Misafir
6,2728
5,6483
273,1
ÜYE GİRİŞİ

Türkçe’yi ileri düzeyde kullanacaklar

MCBÜ DİL-MER sertifika programında ve C1 kurunda ilk mezunlarını verdi. Avrupa Dil Portfolyosuna göre “ileri” düzeyde Türkçe bilen öğrenciler,  yeterlik belgelerini aldı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (DİL-MER) tarafından düzenlenen sertifika töreni ile geçtiğimiz eğitim öğretim yılında C1 seviyesinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanan DİL-MER öğrencileri ve 4 Şubat-22 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sertifika Programından mezun olan kursiyerler belgelerine kavuştu.

Sertifika törenine MCBÜ DİL-MER’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Kovancılar, DİL-MER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Betül Bülbül Oğuz, DİL-MER Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Papatya Alkan Genca ve Dr. Öğr. Üyesi Serpil Ersöz ile DİL-MER’de düzenlenen Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sertifika programında eğitici olarak destek veren MCBÜ Eğitim Fakültesi öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Bülent Nuri Özcan, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ateş, Dr. Öğr. Üyesi Derya Göğebakan Yıldız, Arş. Gör. Esin Urlu ile kursiyerler ve mezunlar katıldı.

“Göç dünyadaki en muazzam konulardan biri”

Sertifika töreninde bir konuşma yapan MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Kovancılar, “göç” olgusuna değindi. Kovancılar, dünyadaki en muazzam meselelerden birinin göç olduğunu ve Birleşmiş Milletlerden alınan verilere göre dünyada yaklaşık 68 milyon kişinin zorla yerinden edilmiş insan statüsünde olduğunu belirtti. Dünya çapında mültecilere kapılarını en fazla açan ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğu gerçeğinin altını çizen Kovancılar, “Ülkemizin insani yardım konusundaki duyarlılığı tabii ki gurur verici bir durum. Ülkemize sığınan insanlara sadece barınma imkanı tanımakla kalmıyoruz, aynı zamanda onların kültürel entegrasyonu için gereken adımları da atıyoruz. Bu göç dalgasının doğal bir sonucu olarak birçok insanın anadili dışında diller öğrenmesi gerekmektedir. DİL-MER de işte bu konudaki eğitim-öğretim gereksinimlerine karşılık verebilecek bir kurumdur” dedi. DİL-MER aracılığıyla verilen Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sertifika Programı’nın bu amaca yönelik olarak hazırlandığını sözlerine ekledi. Konuşmasının sonunda DİL-MER yöneticilerine ve sertifika programında ders veren öğretim elemanlarına teşekkür eden Kovancılar, katılımcılara bu sertifikanın faydalı olmasını, Türk dili ve kültürünü en iyi şekilde öğretmelerini temenni ederek sözlerini noktaladı.

Avrupa Dil Portfolyosuna uygun uluslararası standartta eğitim

Rektör Yardımcısının ardından konuşan Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Betül Bülbül Oğuz, konuşmasına ilk mezunlarının DİL-MER için ne denli önemli olduğuna vurgu yaparak başladı. Oğuz ayrıca; gerek DİL-MER’de verilen eğitim-öğretim modellerinde, gerekse düzenlenen sertifika programında Avrupa Dil Portfolyosuna uygun olarak uluslararası standartta eğitim vermek konusundaki hassasiyetlerine değinerek, sertifika törenine kurum dışından katılan öğretim elemanlarının da DİL-MER’in verdiği eğitimin kalitesinin sürdürülmesinde önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Oğuz, “Yunus Emre Enstitüsü Bilgi-İşlem Müdürü Kerim Sarıgül ve Hacettepe Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Aydan Eryiğit, alandaki bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşarak, ilk defa açmış olduğumuz sertifika programının niteliğine büyük katkıda bulundular. Buradan kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum. Alandaki köklü kurumlar ve kıymetli kişilerle olan işbirliğimiz, umuyorum ki artarak devam edecektir” dedi.

Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sertifika Programı’nı başarıyla tamamlayan katılımcılar, Türkiye ve dünyadaki Türkçe öğretim merkezleri başta olmak üzere, Türkçenin yabancı dil olarak öğretildiği her yerde geçerliği olan sertifikalarını Prof. Dr. Birol Kovancılar ve DİL-MER idarecilerinin elinden aldılar. Daha sonra, C1 kurunu başarıyla tamamlayan ve böylece Avrupa Dil Portfolyosuna göre “ileri” düzeyde Türkçe bilen öğrenciler ise yeterlik belgelerini aldılar. Haber Merkezi

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim