Misafir
6,241
5,6203
270,61
ÜYE GİRİŞİ

Özel sektöre istihdam çağrısı

Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz, ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyası ile ilgili Mansa iş dünyasına tarihi teşvikten yararlanmaları çağrısında bulundu. Yılmaz, ayrıca her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyeleri kutlayacaklarını ifade etti.

Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz, ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyası ile ilgili Mansa iş dünyasına tarihi teşvikten yararlanmaları çağrısında bulundu. Yılmaz, ayrıca her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyeleri kutlayacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir istihdam seferberliği başlatılması çağrısı kapsamında ‘Burası Türkiye, Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçirilen ‘İstihdam Seferberliği 2019’ programında uygulanacak olan yeni istihdam teşvik ve destekler Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla Manisa iş dünyasına anlatıldı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası  Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof.Dr.Mahmut Karğın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Ahmet Meşeli    ‘İstihdam Seferberliği 2019’ programı çerçevesinde uygulanacak olan teşvik ve destekler hakkında  detaylı bilgiler verdiler.

 

Manisa Valisi Ahmet Deniz, Oda Başkanları ve Manisa iş dünyasının temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz,  “Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.  Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.  Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.  2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.  Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.  İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.  Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.  Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.  Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün’ dedi.

‘MUHASEBECİLERE DE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR’

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düştüğünü sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz, ‘İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.  Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.  Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.  Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”diye konuştu.

‘MANİSA YÜZÜNÜN AKIYLA ÇIKACAK’

Manisa Valisi Ahmet Deniz de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla 2017 yılı içerisinde başlatılan İstihdam Seferberliğinde Manisa’daki 25 bin kişilik istihdamın 46 bin olarak gerçekleştiğini ve bunun da Manisa’ya yakıştığını dile getirdi. Bu yıl da 21 Ocak’ta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yeniden başlatılan İstihdam Seferberliğinde Manisa’nın en iyi iller arasında yer alacağına inandığını ifade eden Vali Deniz, “Bu şehrin bir potansiyeli var ve her alanda üretme kültürü olan bir şehir. Tarımda üretiyor, sanayide üretiyor. Teknolojik yatırım ve katma değer üretmeye yatkın bir şehir. Biz istediğimiz zaman yapamayacağımız bir şey yok, fırsatları değerlendirmek lazım. Çok ciddi teşvikler ve destekler var. Geçen yıl 168 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeden bahsediyoruz. İhracata yönelik, katma değeri yüksek ürünler üreterek, inovasyon kültürünü geliştirerek hep beraber yapacağız. Dünyanın en güzel işi aş vermektir, iş vermektir. Hem üreteceğiz hem kazanacağız, ama bunu istihdamla da taçlandıracağız. Manisa inşallah bu seferberlikten de yine yüzünün akıyla çıkacak. Bize düşen, özellikle nitelikli eğitim alanında eksikliğimizi çok hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Meslek Liselerimiz ile ilgili yoğun bir çalışma içerisine girdik. Okul müdürlerimiz ile toplantı yaptık. Okul ziyaretleri yapıyorum. Oda başkanlarımızla ne yapabilirizi görüşüyoruz. Manisa birçok konuda örnek bir şehir. Bunu da hep beraber başaracağız” dedi.

SORULAR CEVAPLANDIRILDI

Konuşmaların ardından TOBB Manisa İl TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof.Dr.Mahmut Karğın’ın moderatörlüğünde Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Ahmet Meşeli  ‘İstihdam Seferberliği 2019’ programı çerçevesinde uygulanacak olan teşvik ve destekler hakkında  detaylı bilgiler verirken, katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdılar. Toplantının sonunda ise Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, TOBB Manisa İl TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof.Dr.Mahmut Karğın,  Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ve Manisa Çalışma ve İş Kurumu Şube Müdürü Ahmet Meşeli’ye günün anısına plaket takdiminde bulundu. Haber Merkezi

 

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim