Misafir
6,5347
5,837
253,01
ÜYE GİRİŞİ

600 yıllık gelenek kadınlara iş kapısı oldu

​​​​​​​Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, İŞKUR ve bakanlık tarafından imzalanan protokol ile Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Manisa Bezi Dokuma kurslarına katılarak dokuma öğrenen 400 kadın, ev ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, İŞKUR ve bakanlık tarafından imzalanan protokol ile Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Manisa Bezi Dokuma kurslarına katılarak dokuma öğrenen 400 kadın, ev ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

Muzaffer Kirt

600 yıllık bir maziye sahip olan tarihi Manisa Bezi kadınlar sayesinde hayat buluyor. Tarihi Manisa Bezi, Yeni Han’da, Dilşikar Mahallesi’nde ve Karaağaçlı Mahallesi’nde kurulan atölyelerde kursiyerlere tarafından 2005 yılından bu yana dokunmaya devam ediyor.   14. yüzyılda Manisa’da 3 bin civarında dokuma tezgahı bulunurken, 50’lı, 60’lı yıllarda unutulmaya yüz tutan meslekler arasına giren Manisa Bezini tarihi raflardan indirip tekrar hareketlilik kazandırmak amacıyla Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, İŞKUR ve bakanlık tarafından imzalanan protokol ile Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Manisa Bezi Dokuma kursları açıldı. Bugüne kadar açılan kurslara 400 kadın katıldı.  Günün 8 saatini Manisa Bezi dokuyarak geçiren kadınlar ise ev ekonomisine katkı sağlıyor. Manisa için büyük bir öneme sahip olan Manisa Bezi tek tek işleniyor, büyük bir emek ve zahmetle kullanıma hazır hale geliyor.   Yüzde 50’si pamuk yüzde 50’si de ipekten yapılan Manisa Bezi, yıkandığı zaman ütü istemiyor.  Tamamen doğal yollarla üretilen bu bez sağlığa da hiçbir şekilde zarar vermiyor. Aile ortamında Manisa Bezi’ni dokumayı öğrenen kursiyerler bir daha bu işi bırakmak istemiyor.

PAMUK VE İPEKTEN DOKUNUYOR

Kurs eğitmeni Serpil Bingöl, “Eski meslekleri canlandırma adına Türk Kadınlar Konseyi, İŞKUR ve Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle 2008-2009’dan beri burada kadınlara kurs veriyoruz. Her yıl 1 dönemlim 1120 saatlik bir kursumuz var.  Bu sene 15 kursiyerimiz var. Kadınlarımız sayesinde Manisa Bezi’ni tanıtıyoruz. Manisa bezleri pamuklu, ipekli oluyor. Kadınlara ev aksesuarları oluyor. Evlerde masa örtüsü, peştamal olarak kullanılıyor. Bunun tarihi 600 yılına dayanıyor. İlk dokumalar Manisa’dan çıktı pamuk memleketi olduğu için. Atalarımızın mesleği olduğu için kadınlarımızın bunu öğrenmesini istiyoruz.  Tezgahları ilk defa gören kadınlar başta korkuyor, ondan sonra tezgahın başına geçtiklerinde artık onları oradan çıkarmak çok zor oluyor. ” diye konuştu.

KADINLAR PARA DA KAZANIYOR

Yeni Han’da tezgahların bulunduğunu söyleyen Bingöl, kadınların kursu tamamladıktan sonra bu tezgahlarda Manisa Bezini ücretli olarak dokuduklarını belirterek, bugüne kadar açılan kursa katılan kadınların neredeyse yüzde 99’unun ev hanımı olduğunu kaydetti. Bingöl, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden olduğu gibi yurt dışından da taleplerin geldiğini aktardı. Valiliklerin, kaymakamların Manisa Bezi’ni aldığını ifade eden Bingöl, özellikle Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın gelen misafirlerine hediye etmek için yoğun bir talepte bulunduğunu açıkladı. Bingöl, bugüne kadar 400’e yakın kadının Manisa Bezi kursu aldığını vurguladı.

O YILLARDA 3 BİN TEZGAHLA ÇALIŞILIYOR

Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Çelik, Manisa Bezi’nin 600 yıllık bir maziye sahip olduğunu, bundan dolayı yeniden bu mesleğin yaşatılmasının önemli olduğunu kaydetti. 14. yüzyılda Batı Anadolu’da ait Manisa yöresinin ticaret merkezlerine sahip olduğunu belirten Çelik, “Ve tarıma dayalı bir sanayi geliştiği için burası Batı Anadolu’nun ticaret üssü konumundaydı. O dönemlerde nüfusunun 8 bin olduğu tahmin edilen Manisa’da 3 bine yakın dokuma tezgahından bahsedilmektedir.  Özellikle tekstil ticaretinin üssü konumundaydı Manisa. Osmanlı döneminde de bu durum devam etti. Kurtuluş dönemine geldiğimizde Batı Anadolu bölgemiz bir yağmalama döneminden geçiyor. Bu süreç Manisa Bezi ve dokuma tezgahlarını da etkiliyor. Kurtuluş Savaşı sonrasında 50-60 civarında dokuma tezgahı kalıyor. 50’li, 60’lı yıllara geldiğimizde bu hemen hemen artık bu unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları arasına girmiş” diye konuştu.

TARİHİ RAFLARDAN İNDİRİLİYOR

Manisa Bezini tarihi raflardan indirip tekrar hareketlilik kazandırmak için 2005 yılında Türk Kadınlar Konseyi, bakanlık ve İşkur arasında bir protokol imzalandığını açıklayan Çelik, “Tekrar Manisa’ya has Manisa Bezi’nin Manisa’ya has Mesir macunu gibi, Ağlayan Kaya gibi, lale gibi canlandırmak için protokol imzalanıyor.  Kursa katılan kursiyerlerimize İşkur maddi destek sağlıyor. Halk Eğitim Merkezi program desteği, öğretmen desteği veriyor. Kadınlar konseyi de elde edilen ürünlerin pazarlanmasını sağlıyor. Yeni Han’da, Dilşikar Mahallesi’nde ve Karaağaçlı Mahallesi’nde dokuma tezgahlarımız var. Bizim amacımız Manisa Bezi’ni eski tarihte olduğu gibi bir marka haline getirmek istiyoruz. Bununla ilgili yavaş yavaş sorunlar aşılıyor. Hem pazarlama aşamasında güçlü ayak var, hem de üretim aşamasında ciddi bir çalışma var.  Unutulmaya yüz tutmuş meslek arasında alan Manisa Bezi Dokuma kursuna yoğun talep alıyoruz” dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim