Misafir
6,8189
6,0817
251,47
ÜYE GİRİŞİ

SGK’dan son fırsat çağrısı!

Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Yavuz Kurt, yapılandırma fırsatından faydalanmak için 28 Şubat tarihinin son gün olduğunu hatırlatarak,  vatandaşa bu fırsatı kaçırmamaları çağrısında bulundu.

Zülfi Bellici

Yapılandırma fırsatından faydalanmak için 28 Şubat son gün. Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Yavuz Kurt, vatandaşlara çağrıda bulunarak, fırsatı kaçırmamalarını istedi.

Kurt, “7143 sayılı yasayla 2018 yılı Mayıs ayında Sosyal Güvenlik Kurumuna olan işverenlerimizin sigorta prim borçları işsizlik sigorta primi borçları, idari para cezaları gibi eğitime katkı payı, damga vergisi gibi borçlarını yapılandırma kapsamına almıştı. Yine Sigortalılarımızın bağ-kur primlerini isteğe bağlı sigorta prim borçlarını ek 5 tarım sigortasından kaynaklanan borçlarını bu yapılandırma kapsamı içerisine dahil etmiştik. Vatandaşlarımız 27 Ağustos 2018 tarihine kadar yapılandırma başvurularını kurumumuza gerçekleştirdiler. 7143 sayılı içeriğinde çok önemli bir madde vardı. Vatandaşlarımızın bu yapılandırma başvurusunu gerçekleştirdikten sonra 7 Eylül 2018 tarihinde olan ilk taksitlerini ve 31 Ekim 2018 tarihinde olan ikinci taksitlerini bu vade tarihlerinde ödemeleri gerekiyor. Eğer ki birinci ve ikinci taksitler yasal süresi içerisinde ödenmemişse ilk iki taksitin yerine zamanına getirilmemesinden kaynaklı bir bozma koşulu oluşuyor.  Ve yapılandırma planımız maalesef ortadan kalkıyordu. Hükümetimiz, bu durumda 7159 sayılı yasa ile 28 Aralık 2018 tarihinde bir tedbir aldı ve bu tedbirle birlikte ilk iki taksit ödemelerini yasal süreç içerisinde gerçekleştirememiş olan vatandaşlarımıza bir fırsat daha tanıdı. Bu fırsatında son tarihi 28 Şubat olarak ilan edildi. Biz kıymetli sigortalılarımıza değerli işverenlerimize gerek kamu spotları gerekse yazılı ve görsel medya yoluyla gerek sosyal medya üzerinden sık sık gerekli bilgilendirmeleri gerçekleştirmiştik”dedi.

Vatandaşa sunulan ikinci fırsat

Gerek işverenlere gerekse sigortalılara bir kez daha seslenen Kurt, “Vatandaşlarımız, yapılandırmış oldukları işsizlik sigorta primi, sigorta primi gibi idari para cezaları, Sosyal Güvenlik primi borçları yahut isteye bağlı Bağ-Kur prim borçları geçmişe dönük ihya etmiş oldukları prim borçlarını kurumumuza bu yapılandırma kapsamında ödeyebilirler.  Birinci ve ikinci taksit ödemelerinin hatta 31 Aralık 2018 tarihinde yapılması gereken üçüncü taksit ödemesini de biz 28 Şubat’a erteledik. Vatandaşlarımıza bir nefes aldırma çabası içerisinde olmuştuk.  Vatandaşlarımızı bu tanınan ikinci fırsattan istifade etmeye davet ediyorum.  Eğer bu ödenmeyen taksitler, 28 Şubat tarihi ile kurumumuza yatırılırsa vatandaşlarımız 7143 sayılı yapılandırma yasasının kendilerine tanımış olduğu avantajlardan istifade etmeye devam edecekler. Yasa çok önemli avantajlar getirmişti.  Biz anaparanın üzerine işleyen gecikme cezaları ve zamların tamamını sıfırlamıştık.  Bunun yerine yurt içi üretici fiyat endeksleri üzerinden yeniden bir hesaplama yaparak ve bu borçları 36 aya kadar yani normalde 18 ay taksitlendirme yapıyoruz ama ikişer aylık periyotlar halinde ödediğimiz için 36 ya kadar çok cazip koşullarla ödeyebilme kendileri için bu borcun varlığı halinde finansman yükünü yaratabileceği ağırlığı ortadan kaldırabilme fırsatı sunmuştu.  Tekrar vatandaşlarımızı 28 Şubat tarihini kaçırmamaya ve prim borçlarını kurumumuza ödemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Genel sağlık sigortasında gecikme zammı veya ceza yok

Genel sağlık sigortası konusunda açıklama yapan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine vatandaşlarımız 7143 sayılı yasa gereği kurumumuza ödenmemiş genel sağlık sigortası pirim borçlarını da 28 Şubat tarihi itibariyle yalnızca ana paralarını yani herhangi bir gecikme cezası ve gecikme zammı olmaksızın sadece genel sağlık sigortasından kaynaklanan prim borçlarını ana parasını ödemek suretiyle de kapatma imkanına sahipler.”

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim