Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Ekonomik kriz altında 1 Mayıs

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Manisa’da coşkuyla kutlandı. Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde işçiler, sendikalar, partiler ve sivil toplum kuruluşları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalarda hak, hukuk, adalet vurgusu yaptı.

İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs Manisa’da coşkuyla kutlandı. Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde işçiler, sendikalar, partiler ve sivil toplum kuruluşları, Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalarda hak, hukuk, adalet vurgusu yaptı.

Hülya Kılınç

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Manisa’da coşku ile kutlandı. Manisa Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde organize edilen 1 Mayıs programına, CHP, HDP, EMEP ile çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Sultan Camii önünde bir araya gelen gruplar, güvenlik noktalarında aramadan geçtikten sonra kutlamaların yapıldığı Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Cadde boyunca döviz ve pankartlar eşliğinde yürüyerek slogan atan gruplar, miting alanında bir araya geldi.

EKONOMİK KRİZİN ETKİSİ ALTINDA 1 MAYIS

Yaklaşık  bin kişinin toplandığı Cumhuriyet Meydanında hayatını kaybeden işçiler için yapılan saygı duruşunun ardından gruplar adına açıklamayı yapan Disk Gıda İŞ Genel merkez Yöneticisi Sedef Erdal, 1 Mayıs’ın, 1886 yılında Amerikalı işçilerin 8 saat iş günü için greve çıktıktan sonra saldırıya uğrayıp tutuklanarak idam edildiği gün olduğunu hatırlatarak,  1891 yılında toplanan 2. Enternasyonelin 2. kongresinde “İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” ilan edildiğini ifade etti.

Bugün 1 Mayıs’a ekonomik krizin yakıcı etkisi altında girildiğini ve hayat pahalılığı, işsizlik, güvencesizlik, ücretsiz izinler, işten çıkartmalar, kapanan veya konkordato ilan eden işyerlerinin gündemi oluşturduğunu kaydeden Erdal,  şöyle devam etti “Krize çözüm bulduklarını söyleyenlerse, patronlara “Krizi fırsata çevirelim, kıdem tazminatını kaldıralım, fondaki parayı da istediğiniz gibi kullanıma sunalım” diyorlar. Köylünün üzerindeki desteği çekiyor, ülkeyi dışarıya bağımlı hale getiriyorlar. Vergiler arttırılarak krizin bedelini halkın ödemesini istiyorlar. Zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle cebimizdeki parayı alıp, yoksulluğumuzla dalga geçer gibi açtıkları varlık fonuna devrediyorlar. İşsizlik maaşı fonunda biriken parayı patronların hizmetine sunuyorlar. Zengin ile yoksul arasındaki uçurumu daha da büyütüyorlar.

“İŞSİZLİK 7 MİLYONU GEÇTİ!”

Elektrik, doğalgaz başta olmak üzere tüm temel tüketim mallarında zam yağmuru devam ediyor. İşsizlik son yılların en yüksek seviyesine çıkarak 7 milyonu geçti. Günde ortalama en az 5 işçi kardeşimiz, iş cinayetlerinde katlediliyor. Yine ülkemizde milyonlarca çocuğumuz çalıştırılıyor, sömürülüyor ve iş cinayetlerine kurban gidiyor. Emekçilerin alın teri ile kurulmuş olan kamu işletmeleri, sermayeye peşkeş çekilerek özelleştirilmeye devam ediyor. Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı ve grevler engelleniyor. Kadro aldatmacası ile taşeron işçilerinin toplu sözleşme hakları ve sosyal hakları ellerinden alınıyor.

KIDEM TAZMİNATI VURGUSU

Sermayenin isteği üzerine Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı “reform paketi”nden ise işçi sınıfının kazanılmış haklarına dönük saldırı çıktı! Bakan Albayrak’ın açıklaması krizin giderek derinleşmekte olduğunun ve faturasını ise işçi ve emekçilere kesmenin itirafı oldu. Kıdem tazminatının fona devri demek, işçilerin başta iş güvencesi olmak üzere, emeklilik hakkının elinden alınması demektir. Kıdem tazminatının fona devri ya da hangi ad altında olursa olsun gaspının, yeniden gündeme getirilmesi kabul edilemez.

İşsizlik sigortası fonu yağmaya açılmış, sermayenin istediği gibi kullanmasına olanak yaratılmıştır. Şimdi hem işsizlik sigortası fonunu daha çok yağmalamak, hem de kıdem tazminatını iç etmek için iktidar düğmeye basmıştır. İktidar, TÜSİAD’ın direktiflerini yerine getirirken, sermayenin iktidarı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yapılması gereken fon kurmak değildir. Yapılması gereken kıdem tazminatının tam güvenceye alınması, tazminat ödemeyen patronlara yaptırım uygulanmasıdır

“İSTİSMARA KARŞI SESSİZ KALMIYORUZ”

Ülkemizin işçi ve emekçileri neredeyse her gün insanlık dışı bir olayla sarsılmaktadır. Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğa yönelik cinsel istismar ve metrobüste bir kadının cinsel saldırıya maruz kalması olayları, her gün yaşanan onlarca istismar ve saldırıdan yalnızca medyaya yansıyanlarıydı. Ne yazık ki ülkenin her köşesinde her gün sayısız cinsel saldırı yaşanıyor ve çoğu kez failleri cezasız kalıyor. İktidar partisinin sistematik uygulama ve söylemleri, kadınların ve çocukların her türlü şiddetin hedefi haline gelmesinin önünü açıyor. Artık yeter! Kadına, çocuğa yönelik şiddete ve istismara karşı sessiz kalmıyoruz

“KRİZİN FATURASINI ÖDEMEYECEĞİZ!”

Kapitalist sömürü sistemi daha çok daha ucuza üretmek için Türkiye'yi bir işçi cehennemine dönüştürmeye devam ediyor. 2014 yılında Soma’da 301 işçinin ölümü “kader” olarak nitelendirilip katilleri aklanırken, 2018 yılında 25 yaşında atanamayan sosyal bilgiler öğretmeni Hasan Songur, daha fazla üretim isteyen patronun, sensörsüz enjeksiyon makinesinde ölüme terk ediliyor.  İşçi cinayetleri tesadüf değildir!Türkiye’de Flormar işçileri, Süperpak işçileri, yanı başımızda İzmir’de Tariş işçileri, Fransa’da Macron faşizmine karşı sarı yelekliler, gelecekleri için mücadele veren dünyadaki milyonlarca emekçi kardeşlerimiz ile taleplerimizi birleştiriyor, ve diyoruz ki: Ekonomide reform paketi çöpe atılsın. Krizin faturasını ödemeyeceğiz. Zamlar geri alınsın, Ücretler, enflasyon oranında arttırılsın, İşten çıkartmalar, ücretsiz izinler yasaklansın. İşsizlik sigortası fonunun yağmalanmasına son verilsin. Bireysel emeklilik sigortası uygulamasına son verilsin Kıdem tazminatımız patronlara peşkeş çekilmesin. Kamudaki taşeron işçilerin tamamı kadroya geçirilsin, kadrolu işçilerle eşit ücret ve sosyal haklar verilsin. Emeklilik yaşı indirilsin, emeklilikte yaşa takılanların sesine kulak verilsin, Tüm işçilere insanca çalışma koşulları ve insanca ücret verilsin. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınsın, önlem almayan işverenlere ağır yaptırım uygulansın! Tüm yurttaşların parasız, ulaşılabilir, nitelikli ve anadilinde sağlık hizmeti alması sağlansın ve bunun için genel bir sağlık sigortası sistemi kurulsun. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlansın ve parasız, bilimsel, demokratik eğitim hakkı güvence altına alınsın.Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz.”

“SALDIRILARA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Manisa işçisi Mücahit Bahadır Köle ise yaptığı konuşmasında,  bu 1 Mayıs’ın işçiler ve emekçiler için yeni bir mücadele döneminin başlangıcı olmasını dilediklerini belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Bildiğiniz gibi Tek Adam rejimini büyük kentlerin merkezlerinde önemli şekilde gerilettik. Ama onların bütün güçleriyle “reform” dedikleri gerici, içi düşmanı tedbirlerle üzerime saldıracaklarını iyi biliyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızı elimizden almaya çalışacaklar. Esnek çalışmayla ücretlerimizi düşürecekler. Yeni yeni işten çıkarmalar olacak. İşsizlik artarak devam edecek. Bizleri enflasyonun esiri yaptılar. Yoksulluk daha artacak. Dolaylı ve dolaysız vergileri artıracaklar. Sendika hakkımızı engellemeyi sürdürecekler. Bütün bu saldırılara karşı hazırlıklı olmalıyız. Sendikalarımızı güçlendirmeliyiz. Mücadeleden kaçan sendika bürokratlarını aradan çıkarıp kovmalıyız. İşyerlerimizde komiteler kurarak mücadeleye hazır olmalıyız. Bütün işçiden emekçiden yana sendikaları, partileri, kuruluşları dayanışmaya ve birlikte mücadele çağırmalıyız.

“İŞTEN ÇIKARMALAR YASAKLANMALI”

İşsizliğe karşı 6 saat 4 vardiya sistemine geçilmeli. Ücretler her üç ayda enflasyon oranında artırılmalı. Kıdem tazminatımıza dokunan eller kırılmalı. Sermayedarların borcunu biz ödemek istemiyoruz. Dış borç ödemesine hayır! Ülkenin işçilerin denetiminde, merkezi planlı bir ekonomiye ihtiyacı var. Bütün bu taleplerimiz ve ihtiyaçlarımız için mücadeleye hazır olmalıyız. Gün birlik, dayanışma ve mücadele günüdür. Birlik olursak kazanmamamız için hiçbir neden yok. Yaşasın işçi sınıfının ve emekçi halkların uluslararası birliği, dayanışması ve mücadelesi.

Konuşmaların ardından Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerden oluşan halk dansları topluluğu Türkiye'nin her bölgesinden halk oyunları gösterileri sunarak alandakileri coşturdu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim