Misafir
6,641
5,9182
253,95
ÜYE GİRİŞİ

İnci GS Yuasa Manisa’da 3. fabrikasını açtı

İnci Holding ve Japon GS Yuasa ortaklığında kurulan otomotiv tedarik sanayinin önemli firmalarından İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikası Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı.

İnci Holding ve Japon GS Yuasa ortaklığında kurulan otomotiv tedarik sanayinin önemli firmalarından İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikası Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı.

Muzaffer Kirt

İnci Holding ve Japon GS Yuasa ortaklığında kurulan otomotiv tedarik sanayinin önemli firmalarından İnci GS Yuasa’nın üçüncü akü fabrikası Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. Fabrikanın açılış törenine Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekilleri Semra Kaplan Kıvırcık, Tamer Akkal, Uğur Aydemir, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, GS Yuasa Başkanı Osamu Murao, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio Miyajima, Japon ve Türk işadamları ile çok sayıda davetli katıldı. 120 milyon liralık yatırımla 98 bin metrekare alanda hayata geçirilen fabrika ile üretim kapasitesi de artırılacak. Yatırımla birlikte kapalı üretim alanı yüzde 63 artışla 47  bin metrekareye ulaştı ve yıllık akü üretimi de 7 milyona çıktı. Türk ve Japon ortakların ilk 5 yıl için hedeflediği 250 milyon liralık yatırım tutarına dördüncü yılda ulaşıldı.

TÜRK-JAPON İŞBİRLİĞİNİN ÖRNEĞİ

Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fabrikanın Türk Japon işbirliğinin örneği olduğunu söyledi. Dostluğun üretim ve ticaretle perçinlendiğini kaydeden Bakan Varank, “Ekonomik işbirliği olduğu gibi bilim ve teknoloji alanlarında birlikte çalışmayı önemsiyoruz. İleri teknoloji araçlar için yeni nesil aküler üretilecek. Üretimdeki teknoloji yoğunluğu ve dış ticaret hacmi açısından bu yatırımların çoğalmasını önemsiyoruz. Bu yüzden yatırımcılarımızı destekliyoruz. Yatırım teşviklerimiz, ARGE merkezi desteklerimiz, TÜBİTAK hibeleri önemli rol oynadı. Üniversiteler ve STK’lar ile çalışarak yenilikçi fikirlerle ihracatta birim başına düşen değer artmış oluyor. Sanayicimizi üzerindeki yükleri azaltmayı hedefliyoruz. Sektörü desteklemek adına adımlar atıyoruz. Aralık 2020’ye kadar işe alınacak her yeni çalışanın SGK primlerini devletimiz ödüyor. Kadın, genç veya engelli ise bu süre 18 aya çıkıyor. Sanayicilerden beklentimiz bu imkanları değerlendirip üretime ve istihdama yoğunlaşmanız” dedi.

ÖZ YATIRIMLA YAPAN FİRMALARA DESTEK

Ekonomiyle ilgili Türkiye’de önemli adımların atıldığını kaydeden Bakan Varank, yen dönemde yerli katma değere ve teknoloji yoğunluğu yüksek işlere öncelik vereceklerini açıkladı. Bakan Varank, “Yeni ekonomi programımızın yapısal dönüşümü açıklandı. Ürün bazlı bir yaklaşımla önceliği yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlere vereceğiz. Bu sistemle alıcı ve satıcıyı eş zamanlı olarak destekleyeceğiz ölçeklendirme sorunu yaşamayacağız. Yurt içi kaynaklardan en iyi şekilde faydalanmayı ve üretim kapasitesini ileri taşımayı hedefliyoruz. Mayıs ayında kamuoyu ile tüm detayları paylaşacağız. Ülkemizin sanayisi kazansın istiyoruz. Ülkemizde üretim yapan yerli yabancı kim olursa olsun bizim için eşit öneme sahip ve imkanlardan eşit yararlanacak. Türkiye’de üreten herkes bizim için yerlidir. Yatırım ortamının iyileştirme alanında çalışmalarımız var. Kalkınma önceliği çerçevesinde yatırımların hızlandırılmasını yönelik adımlar atmaya devam ediyoruz.  Çalışmalarımız hızlı, esnek ve son derece verimli şekilde sürdürüp yatırımların katlanarak artması için gayret sarf edeceğiz. Mevcut teşvik sistemini sadeleştirerek etkinliği artırmak istiyoruz. Yatırım teşviklerinde yerli katma değere ve teknoloji yoğunluğu yüksek işlere öncelik vereceğiz. İlk kez ve öz yatırımla yapan firmaları desteklemek istiyoruz” diye konuştu. Bakan Varank, üretimde yapısal dönüşüm ve dış bağımlılıktan kurtulmak için önemli atılımlar yaptıklarını söyledi.

SEÇİM BİTTİ SIRA EKONOMİDE

31 Mart seçimlerinin sona erdiğini ve Türkiye’nin bundan sonra ekonomik reformlara odaklanacağını kaydeden Bakan Varan, “Türkiye seçim sürecini geride bıraktı. Bazı yerlerde her partiye tanınan itiraz süreçleri devam ediyor. Ama şimdi Türkiye’nin önünde 4.5 yıl seçimsiz dönem var. Bu dönemi reform ve atılım dönemi olarak görüyoruz. Tek gündem ekonomiyi güçlendirmek ve Türkiye’yi büyütmek. Bu yolda adımlarımızı kararlıkla atmaya devam edeceğiz. Milletin refahını yükseltecek politikalar üreteceğiz. Türkiye olarak yönümüz katma değerli üretim ve istihdamdır. Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri  listesinde yukarıya taşıyacağız” dedi.

İNCİ GS YUASA TÜRKİYE’Yİ DÜNYA LİGİNDE TEMSİL EDECEK

Yatırım hakkında bilgi veren İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik, fabrikanın endüstri 4.0 altyapısına sahip olduğunu ve enerji depolama sektörünün geleceğini tayin edeceğini söyledi. İnci GS Yuasa’nın Türkiye’yi dünya liginde temsil edeceğini kaydeden Elbirlik,3  yılda yüzde 53’lük bir büyüme yaşadıklarını ifade etti. Elbirlik,  “Dünyanın enerji unvanına layık olmak için çalışıyoruz. Ürettiğimiz akülerin yüzde 60’ını dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç ediyoruz. 120 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz fabrikamızda yıllık 5 milyon olan akü üretim kapasitemizi 7 milyona çıkardık. Fabrikamız tam kapasite çalıştığında bölge istihdamına katkımız yüzde 25 artacak. Fabrikamızda ileri teknoloji start-stop araç aküleri ile otomotiv yan sanayi tedarikçileri için en yüksek kalite standartlarında yeni nesil aküler üretecek, sektörün geleceğine ışık tutacağız” dedi.

6 KITADA 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEYE İHRACAT

Açılış töreninde konuşan İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, Türk ve Japon ortaklığının dördüncü yılında yeni bir fabrika açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Neşe Gök, “Bizi burada el ele, omuz omuza karşınıza getiren şeyin tecrübelerimiz ve değerlerimiz olduğuna inanıyorum. Hizmete giren yeni fabrika iki ülke arasında sürdürülebilir iş birliğinin kanıtıdır. Biz üretmeyi sevdik, Ege’de, Türkiye’de taş üstüne taş koymanın değerini bildik. Bu topraklardan kazanıp bu topraklara yatırım yapmayı görev edindik. Manisa’da üretilen akülerimizi, jantlarımızı dünyada 6 kıtada, 100’den fazla ülkeye ihraç etmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

TÜRK-JAPON ORTAKLIĞINDAN DOĞAN SİNERJİ

GS Yuasa Başkanı Osamu Murao da Türkiye’de yeni bir yatırımı hayata geçirmekten gurur duyduklarını söyledi. Murao,” 4 yıldır Türk ortağımız İnci Holdingi ile yakın ilişki içinde sinerjiyle çalışıyoruz. Bu fabrika son teknolojiyle donatılmış örnek fabrikalardan biridir. İnovasyon ve büyüme felsefesiyle çalışanlarımızın yeteneklerini yanımıza alıp daha büyük başarılar elde edeceğiz” diye konuştu. Japon Büyükelçi Akio Miyajima da, Japonların Türkiye’de ileri teknoloji ile üretim yaptığını belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik birlikteliklerin büyük  bir ivme kazandığını söyledi. 

Konuşmaların ardından Bakan Varank ve Türk-Japon ortaklar fabrikanın açılış kurdelesini kesti. Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ve GS Yuasa Başkanı Osamu Murao dostluğu ve barışı temsilen fabrikanın bahçesine zeytin ve sakura ağacı dikti. Ardından Bakan Varank ve beraberindekiler yeni fabrikayı gezdi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim