Misafir
6,241
5,6203
270,61
ÜYE GİRİŞİ

Vali Deniz Aigai’de tarihe dokundu

Vali Deniz Aigai’de tarihe dokundu

Yunusemre ilçesi Köseler Mahallesindeki Aigai Antik kentinde ve yapımı devam eden Manisa Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan Manisa Valisi Ahmet Deniz, Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi Manisa’nın da bir açık hava müzesi olduğunu belirterek “ Gerçek anlamda müthiş tarihi değerleri var. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak lazım” dedi. 

Manisa Valisi Ahmet Deniz 2019 kazı sezonu öncesi Yunusemre ilçesi Köseler Mahallesindeki Aigai Antik kentinde ve yapımı devam eden Manisa Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin’den bilgi alan Vali Deniz, "Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi Manisa’mız da bir açık hava müzesi. Gerçek anlamda müthiş tarihi değerleri var. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak lazım” dedi. 


Ziyarette Vali Deniz’e İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ile Köseler Mahalle Muhtarı Arif Koç eşlik etti. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin tarafından antik kentin girişinde karşılanan Vali Deniz, Aigai kazı alanına giden, antik yol, antik dükkanlar, kale surları ve tiyatro alanında incelemelerde bulundu. Vali Deniz, antik kent kazı çalışmalarının son durumu hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ve Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin’den bilgi aldı. 

“MANİSA AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ
İncelemenin ardından değerlendirmede bulunan Vali Deniz, yapılan çalışmaların önemli olduğunu vurgulayarak, “Anadolu’nun her tarafında olduğu gibi Manisa’mız da bir açık hava müzesi. Gerçek anlamda müthiş tarihi değerleri var. Bu değerleri gün yüzüne çıkarmak lazım.” dedi. 
Manisa’nın sanayi şehri olmasının yanında tarih ve kültür şehri olduğunu da ifade eden Vali Deniz, Manisa’nın gerçek anlamda turizm destinasyonu olacak bir şehir olduğunu ve bunların gün yüzüne çıkarılması adına ilgili bakanlıklardan gerekli desteği alıp buradaki turizmi daha da canlandırma hedefinde olduklarını ifade etti. 

DAHA FAZLA SPONSOR BULUNURSA ANTİK YOL AÇILACAK 
Milattan önce 700 yıllarında kurulan bölgede 1000 yıl süren bir hayat olduğunu ifade eden Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, “Kenti ortaya çıkarmak için kazı çalışmaları 2004 yılında başladı. 2019 yılı kazı çalışmaları Haziran-Temmuz aylarında başlayacak ama ön hazırlık yapıyoruz. Kazı çalışmalarına geçen yıllarda kaldığımız Athena kutsalında devam etmeyi düşünüyoruz. Eğer daha fazla sponsorluk imkanı bulursak kentin antik yollarını açmak için bazı planlarımız var” dedi. 

VALİ DENİZ, KÖY KAHVESİNDE VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİ
Aigai Antik Kentinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Deniz, Yuntdağı Köseler Mahallesinde kahvehanede vatandaşlarla bir araya geldi. 
İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Aigai Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin ve Köseler Mahalle Muhtarı Arif Koç ile birlikte kahvehaneye giden Vali Deniz burada vatandaşları dinledi ve bir süre sohbet etti. Köseler Mahalle Muhtarı Arif Koç ve vatandaşlar da Vali Ahmet Deniz’in kendilerini ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek teşekkür etti. 

MANİSA MÜZE İNŞAATINI DA İNCELEDİ 
Vali Ahmet Deniz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek Yunusemre İlçesinde inşaatı devam eden Manisa Müzesinde de incelemelerde bulundu. 
Ziyarette İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ile birlikte inşaatı gezip inceleme yapan Vali Deniz, bina inşaatında gelinen son durum hakkında bilgi aldı. 
MÜZENİN EKİM 2019’DE BİTİRİLMESİ BEKLENİYOR

Sudak, 10 bin metrekare alana yapılacak binanın, 7 bin 500 metrekare kapalı alandan oluştuğunu, 2020 Ocak ayında tamamlanması öngörülen Manisa Müze binası inşaatının Ekim 2019’da bitirilmesinin hedeflendiğini aktardı. 
Vali Ahmet Deniz de tarımı, sanayisi ve sahip olduğu turizm potansiyeli ile önemli bir il olan Manisa’da yapılan yeni müzenin önemli bir ihtiyacı gidereceğini belirterek, inşaatın hedeflendiği şekilde bitirilmesini ve bir an önce Manisa turizmine kazandırılmasını istedi. Haber Merkezi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim