Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Bağlar Japon tuzağı ile korunuyor

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bağlarda rekolte kaybına neden olan salkım güvesi zararlısıyla mücadele için feromon yayan kapsüllerle "Japon Tuzağı" adı verilen mücadele başladı.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bağlarda rekolte kaybına neden olan salkım güvesi zararlısıyla mücadele için feromon yayan kapsüllerle "Japon Tuzağı" adı verilen mücadele başladı. 
Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki bağlarda rekolte kaybına neden olan salkım güvesi zararlısına karşı mücadele başladı. Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümlerin yetiştirildiği ilçede çiftçiler tarafından salkım güvesine karşı "Japon Tuzağı" adı verilen feromon tel ve kapsüller bağlara asıldı. Feromon tel ve kapsülleri sayesinde salkım güvelerinin çiftleşmeleri engelleyerek üzüm dallarının arasına yumurta bırakmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

ÜRÜN ZARAR GÖRMÜYOR

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ziraat Teknikeri Himmet Melih Sarıhan, "Salkım güvesi için kullanılan feromon tel ve kapsüllerin üzerinde kaplı olan maddenin kokusu nedeniyle zararlı kelebeklerin dişisi ile erkeği birbirlerini bulamıyor ve çiftleşme olmadığı için üründe zarara yol açan yumurtlama olayı gerçekleşmiyor. Bu teknolojiye üzüm üreticilerimiz ’Japon Tuzağı' ya da 'Feromon tuzağı' diyorlar. Bu sistem çok yararlı ancak, feromon sistemi yapan bağın komşuları da aynı uygulamayı yapmaları halinde daha başarılı olunur" dedi. 
Üzüm bağlarında salkım güvesine karşı yapılan uygulama kapsamında devlet tarafından dekar başına 35 TL destekleme yapıldığını belirten Ziraat Teknikeri Himmet Melih Sarıhan, "Üzüm üreticilerimiz, teknolojik uygulamanın desteklendiğini öğrenir öğrenmez bağında uygulamayı yapmaya başlıyor" diye konuştu.İHA

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim