Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

Basın susarsa toplum da susar!

Filizkan, gazetelere aboneliği iptal eden oda başkanlarını kınadı

Ekonomik krizden dolayı birçok meslek örgütü ve derneğin tasarrufa yerel gazete aboneliklerini iptal etmesinden başlamasını eleştiren Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, “Sizler destek vermezseniz yarın konuşacak yer bulamazsınız”diyerek yıllardır üyelerden toplanan paraları birçok alanda kullanan oda başkanlarının gazetelere yıllık 250 TL  vermemesini kınadı. 

Muzaffer Kirt

Manisa’da son günlerde birçok meslek örgütü ve dernek yönetimi, ülkenin ekonomik kriz içerisinde olduğunu, bu nedenle ekonomik daralmaya gittiklerini öne sürerek harcamalardan yapacakları tasarruflara yerel gazete aboneliklerini iptal ettirerek başladı. Yüzlerce üyesi olan, meslek odalarının yönetim kurulu başkanlarının, temsil tören ağırlama harcamaları ve makam aracı kullanmalarına rağmen, faaliyetlerinin ve basın açıklamalarının duyurusunu yaptığı yerel medyayı tasarruf adı altında dışlaması Manisa Gazeteciler Cemiyeti tarafından tepki ile karşılandı.

“Sizler destek vermezseniz yarın konuşacak yer bulamazsınız”

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi adına basın açıklaması yapan Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, yüzlerce üyesi olan ve aylık binlerce TL aidat geliri olan bir Meslek Odası’nın yıllık 200-250 arasında değişen gazete aboneliğini yaptırmamasının düşündürücü olduğunu söyledi. Filizkan, Manisa’da mesleki dayanışma adına gazetelerin ayakta kalabilmesi için bir kuruş gelirin bile önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu; “ Son aylarda özellikle yerel basında ciddi mali sıkıntılar var. Herkesin göz ardı ettiği bir konu var, gazete basım yayıncılığı, kar amacı gütmeyen yani artık kar edemeyen meslek gurubu haline geldi. Ancak kamu yararı adına bu mesleği sürdürmeye çalışıyoruz. Bu süreçte özellikle yerel medyada ciddi sorunlar var. Yerel gazetenin kazanacağı bir kuruşun bile önemi var artık. Bu nedenle özellikle gazetelerin reklam ve abone servisleri sıkıntılı günler geçiriyor. Unutulmamalıdır ki sivil toplum örgütleri, üyelerine hizmet ederken yerel-ulusal ve uluslararası gelişmeleri yakından takip etmeli, bu gelişmeler çerçevesinde üyelerini bilgilendirmeleridir. Üyelerine ulaşamayan bir meslek örgütü vazifesini tam yapmıyor demektir. Yerel basın sivil toplum kuruluşları, oda ve derneklerin sesidir. Sizler destek vermezseniz yarın konuşacak yer bulamazsınız. 

Oda başkanlarını kınadı

Reklam bütçesinin kısılmasını bir nebze anlayabiliyoruz, ancak yüzlerce üyesi olan her ay birlerce lira üyelerinden aidat toplayan ve makam aracıyla gezip harcamalarını temsil tören giderlerinden gösteren, yıllardır aynı koltukla oturan meslek odası başkanlarının gazete aboneliği için yıllık 250 TL verememesini esefle kınıyoruz.”

“Basın tek ses olmalı”

Yerel medya kuruluşu sahiplerinin de bu konuda tek ses olması gerektiğini belirten Ali Filizkan, reklam ve aboneliklerde tek tarife olması halinde kazanan tarafın yerel basın olacağını söyledi. Filizkan; “ Son yıllardaki kur artışı nedeniyle yerel gazetelerin matbaa masrafları yüzde yüz oranında arttı. Bu artışlar gün gibi ortadayken hala birçok yerel gazetenin fiyatının aynı kalması, abonelik ücretlerini maliyetinin altında tutması akıl karı değil. İğneyi önce kendimize batırmamız lazım. Basın ilan Kurumu’ndan geçen ilanlarda nasıl ortak karar alınabiliyorsa aboneliklerde de ortak noktada buluşup taviz vermemek lazım. Bir gazete güncel maliyetlerle abone yapıyor, diğer gazete hala iki üç yıl öncenin fiyatından abone yapıp taviz veriyorsa mesleğine ihanet ediyor demektir. Gazete sahiplerinden ricamız aboneliklerinden taviz vermemeleridir”diye konuştu.

“Gazeteler olmazsa gerçekleri kim yazacak?”

Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçın da,  abonelik ücretlerinin çok sembolik olduğunu belirterek, “ Abonelik ücretini çok görmek ve buradan tasarruf sağlamak inandırıcı değil. Gazeteler olmasa gazetelerin yerini facebookcular, twittercılar alacak. Peki gerçekleri kim yazacak? Bu gazeteciliğe darbe vurur. Oda başkanlarını insanlar gazetelerde görüyor, orada icraatlarını anlatıyorlar.Seslerini duyuruyorlar. Biz gazeteciliğin yaşaması için destek istiyoruz”dedi.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim