Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

İş dünyasının Ankara’ya gitme dönemi kapandı

Manisa TSO başkanı Mehmet Yılmaz, iş dünyasının sorunlarını Ankara’ya giderek anlatma döneminin sona erdiğini belirterek, “Eskiden biz sorunlarımızı aktarmak üzere Ankara’ya giderdik,  şimdi ise Ankara sorunlarımızı dinlemek üzere bize geliyor”dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Meclis Başkanı Ümit Türek’in yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündem de yer alan maddeler görüşülüp karara bağlandı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis toplantısına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Vekili Yavuz Kurt konuk oldu. ‘İstihdam Destek 2019’ programı çerçevesinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerini hazırlamış olduğu sunumla bilgilendiren Yavuz, meclis üyelerinden gelen soruları da cevaplandırdı.

Meclis toplantısında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Oda’nın yapmış olduğu faaliyetler hakkında meclis bilgilendirdi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu geçen hafta Manisa’da ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, ‘Odamız ev sahipliğinde Anemon Otel’de gerçekleştirilen İzmir, Aydın, Denizli, Balıkesir, Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak İllerinin Oda, Borsa başkanları ile temsilcilerinin de katıldığı bölgesel istişare toplantısında, iş dünyasının yaşadığı  sorunları ilk ağızdan Ticaret bakanımız ile TOBB Başkanımıza aktarma fırsatını bulduk.  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Manisa iş dünyasının nitelikli ara eleman ihtiyacı, yan sanayiye yönelik yeni yatırım yeri tahsisi ve teşvik bölgelerinin yeniden gözden geçirilerek ilçelere pozitif ayrımcılık sağlanması hususlarını bakanımıza ilettik. Bu bağlamda, düzenlemiş olduğumuz bölgesel istişare toplantımızın her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum’ dedi.

‘Ankara sorunlarımızı yerinde dinliyor’

İş dünyasının sorunlarını Ankara’ya giderek anlatma döneminin sona erdiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, ‘Eskiden biz sorunlarımızı aktarmak üzere Ankara’ya giderdik,  şimdi ise Ankara sorunlarımızı dinlemek üzere bize geliyor. Hatırlayacağınız üzere, 2018 yılı Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve komisyon üyelerinin teşrifleriyle odamızda ağırlamış, Manisa İli olarak sorunlarımızı ve beklentilerimizi dile getirmiştik. Yine yaklaşık iki hafta önce, Ticaret Bakanlığı Daire Başkanları Sıddık Kaya ve Yavuzhan Erdem’ in başkanlığında, İç Ticaret Şube Müdürü ve uzmanlardan oluşan heyetin, İlimizde yapmış oldukları saha çalışmaları kapsamında, belirlemiş oldukları 13 adet firmayı yerinde ziyaret ederek, bire bir görüşme gerçekleştirmişlerdi. Akabinde, Odamız Hizmet Binasında düzenlenen bilgilendirme ve istişare toplantısında, Ticaret Bakanlığı’nın temsilcileri ile ihracatçı firmalarımız bir araya gelerek, üyelerimizin sorunlarını dinlendiler, Bakanlığın sağlamış olduğu destekler ve  uygulamalarına ilişkin güncel düzenlemeler hakkında bilgilendirme yaptılar. Kısaca Ankara’yı tüm bürokratlarıyla yanımızda görmek, onların ilgisini hissetmek bizlere ayrı bir güç, ayrı bir motivasyon kaynağı oluyor’ dedi.

‘İhracat Destek Ofisimizden faydalanın’

Şehrin ve işletmelerin uluslararası arenada da rol sahibi olması ve uluslararası işbirliklerin geliştirilmesi açısından Oda bünyesinde hizmete giren İhracat Destek Ofisi’nde her türlü desteğinin verildiğini söyleyen  Başkan Yılmaz, “Oda olarak İlimizin potansiyellerinin farkındayız. İhracatın istenilen seviyeye ulaşması noktasında sorumluluğumuzun bilincinde olup, Ticaret Bakanımızın talimatıyla Odamız bünyesinde kurulan ‘yeni ürün, yeni pazar ve yeni ihracatçı’ görüşüyle hizmet veren İhracat Destek Ofisi ile bu doğrultuda faaliyetlerimizi sürdürmeye gayret gösteriyoruz.  Bakanımız, Bölgesel İstişare toplantısında, Manisa olarak 2019 yılı sonunda ihracat rakamını 10 milyar dolar seviyesine çıkartılması hususunda söz istedi. Bunu ancak el birliğiyle yapabiliriz. Sizlerden ricam, bizzat kendiniz ya da işyerlerinizde çalışan sorumlu personelinizi, ihracata yönelik devlet yardımları, yurtdışına açılma sürecinde sağlanan destekler hakkında bilgi almak üzere İhracat Destek Ofisimize yönlendirmeniz. Oda olarak hedefimiz, ihracatçılarımızı yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ihraç etmeye yönlendirmek.  Daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile yüksek maliyetli ithal girdilerin yerli sanayi yoluyla temininin sağlanarak, dış ticaret açığını azaltmak, kendi markalarımızı yaratmak” diye konuştu.

‘İstihdam Destek 2019 programını destekliyoruz’

Yılmaz, geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik oranları  ve istihdam destek 2019 programına değinerek şunları söyledi ‘İşsizlik oranları açıklandı. İşsizlik oranı 2018 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 puan artarak,  yüzde 12,3 düzeyinde gerçekleşerek, 2017 yılı Şubat ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 706 bin kişilik artışla 3 milyon 981 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Bu durum karşısında ‘İstihdam Destek 2019’ programı açıklandı. Yeni paketle işverenlerin Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 12 ay boyunca prim ve vergilerin devlet tarafından karşılanmasının yanı sıra üç ay boyunca  ödenecek ücret de devlet tarafından karşılanacak.  Devletimiz bu kapsamda her bir çalışan için 12 ayda toplam 19 bin 419 lira destek ödemesi yapacak. Kısaca her yeni istihdamda devletimiz maaş, vergi ve SGK primi desteğiyle bizlere güçlü bir yol açıyor. Şimdi işletmelerimize düşen görev bu teşviklerden yararlanmak.  Bu destekler, işletmelerimiz için bir fırsattır. Bu fırsatı hep birlikte çok iyi kullanmalıyız. Yeni paket, istihdamda rekor getirecektir. İstihdam, üretime artış ve kalite olarak yansıyacaktır.  Ekonomik kıskaç, istihdamla kırılacaktır. Herkese iş, herkese aş ile zorlukları aşacağımızdan eminiz’ dedi.

‘Teşviklerin 3 güçlü ayağı var’

Yeni açıklanan destek programında teşviklerin üç ayağını olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Birincisi, 30 Nisan'a kadar ilave olarak işe alınan her çalışanın 3 ay boyunca hem maaşını hem de vergi ve SGK primini devlet ödüyor.  İkinci olarak, Mayıs ayını takip eden 9 ay boyunca prim ve vergilerini yine devlet karşılamaya devam edecek.  Kadın, genç ve engelli istihdamında bu süre 6 ay daha uzuyor.  Üçüncü olarak, Kısa Çalışma Yönetmeliği uyarınca, ekonomik sebeple çalışma sürelerini azaltan ya da durduran iş yerlerinde 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışan ücreti İşsizlik Fonu'ndan karşılandı.”

SGK İl Müdürü Kurt’a teşekkür

Yeni açıklanan teşviklerle ilgili Şubat ayı meclis toplantısına gelerek meclisi bilgilendiren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yavuz Kurt’a teşekkür eden Başkan Yılmaz, “Sayın müdürümüz bizlere açıklanan destek paketleri ile ilgili gerçekten çok güzel bir sunum gerçekleştirdi. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum. Bu konuda  önümüzdeki günlerde tüm üyelerimizi davet edeceğimi geniş katılımı bir toplantı daha düzenleyeceğiz. Sayın müdürümüzü bir kez daha odamızda misafir edeceğiz. Devletimizin  iş dünyasına sağladı destekler bununla da kalmıyor. İŞKUR’un, KOSGEB’in Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı destekler için de toplantılarımız olacak.  28 Şubat 2019 perşembe günü saat 14:00’da Odamız Hizmet Binasında, KOSGEB, Zafer Kalkınma Ajansı ve Kredi Garanti Fonu (KGF)’nin sunmuş olduğu hibe ve teşvikler hakkında  müşterek bilgilendirme toplantısı düzenleniyoruz.  07 Mart 2019 Perşembe günü saat 14:00’ da Odamız hizmet binasında, bu kez de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Manisa İŞKUR İl Müdür Vekili Eşref Aslan’ın katılımıyla, 2019 yılında hayata geçirilen yeni istihdam teşvik uygulamaları,  aktif iş gücü faaliyetleri kapsamında işbaşı eğitim programı ile  mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği protokolü (MEGİP) hakkında  bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. İş arayanların istihdam edilmelerini ve işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün temin edilmesi,  işsizlere mesleki eğitim verilmesiyle meslek edinmeleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlara yönelik kurs düzenlenmesi,  işverenlerin stajyer ihtiyaçlarının karşılanması, işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücü temin edilmesi ve ilave istihdam destekleri hakkında bilgilendirme yapılacak. Tüm üyelerimizi  iş dünyası için büyük önem taşıdığını düşündüğümüz toplantılarımıza katılmaya davet ediyorum”dedi.Haber Merkezi

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim