Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Manisa Lalesi’ni koparana 60 bin lira ceza!

Manisa’da yılda sadece 1 kez açan ve koruma altına alınan Manisa Lalesi, havaların ısınmasıyla birlikte çiçek açtı. Spil Milli Parkı’nda yetişen Manisa Lalesini koparanlar 60 bin lira para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Manisa’da yılda sadece 1 kez açan ve koruma altına alınan Manisa Lalesi, havaların ısınmasıyla birlikte çiçek açtı. Spil Milli Parkı’nda yetişen Manisa Lalesini koparanlar 60 bin lira para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Muzaffer Kirt

Manisa'daki Spil Dağı Milli Parkı'nda yetişen Manisa lalesi, havaların ısınmasıyla birlikte yüzünü gösterdi. Yılda bir kez çiçek açan bu lale, güzelliği ile doğaseverleri büyülüyor. Her yıl Nisan sonu Mayıs ayının başında çiçek açan Manisa Lalesi, özel önlemlerle korunuyor. Spil Dağı’nda yaşayan yılkı atlarının lalelere zarar vermemesi için lalelerin yetiştiği alanlar çitlerle çevrildi. Her yıl lalelerin çiçek açacağı zamanı heyecanla bekleyen doğaseverler de soluğu Spil Dağı’nda aldı. Manisa lalesinin çiçek açtığını gören doğa fotoğrafçısı İsa Göbeklioğlu laleleri fotoğrafladı.

CEZA MİKTARI ARTTI

Spil Dağı’nda yetişen Manisa Lalesi için özel olarak geçtiğimiz yıllarda Tür Eylem Planı hazırlandı. Nesli tehlike altında olan bu lalelerin çiçeklerine veya soğanlarına zarar vermenin cezası ise çok ağır. Bu özel türe zarar verip, biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre geçen yıl 48 bin 625 lira ceza uygulanırken, bu yıl ceza miktarı arttı. Çevre Kanunu’na göre bu yıl Manisa Lalesini koparan ya da soğanlarını toplayanlar 60 bin 163 lira idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Manisa Lalesine zarar vermenin cezası duyan vatandaşlar ise lalelere uzaktan bakmayı tercih ediyor. Yetkililer de bu endemik bitkiyi Spil Dağı’nda ziyaretçilerin fotoğraflayabileceğini, ancak koparmamaları gerektiğini ifade ediyor.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim