Misafir
6,5879
5,784
261,31
ÜYE GİRİŞİ

Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzüm patentini aldık

​​​​​​​Manisa Ticaret Borsası’nın, Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü için 2014’te yaptığı Resmi Coğrafi İşaret Tescili başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandı. Böylece Manisa’nın en stratejik ürünü olan çekirdeksiz kuru üzüm için tarihi bir adım atılmış oldu.

Manisa Ticaret Borsası’nın, Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü için 2014’te yaptığı  Resmi Coğrafi İşaret Tescili başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandı. Böylece Manisa’nın en stratejik ürünü olan çekirdeksiz kuru üzüm için tarihi bir adım atılmış oldu.

Manisa Ticaret Borsası’nın, Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü’nün Manisa ile geleneksel özdeşliğinin korunması, artık kendi yerel ismiyle anılması ve katma değerinin artması için 2014 yılında başladığı teknik, tarihi ve kültürel raporlama çalışmalarıyla yaptığı Resmi Coğrafi İşaret Tescili Başvurusu; Türk Patent ve Marka Kurumu’nda onaylanarak Resmi Tescil Bülteninde yayımlandı. Manisa Ticaret Borsası, Sultani Çekirdeksiz Üzüme kendi kökeni ve merkezinde yeniden bir vizyon ve marka değer stratejisi kazandırmak üzere gerçekleştirdiği “Coğrafi İşaret Tescili” çalışması ile aynı zamanda Tüm Manisalılara mâl olacak tarihi bir sorumluluğu da yerine getirmiş oldu.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 1 Mart 2019 tarih ve 48 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanmasının ardından, geçtiğimiz Cuma günü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Manisa programına eşlik ederek, tescil belgesini günün anısına Bakan Pakdemirli’ye sunan ve destekleri dolayısıyla teşekkür eden Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Ticaret Borsası’nın çalışmaları ile alınan “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” Coğrafi İşaret Tesciliyle önemli bir adım atıldığını söyledi.

ÜZÜM 500 MİLYON DOLAR GELİR KAZANDIRDI

Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatında ürün grupları bazında başı çekirdeksiz kuru üzümün çektiğini belirten Özkasap,  bu ürün grubunun lokomotifinin ise Manisa sultani çekirdeksiz üzümü olduğuna işaret ederek şunları söyledi “Sadece kurusuyla Ülkemize her yıl ortalama 500 milyon dolara yakın gelir kazandırdığını, üretiminin yüzde 90’dan fazlasının, ihracatının ise yüzde 85’ten fazlasının Manisa ve ilçelerinde gerçekleştirildiğini, bu milli gelir kaynağının alt yapısında Manisalı üreticilerimizin, tüccarlarımızın ve ihracatçı işletmelerimizin yoğun emek ve ortak çabalarının yer aldığını, bu emeğin geçmişe dayandığını, geleneksel olduğunu ve Sultani isminin kaynağının da Manisa olduğunu her fırsatta dile getirdik. Ancak; Manisa’nın isim ve marka hakkının tescillenmesi için daha somut adımların atılması gerekiyordu. Çünkü Manisalılar olarak bizler geçmişte; dünya çekirdeksiz kuru üzüm piyasasında Türk üzümü marka ise, bu markanın tür adı Sultani ise, her ikisinin de Manisa’da doğduğunu ve yaşatıldığını belgelememiştik. Üretim merkezinin Manisa olduğunu zaten biliyor ve bundan emin olmanın etkisiyle,  üretmekten ve ülkemize döviz kazandırmaktan duyduğumuz gururla, tarihi ve ekonomik değer taşıyan bu ürünümüze yurt içi ve yurt dışında başkalarının da sahip çıkmak isteyebileceğini öngörememiş, menşe tesciline gerek duymamıştık. Sultani üzümün Manisa ile özdeşliği ve toplumla ilişkisi markalaşma ve imaj unsurlarıyla desteklenmemişti.

Ancak özellikle son 15 yılda şartlar değişmiştir. Manisa sağladığı sermaye birikimi ve sanayileşme atılımı ile üzüm işletmeciliği ve ihracatı konusunda da önemli gelişmeler elde etmiştir. Üretim merkezi olan Manisa aynı zamanda ihracata yönelik işleme ve gıda sanayi merkezi olma potansiyeline de ulaşmıştır. Artık Sultani Üzümün kendi evinde ve kendi adıyla markalaşmasının zamanı gelmiştir.

TESCİLLENMESİ 5 YIL SÜRDÜ

Bu amaç ve kapsamda, Manisa Ticaret Borsası olarak 2014 yılında teknik ve tarihi raporlama çalışmalarıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’ndaki başvuru sürecimizi başlattık. Daha önce yapılmış bölgesel tescil çalışmasında oluşmuş, Sultani Üzümün menşeine ve bilinirliğine ilişkin bazı kayıtlar dolayısıyla süreç biraz uzadı. Fakat biz kararlılıkla başladığımız süreçte, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 34 üncü maddesinde tanımlanan özdeşleşmiş olma halini, yaptığımız araştırmalar ve ilgili kurumlarımızdan aldığımız teknik desteklerle, Manisa’nın kendisini anlatmasına daha önce hiç ihtiyaç görmediği biçimde kanıtladık.  

MANİSA’NIN SOSYO-EKONOMİK PARÇASI

Sultani Üzümün Manisa ve ilçelerinin sosyo-ekonomik yapısının bir parçası olduğunu, bu özdeşleşmenin Osmanlı Devleti kayıtlarıyla yüz yıllar öncesine dayandığını, bağcılığından yurt dışına pazarlanmasına kadarki tüm aşamalarda uzmanlaşma sağlanmış tek yerin Manisa olduğunu, hiç durmadan üreten Manisalı bağcıların, ülkesine kazandırmak için mesafe tanımadan çalışan Manisalı tüccar ve ihracatçı işletmelerin fazlasıyla hak ettikleri onurun ve gururun sembolü olan isim hakkını, hazırladığımız raporlarda anlattık.”

Özkasap, Manisa Ticaret Borsası’nın uluslararası ölçekte de tescil ettirmek kararlılığında olduğu’ “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” Coğrafi İşaret Tescili’nin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını dile getirdi. Haber Merkezi

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim