Misafir
6,2988
5,6843
271,96
ÜYE GİRİŞİ

Ceren Cağ Kebap lezzeti Keçiliköy’e taşıdı

Erzurum denince ilk akla gelen yöresel yemek olan cağ kebabını yıllar önce Manisalılarla buluşturan Ceren Cağ Kebap, Keçiliköy Mahallesi’ndeki yeni mekanında aynı lezzetle sunmaya devam ediyor.

Erzurum denince ilk akla gelen yöresel yemek olan cağ kebabını yıllar önce Manisalılarla buluşturan Ceren Cağ Kebap, Keçiliköy Mahallesi’ndeki yeni mekanında aynı lezzetle sunmaya devam ediyor. 

Muzaffer Kirt

Erzurum denince ilk akla gelen yöresel yemek olan cağ kebabını yeni mekanı Keçiliköy’de camisi karşısında hizmete sokan Hakan Alay ve eşi Fatma Alay, hijyen bir ortamda tüm Manisalılara cağ kebabının farklı lezzetini sunuyor.

Erzurumlu oldukları için dededen toruna bir sık sık evlerinde cağ kebabı yapıldığını belirten Hakan Alay, 2013 yılında Manisa’da cağ kebabında bir boşluk gördüğünü ve bu lezzeti Manisalılara sunmak için kebap salonu açtıklarını ve kızları Ceren’in ismini verdiklerini söyledi.

MANİSA’DA 2013 YILINDA BAŞLADI

Ceren Cağ Kebap’ın işletmecisi Alay, çocukluğundan bu yana evde yapılan ve misafirlere ikram edilen cağ kebabını işletmede sunma aşamasına gelmesini şöyle anlattı “Cağ kebabı Erzurum’a has bir döner olduğu için bizim evimizde de dedem özellikle amcam çok sık cağ kebabı yapardı. Onlardan etin kalitesini nasıl bir et kullanılması gerektiğini ve etin nasıl marine edilmesi gerektiğini öğrenmiştim. Manisa’daki tecrübelerimde işletmelerin cağ kebabını biraz sert yaptığını ve tam lezzetli olmadığını gördüm. Bu eksikliği tamamlama adına ailece haşır neşir olduğumuz cağ kebabını güzel bir mekanda Manisalılara sunma adına 2013 yılında işe başlamış olduk. Şimdiyse yine eşimle birlikte Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın olma adına Keçiliköy’de hijyen bir mekanda, odun ateşinde  etin kalitesinden ve lezzetinden ödün vermeden yeni bir mekanla Manisalının hizmetinde olmayı sürdürüyoruz. Organizeye yakın olma adına derken yanlış anlaşılmasın tüm Manisa da yaşayan, çalışan insanları cağ kebabını yemeye bekliyoruz.”

CAĞ KEBABININ LEZZETİNDEKİ SIR

Cağ kebabının lezzetindeki sırrı da gazetemizle paylaşan Alay, en önemli unsurun etin kalitesinde olduğunu kaydeden Alay, etin marine edilmesinin de önemli olduğunu ifade etti. Cağ kebabın lezzetli olmasındaki en önemli noktanın tamamının genç kuzu etinden yapılmasında olduğunu belirten Alay “Gerek etin kalitesi ve gerekse doğru bir marine ile cağ kebabı bizde çok yumuşak oluyor. Bundan dolayı çocuklardan tutunda her yaş grubundaki müşterilerimiz etin tadını alarak rahatlıkla yiyebiliyorlar. Müşterilerimizden bu yönde çok olumlu tepkiler aldık. İlk kez gelenler şaşırıyor. Hem et tadını aldıklarını, hem de ağızda dağılan yumuşak cağ  kebabının  lezzetinin farklı olduğuna dair çok güzel beğeniler alıyoruz.”dedi.

DOĞAL YOĞURT, AYRAN VE ŞALGAM DA VAR 

Cağ Kebabı dışında müşteriler için ayrıca ev yapımı doğal yoğurt, ayran  ve Adana’dan getirttikleri el yapımı özel şalgam da sunduklarını ifade eden Alay, yine Erzurum’a has kadayıf dolmasını ise herkesin tatması gerektiğini söyledi.

HER TÜRLÜ ORGANİZASYONA HAZIR 

İşletmenin 70 kişilik kapasitesi bulunduğunun altını çizen Alay, her türlü iş yemeği, toplantı ve talebe göre özel günler için de hizmete hazır olduklarını belirterek “Ferah ve hijyen bir ortamda açık mutfakta müşterilerimiz gönül rahatlığı ile program yapabilir. Her türlü organizasyona hizmet verebilecek salonumuz ve ekibimiz mevcut. Bir Erzurumlu olarak Manisalıları yöresel lezzetimiz cağ kebabından tatmaya davet ediyorum.”diye konuştu.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim