Misafir
6,3804
5,6859
256,51
ÜYE GİRİŞİ

Başkandan “Milli Tarım Yerli Tohum” hamlesi

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Milli Tarım politikası ışığında hayata geçirecekleri "Tüketen değil, üreten Saruhanlı" projesi ile yerli tohum ve fide dağıtımı yaparak, yerli üretimin önünü açacaklarını söyledi.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Milli Tarım politikası ışığında hayata geçirecekleri "Tüketen değil, üreten Saruhanlı" projesi ile yerli tohum ve fide dağıtımı yaparak, yerli üretimin önünü açacaklarını söyledi. 


Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, son yıllarda tarım sektöründe yaşanan sorunlara ilçede çözüm getirmek amacıyla harekete geçti. Bilgin, kırmızı ve beyaz etteki yüksek fiyat, para etmeyen çiğ süt, tarlada kalan domates, depoda bekleyen patates ve soğan gibi birçok üründe yaşanan sorunların tarım sektörünü her geçen gün çıkmaza sürüklediğini belirterek, belediye olarak çözüm odaklı çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Üreticinin de tüketicinin de memnun olmadığını kaydeden Bilgin, tarımsal üretim politikasına bütüncül bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini belirterek “Bitkisel ve hayvansal üretim birbirinden bağımsız düşünülemez. Bu iki alan birbirini tamamlayıcı niteliktedir. Bir tarafta yaşanan aksaklık ya da eksiklik diğer tarafı olumsuz etkilemektedir. Türkiye'de tarım sektörünün kendi içinde farklı sorunları vardır. Bu sorunların büyük çoğunluğu ortak noktada birbiriyle örtüşmektedir.”dedi.

TARIM SEKTÖRÜNÜN YAŞADIĞI SORUNLAR

Bilgin tarım sektöründe yaşanan sorunları maddeler halinde şöyle sıraladı “1- Türk tarımında plansız üretim sorunu var. Üretici kendi haline bırakılmış durumda. Arz-talep dengesinin sağlanmadığı bir yerde fiyat istikrarından söz etmek zordur. Kim, nerede, hangi ürünü ne kadar ekiyor, dikiyor ya da yetiştiriyor? Ürünlerin ne kadarı iç tüketime, ne kadarı ihracata gidiyor? Hangi ürünü ne kadar ithal ediyoruz? Bu veriler ışığında üretim planlaması yapılıp, doğru teşvik ve tarımsal devlet desteklemeleri ile yönlendirilmelidir. 2- Girdi maliyetleri çok yüksek. Tohumdan gübreye, yemden mazota ve ilaca kadar girdi kalemlerinin önemli kısmının ithal edildiği bir ülkede mevcut konjonktürde üreticinin mağduriyeti kaçınılmaz olmaktadır. 3- Üretici dağınık yapıda.  Tabela ötesine geçip gerçek anlamda kooperatifleşme seviyesi çok düşük. Böyle bir ortamda Organize olmayan üretici de haliyle ne girdi fiyatlarını kontrol etme ne de ürünün satış fiyatını belirleme şansına sahip. 4- Veriler sağlıklı değil. Başta Türkiye İstatistik Kurumu'nun verileri olmak üzere tarım sektörüne yönelik veri tabanının güvenilirliği tartışma konusu. Bunun yeniden sağlıklı bir şekilde oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde, elinizde doğru veri olmadan doğru projeksiyon oluşturmak ve geleceğe yönelik üretim planlaması yapmak mümkün değildir. 5-  Farklı ürünler açısından serbest piyasa ekonomisi adı altında bir boşluk söz konusu. Tarım sektörü spekülasyonlara açık bir sektördür.  Gerekli altyapı ve düzenlemeler ile büyük ve küçük tarım politikaları oluşturulması gerekiyor. 6- Kamu kurumlarının işlevselliği yeterli değil. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Et ve Süt Kurumu (ESK), Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) gibi kurumlar olması gereken düzenleyici ve destekleyici etkiyi sağlayamıyor. 7- Tarımla ilgili yeterince Ar-Ge çalışmaları yeterli düzeyde olmadığı aşikârdır. 8-  Orta ve uzun vadeli tarım politikalarına ve reformlara ihtiyaç var. Üstü açık fabrika olarak da nitelenen tarım sektörü için üretimden ihracata kadar farklı süreçlerdeki olası risklere karşı 'acil eylem planları' oluşturulmalıdır. 9- Verilen destek ve hibelerin etki analizi yapılmıyor. Geçen yıl tarıma 14.8 milyar TL destek verildi. Ancak bunun tarımsal üretimde verimlilik başta olmak üzere nasıl bir etki yarattığı analiz edilmiyor.”

“EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMAK GEREK”

Tarımdaki kronik sorunlara kalıcı çözümler getirilmediği sürece tarım ve gıda sektörüne yönelik tartışmaların yıllar boyu sürüp gideceğini kaydeden Bilgin,

“Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse; Üretim artışına paralel olarak katma değerli ürünlerin ve alternatif pazarların yaratılmadığı bir ortamda siz ne kadar ucuza üretirseniz üretin, rekolteyi ne kadar yüksek tutarsanız tutun, ürününüzü hak ettiği değerden pazarlayamıyorsanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Bugün yaşadığımız tablo bunun kanıtı değil mi? Olan, adeta varlık içinde yokluk çeken üreticisinden tüketicisine 82 milyona olacaktır.”diye konuştu.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Saruhanlı Belediye Başkanı olarak “Öze Dönüş” projesini hayata geçirerek tüketen değil üreten Saruhanlı olma yolunda ışık tutacaklarını belirten Bilgin, yerli ve milli üretime destek vererek halka yerli tohum ve fide dağıtımı yaparak yerli üretimin önünü açmaya karar verdiklerini dile getirdi. Önümüzdeki yıllarda hobi bahçeleri ve seralarla  konuyu daha da ileriye taşıyacaklarının altını çisen Başkan Bilgin, ayrıca kooperatifleşme yoluna giderek bölgede yetişen ürünlerin birçoğunun Türkiye pazarında yerini bulmasını sağlayacaklarını, ayrıca organik satış noktaları yaparak halkın ürettiği her ürünün bu noktalarda satışını sağlayacaklarını sözlerine ekledi. Haber Merkezi

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim