Misafir
6,4302
5,768
283,69
ÜYE GİRİŞİ

“Barış istemek suç değildir cezalandırılamaz!”

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek barış çağrısı yaptıkları için Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) üyesi 11 hekim hakkında verilen hapis cezası kararına tepki gösterdi.

“Barış istemek suç değildir cezalandırılamaz!”

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyerek barış çağrısı yaptıkları için Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) üyesi 11 hekim hakkında verilen hapis cezası kararına tepki gösterdi.

Muzaffer Kirt

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu, TTB Merkez Konseyi üyelerinin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” dediği için hapis cezasına çaptırılmasına tepki gösterdi. TTB olarak sağlıklı bir toplumu savundukları için tarih boyunca barışı savunduklarının altını çizen hekimler, kararın üst mahkeme tarafından kaldırılması gerektiğini savundu.

Manisa Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi hekimlerin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi “24 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdikleri "Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur" başlıklı açıklamaları nedeniyle 1 hafta gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) 2016-2018 dönemi Merkez Konseyi üyeleri dün  üçüncü kez çıktıkları hakim karşısında 24 Ocak 2018 tarihli basın açıklaması  ile 1 Eylül 2016'daki Dünya Barış Günü'ne yönelik açıklamaları nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrikten’  1 yıl 8'er ay hapis cezası aldılar. Bir arkadaşımız da bunlara ilaveten sosyal medya paylaşımları nedeniyle 1 yıl 6 ay 22 gün de ayrı bir ceza aldı. TTB'nin uzun yıllar başkanlığını yapmış Dr. Füsun Sayek'in dediği gibi "Biz hekimiz, dünyayı daha yaşanılan bir yer yapmayı sorumluluk olarak görüyoruz. Yoksulluğun, acının, eşitsizliklerin en yakın tanıklarıyız. Yalnızca bize gelen hastaların değil, parçası olduğumuz toplumu sağlıklı tutmaya adamışız kendimizi."

“TARİHİMİZ BOYUNCA BARIŞI SAVUNDUK”

“Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklamasının toplumu sağlıklı tutma çabasının bir gereği olduğunun altını çizen hekimler şöyle devam etti “ TTB olarak sağlıklı bir toplumu savunduğumuz için tarihimiz boyunca barışı savunduk. Barışı savunurken TTB'ye yasa ile tanımlanan halkın sağlığını koruma görevini de yerine getirmiş olduk. Türk Tabipleri Birliği tüm siyasal tutumlardan bağımsız olarak ülkemizde ve dünyada sağlığı tehdit eden bütün durumların ortadan kaldırılmasını talep etmektedir. Bu doğrultuda toplumu bilgilendirme sorumluluğunu da yerine getirmektedir. Savaş bir halk sağlığı sorunudur. Açıklama da bu sorumluluğunun doğal bir gereğidir.

 

Türk Tabipleri Birliği yaşamı ve halkın sağlığını tehdit eden tüm sorunları sorumluluk alanında görür. TTB tarihi bunun örnekleriyle doludur. Türkiye'de yaşanan bütün depremlerde, maden facialarında, iş cinayetlerinde, salgınlarda TTB bu sorumluluğu defalarca göstermiş ve halkın sağlığının yanında yer almıştır. “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması da bu sorumluluk açısından farklı değildir. Türk Tabipleri Birliği kuruluşundan bu yana savaşların karşısında yer almış, savaş aygıtlarına ve silahlanmaya karşı mücadele etmiştir. Bugün de hekim olmanın gereği olarak bu tavrını sürdürmektedir.

“HEKİMLERE VERİLEN CEZA HUKUKA AYKIRIDIR”
Hekimlik yeminimizde; Tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgimi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağıma, Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine, Ant içerim.’deriz. Bugün burada tekrar dile getiriyoruz; savaşa karşı barışı savunan hekimlere “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla verilen ceza hukuka açıkça aykırıdır. Bu karar üst mahkeme tarafından kaldırılmalıdır. TTB ve Tabip Odaları bugüne kadar idama da savaşa da karşı çıkmışlardır ve karşı çıkacaktır. İnsan olmak da bunu gerektirir. Savaşa karşı ifade edilen düşünce cezalandırılamaz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim