) ait Atık Su Arıtma Tesisi’ni içinde bulunduran Güzelyurt Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, tesisin büyütülmesi kararına tepki gösterdi. MOSB’un kentin içinde kalan arıtma tesisini, kentin uzağında daha uygun bir alana taşıması görüşünü savunan vatandaşlar, Manisa kamuoyunun soruna sahip çıkmasını istedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne (MOSB) ait Atık Su Arıtma Tesisi’ni içinde bulunduran Güzelyurt Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, tesisin büyütülmesi kararına tepki gösterdi. MOSB’un kentin içinde kalan arıtma tesisini, kentin uzağında daha uygun bir alana taşıması görüşünü savunan vatandaşlar, Manisa kamuoyunun soruna sahip çıkmasını istedi.

Hülya Kılınç

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne (MOSB) ait Atık Su Arıtma Tesisi’ni içinde bulunduran Güzelyurt Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, tesisin büyütülmesi kararına tepki gösterdi. MOSB yetkililerinin, tesisi büyütme kararının yasalara, genel kabul görmüş kurallara ve çevre koruma bilincine uygun bir davranış olarak görmediklerini ifade eden vatandaşlar, Manisa kamuoyuna soruna sahip çıkmaları çağrısı yapıldı.

Güzelyurt Mahallesi Birlik Sitesi Kat Malikleri Temsilciler Kurulu Divan Başkanı Mustafa Pala, beraberinde sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve mahalle sakinleri ile Taş Fabrika’da düzenlenen  iftar programında bir araya geldiği Ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcilerine Atık Su Tesisi’nin çevreye olan zararlarını ve büyütülmesi halinde yaşanabilecek daha olumsuz koşulları anlattı.

“ARITMA TESİSİ KENT DIŞINA TAŞINSIN!”

Manisa’nın Manisa Tarzanı gibi duyarlı, çalışkan yurttaşlara, yeni çevre önderlerine ihtiyacı olduğunu belirten Pala, kentin içinde kalan MOSB Atıksu Arıtma Tesisi’nin kent dışına taşınmasını istediklerini belirterek şunları söyledi “Bu konuda başta Manisa Valimiz olmak üzere belediye başkanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve duyarlı Manisalıların soruna sahip çıkmalarını bekliyoruz. Manisa’nın en güzel mahallesi ve vitrini olan Güzelyurt’a, çevre yolu kıyısına arıtma tesisi hiç yakışmıyor. Biz kendimizi Manisa’nın sakinleri olarak değil, sahipleri olarak görmeli ve çocuklarımıza daha güzel bir Manisa bırakmalıyız. MOSB kentin içinde kalan arıtma tesisini, kentin uzağına, daha uygun bir alana taşımalıdır.”

“OSB’NİN KARARI ÇEVRE KORUMA BİLİNCİNE UYGUN DEĞİL”

Manisa’nın, bir tarım kenti olmanın yanında, örnek bir sanayi kenti olduğunun altını çizen Pala, Manisa’nın Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından hem Katı Atık Bertaraf hem de Atık Su Arıtma Tesisleri’ne kavuşturulan ender kentlerimizden birisi olduğuna işaret ederek “ İki tesis de kentin uzağına, yurttaşlara ve çevreye zarar vermeyecek şekilde yapılmıştır. MOSB hem büyüklüğü, hem düzeni hem de içinde yer alan fabrikaları ile örnek olarak gösterilmektedir. Ancak, kentin içinde kalan Atık Su Arıtma Tesisi’ni taşımaları gerekirken büyütme kararı almalarını, yasalara genel kabul görmüş kurallara ve çevre koruma bilincine uygun bir davranış olarak görmediğimizi bilmelerini isteriz. Manisalı sanayicilerin büyük bölümü İzmir’de oturuyor olabilir, ancak biz Manisa’da oturuyoruz ve oturmaya devam edeceğiz. Biz bu kentin sakini değil, çevreye duyarlı bilinçli sahipleriyiz. Manisa sağlıklı kentleşme yolunda da örnek projeler geliştirmektedir. Doğusu, kuzeyi, güneyi gecekondularla kuşatılan Manisa büyümesini Yeni Manisa Projesi ile batıya doğru sürdürüyor. Yeni Manisa Projesi ile gelişen Güzelyurt Mahallesi, geniş yolları parkları, anıtları ve sosyal donatıları ile Manisa’nın en güzel yerleşimi, batıya açılan çağdaş kapısı durumundadır. Manisa’nın büyümesi Karaçay’ı da aşarak batıya doğru devam ediyor. Hızla devam eden kentleşme, Organize Sanayi Bölgesi’nin Atık Su Arıtma Tesisi bitişiğine gelip dayandı. Yapıldığında, kentin uzağında kalan Atık Su Arıtma tesisi şimdi, yerleşimin içinde kaldı. Yapılması gereken, tesisin yerleşimin ulaşamayacağı bir bölgeye taşınmasıdır. Ancak, Güzelyurt Mahallesi’nde oturanlar olarak, Arıtma Tesisi’nin kentin uzağına taşınmasını beklerken, yeni ilavelerle iki katına çıkarılacağını öğrenmiş bulunuyoruz.”diye konuştu.

“OSB ARITMA MANİSA’NIN İMAJINA YAKIŞMIYOR”

Güzelyurt Mahallesi içinde Safran Çayı kıyısında kentin en büyük parkı olan Atatürk Kent Parkı’nın bulunduğuna dikkat çeken Pala, Atatürk Kent Parkı gibi yeni bir parkın Karaçay kıyısında yapılacağını hatırlatarak şunları söyledi “ Güzelyurt Mahallesi çevre yolundan bakıldığında Manisa’nın vitrini gibidir. Yeşil ve güzel Manisa imajına hiç yakışmayan tesis Organize Sanayi Bölgesi Atık Su Arıtma Tesisi’dir. Organize Sanayi Bölgeleri ülkemiz ve kentlerimiz için önemli yapılanmalardır. Bu önemli yapılanmalara önemine yaraşır özen gösterilmekte ve büyük ayrıcalıklar tanınmaktadır. Sanayi Bölgeleri, kendilerine tanınan özerkliği, ayrıcalığı ve önceliği bulunduğu bölgeye, kente, kentte yaşayan yurttaşlara zarar vermeyecek şekilde kullanmalıdır. MOSB ‘den kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık suların bir bölümünün arıtıldığı Merkezi Biyolojik ve Kimyasal Atık Su Arıtma Tesisi, Haziran 1993'te tamamlamasından çok önce 1987 yılında kurulan Manisa Birlik olarak Manisa’yı batıya doğru büyütmek için çalışmalara başlamıştık. Yeni Manisa’nın imar planı 1989 yılında onaylandı.   Tesis yapıldığında Manisa’nın uzağındaydı, ancak kentin oraya uzanacağı biliniyordu. Yıllardır disiplin içerisinde sürdürdüğü çevresel faaliyetleri ile diğer organize sanayi bölgelerine örnek olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Atık Su Arıtma Tesisi’ni kentin uzağına taşıyarak kente, yurttaşlara ve çevreye olan duyarlılığını göstermiş ve Arıtma Tesisleri’nin yerleşimlerin uzağına kurulması kuralına da uymuş olacaktır. Güzelyurt Mahallesi’nde oturan kentli yurttaşlar olarak, Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin Atık Su Arıtma Tesisi’ni kentin dışına taşımalarını bekliyoruz. Manisa Valimiz Sayın Ahmet Deniz’in, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’ün, Yunusemre Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çerçi’nin, odalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın ve Manisalıların Güzel Manisa’nın ve Güzelyurt Mahallemizin güzel kalması adına ilgi ve desteklerini diliyoruz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim