Misafir
6,641
5,9182
253,95
ÜYE GİRİŞİ

Bu pazarda para geçmiyor!

Çiftçiler ata mirası tohumları takas etti

 

Çiftçiler ata mirası tohumları takas etti

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Çamurhamamı Mahallesi'nde düzenlenen şenlikte çiftçiler kendi yetiştirdikleri yerli ürünlerin tohumlarını takas ederek gelecek nesillere taşınmasını sağladı. Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çamurhamamı Mahallesi'nde Salihli Belediyesi ve Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Çevre ve Ağaçlandırma (GEMA) Vakfı tarafından 3. Yerli Tohum ve Takas Şenliği yapıldı. Para geçmeyen şenlikte binlerce yerli tohum takas edildi. Şenlikte üreticiler stant açarak, yerel ürünleri satışa çıkarırken şenliğe Manisa Valisi Ahmet Deniz de katıldı. 

100 ÇEŞİT YEREL TOHUM YETİŞTİRİLDİ
Yerli tohum ve takas şenliğinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini ifade eden GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, vakıf olarak seralarda 100 çeşit yerel tohum ektiklerini söyledi. Kilimcigöldelioğlu "Bizim kadar Türkiye’de yerel tohum eken kimse yok. Şimdi seralarda ürettiğimiz fideleri arazilere ekip, bu ürünlerin takibini yapıp, elde ettiğimiz ürün takibi ile beraber çiftçimize tohum olarak dağıtacağız. Çünkü biz vakıf olarak yerel tohumların gelişmesi çaba gösteriyoruz" diye konuştu. 

BAKANLIK DA ATA TOHUMLARI ÖNERİYOR
Yerel tohumların çok önemli noktalar olduğunu vurgu yapan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk "Yerel tohumlar nesilden nesle taşınıp bugüne gelmiş, bundan sonra da geleceğe taşınacaktır. Çünkü yerel tohumlar bizim çok önemli üretim materyallerimizdir. Ata tohumlarımızı bakanlığımız da önemsemektedir" dedi. 

BELEDİYE ÖNCÜLÜK EDİYOR
Bölge topraklarının çok verimli olduğunu belirten Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, belediye olarak tarımın ne kadar önemli olduğunu bildiklerini, ilçede tarımın gelişmesi adına çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Yerli tohum ve takas şenliğine belediye olarak her yıl destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirten Başkan Kayda "Atalarımızın yetiştirdiği tohumların arazilerimizde can bulması bizim için çok önemlidir. Biz de belediye olarak karakılçık buğdayını ekip yerel tohumun gelişmesine öncülük ediyoruz" dedi. 
Bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak Yerli Tohum ve Takas Şenliği’nde olmaktan mutlu olduğunu belirten Manisa Valisi Ahmet Deniz "Kendimizin tohumları fide haline getirip, tarlada ürüne dönüştürülmesini hepimiz çok özlüyoruz. Çünkü bu coğrafya ve topraklarda, kendi emeğimiz ve çabamızla, yüzyıllardır bu topraklarda yetiştirilmiş o tohumun tadı, meyvenin ve sebzenin lezzeti bir başkadır. Anadolu böyle bir coğrafyadır ki her şeyimiz güzel. Yeter ki biz kendi değerlerimize, kültürümüze, tohumumuza sahip çıkalım. Bundan daha kıymetli bir şey yok" dedi. 
Şenlikte ayrıca Mahalle Muhtarı Hüseyin Akgün ve Kıbrıs Karşıyaka Merkez İlkokulu Okul Müdürü Yıldız Kul da birer konuşma yaparken, şenlikte öğrencilerin halk oyunları gösterimi yer aldı. 
Yerli Tohum ve Takas Şenliğine Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra Kaymakam Levent Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Karaca ve Mahmut Süreyya Karaoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç katıldı. Protokol üyeleri etkinlikte ayrıca stantları gezerek tohumlar hakkında bilgiler aldı. İHA

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim