Misafir
6,1969
5,5841
272,07
ÜYE GİRİŞİ

Bizi sahaya indirtmeyin!

Sağlık-Sen’den Hafsa Sultan Hastanesi yönetimine sert uyarı: Manisa Sağlık-Sen Şube Başkanı Irgatoğlu, Hafsa Sultan Hastane yönetiminin sendikalarına yönelik antidemokratik ve hukuk dışı uygulamalarda bulunduğunu ileri sürerek, baskısın devam etmesi durumunda sahaya inecekleri uyarısında bulundu. Irgatoğlu, “21 yıllık 45 trilyon borç, sizin döneminizde 130 trilyona çıktı. Sendika ile değil hastaneyi ayağa kaldırmak için mesai harcayın”dedi.

Muzaffer Kirt

14 Nisan-15 Mayıs 2019 tarihleri arası sendikalar yetkiliyi almak için çalışıyor. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi’nde 2009 yılından beri yetkili sendika olan Manisa Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa Irgatoğlu, sendika binasında basın açıklaması yaparak, hastane yönetiminin sendikaya yönelik hukuksuz ve antidemokratik uygulamalarına tepki gösterdi. Başkan Irgatoğlu, 21 yıllık 45 trilyon borcun kendi dönemlerinde 130 trilyona çıktığını bunların da yanlış sağlık politikalarından kaynaklandığını basın açıklamalarıyla kamuoyuyla paylaşan Hastane Başhekimi Emin Kurt'a çalışanların kendi tercihleriyle sendikalara üye olmasına engel olmayı bırakıp, asıl sorunlarla ilgilenmesini tavsiye etti.

“ANTİDEMOKRATİK HUKUK DIŞI YÖNTEMLER”

Irgatoğlu, “CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşanan sendikal krize dikkat çekmek, sendikal özgürlüğü dile getirmek, yetkilileri sendikal çalışmalardan ziyade zarar eden hastanenin çalışmaları konusunda uyarmaktır. Hastanede sendika üye işlemleri aksatılıyor, personel üzerinde baskı kuruluyor ve yetkili sendika olmamıza rağmen randevu alamıyoruz. Çağımızın Erdemliler hareketi olarak yola çıkan Sağlık Sen; İnsana Saygı, Emeğe Değer’ anlayışı ile kamu sendikacılığına yeni bir soluk getirmiş ve ortaya koyduğu sendikacılığın yanı sıra toplumsal olaylara karşı duruşuyla da ilgi odağı olmuş, yaptığı çalışmaları takdirle karşılanmış, İlimizde de Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesinde çözüm odaklı yaklaşımı ile sorunların çözümüne önemli katkılar sunmuştur.  Celal Bayar Üniversitesinde doğru bir zeminde sendikacılık yapma kaygısı içerisinde olan ve her görüşe saygı gösteren bir anlayışın temsilcisi olan sendikamıza ve sendikamızın bu saygın tutumuna karşı maalesef ki tahammül edemeyen yönetim anlayışının artık antidemokratik ve hukuk dışı yöntemlere başvurmaya başladığını üzülerek müşahede ediyoruz. Son dönemlerde iyice artan ve bugün de artık kendini gizleyemeyen bu zihni yapı, anlaşılıyor ki sendikamızı yetkisiz kılma çabasına girmiş ve çalışanların üzerinde kurduğu baskı ve duyarsız tavrını çalışanları temsil eden yetkili sendikaya da yansıtarak tarafsızlığını da yitirmiştir”dedi.

PERSONELE BASKI İDDİASI

Yetkili sendikanın belirlendiği bu süreçte hastane yönetimi yapılanların doru olmadığını kaydeden Irgatoğlu, “Hastane Başhekimliği maaş mutemeti eliyle göreve yeni başlayan personele işe başlama evrakları tamamlanma sürecinde diğer sendikalara üye  formu imzalatılması ve hatta bu konuda personelin bilgilendirilmeden adeta gizli kapaklı işlemlere müsaade edilmesi dile getirdiğimiz taraflı yaklaşımı gözler önüne sermiştir. Sendikaların üyelik, istifa ve benzeri işlemlerinin kurumsal kayıtlara girdikten sonra paylaşılmayacağı yönünde taahhütte bulunan Hastane Başhekimliği, bu anlamdaki tüm uyarılarımıza rağmen Sendikamız temsilcilerinin yeni üye yaptığı personelin kimler olduğunun diğer sendikalar tarafından öğrenilmesi veya başka sendikalardan istifa edenlerin isimlerinin ilgili sendika temsilcilerine sızdırılması ve bu istifaların iptal edilmesine yol açılması gibi haksız uygulamalarla çalışanların baskıya maruz kalmasına göz yummaktadır.  Tam da yetkili sendikanın belirlendiği bir zamanda sendikamıza üye olan birçok arkadaşımız mecbur edildiği baskı yüzünden üyelik işlemini tamamlayamamıştır.  Bununla birlikte sendikamıza üye olanlara Sağlıktan sorumlu rektör yardımcısı Bilal Gümüş'ün telefonla "neden üye oluyorsunuz" şeklinde olumsuz yönlendirmelerde bulunduğu söylemleri de tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır.  Sendika Başkan yardımcımızın konuları iletmek üzere üç ay önce Rektörlükten istediği randevu talebine ise hala bir cevap verilmemiştir” diye konuştu.

“SENDİKAMIZLA UĞRAŞMAYIN İŞİNİZE BAKIN!”

Hastane yönetimine seslenen Irgatoğlu, “Kendi işinizi yapın. Borcun bu kadar arttığı bir dönemde, ameliyatların azaltılması yönünde yazılı talimat veren hastane Başhekimi sadece çalışanları değil hastaların sağlıklarını da hiçe saymakta olduğunu fark etmeli ve sendikamızla uğraşmak yerine kendi görevini hakkıyla yapmanın çabası içine girmelidir. Unutulmamalıdır ki; Böylece çalışanların döner sermaye gelirlerinin artırılması mümkün olacak, adaletsiz dağılım da sonlanabilecektir. Yaşananların antidemokratik ve hukuka aykırı olduğu açıkça ortadayken, Üyelerin sendikal hak ve özgürlüklerine yönelik saldırıların, Anayasa başta olmak üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine ve insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere aykırılık teşkil ettiğini açıkça ifade etmek istiyoruz. Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler tarafından teminat altına alınan "sendika kurma ve sendikalara katılma hakkı”nın ipotek altına alınmaya çalışılması kabul edilebilir bir tutum değildir. Sendikalara üye olmak da, üye olmamak da Anayasa ve uluslararası sözleşmeler altında güvencededir. Sendikal tercih herkesin hakkı ve herkesin özgürlüğü olarak değerlendirilmelidir. Kim, hangi sendikaya üye olacaksa, kendi özgür iradesiyle buna karar vermelidir. Bir hukuk devletinde, özellikle sendikal faaliyetleri engelleme ve sendikal özgürlüğü baltalama düşüncesi oldukça vahim bir durumdur. Anayasa ve kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı hiçbir tutuma ve tavra hukukun müsaade edeceğine inanmıyoruz” dedi.

“BU AÇIKLAMA UYARI FİŞEĞİ NİTELİĞİNDE!”

Irgatoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Net olarak ifade ediyoruz ki, sendika olarak da bu tip oyunlara asla boyun eğmeyeceğiz. Memur-Sen ailesi büyük bir ailedir ve Türkiye’nin en büyük emek hareketidir. Memur Sen ailesin en önemli sendikalarından biri olan Sağlık Sen olarak bu açıklama dolayısıyla ortaya koyduğumuz irade sadece işaret fişeği niteliğindedir. Şayet bu tip tavırlar devam ederse Memur-Sen olarak örgütlü gücümüzü sahaya çekerek bu konuda asla sessiz kalmayacağımızı ve hukukun bütün yollarını kullanarak ortaya konulan haksız uygulamalara boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz. Hiç kimse, her türlü vesayetle mücadele etmeyi ilke edinmiş bir yapı olarak üyelerimizin hür iradesi üzerinde kurulmaya kalkışılan vesayete seyirci kalacağımızı aklından bile geçirmemelidir. Biz, kurucu Genel Başkanımız Akif İnan’ın, ’Türkümüz dünyayı kardeş bilendir, gökleri insanın ortak tarlası’ mefkuresiyle bu milletin her türlü ferdinin, her türden görüşüne saygı duyan bir hareketi temsil ediyoruz. Fakat bizim varlığımıza saygı duyulmayan bir yerde de tevazu göstermememiz mümkün değildir. Sendika olarak yapılanların takipçisi olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Son olarak diyoruz ki: Hastaneden sendikal faaliyetleri ve üyelik işlemlerini engelleyeceğinize zarar eden hastanenin ayağa kalkması için mesai harcayın!  Hakla elde ettiğimiz yetkiden masada vazgeçmeyecek, hem sendikamızın hem de üyelerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağımıza söz veriyoruz.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim